Nowoczesna aparatura do diagnostyki nie tylko noworodków w UCK w Gdańsku – jedyna w Polsce północnej. Rezonans do badań wcześniaków, noworodków, niemowląt, ale także starszych dzieci oraz młodzieży. Noworodek po przygotowaniu na oddziale wjeżdża bezpośrednio w inkubatorze do Zakładu Radiologii

Fot. Sylwia Mierzewska, UCK.

Badanie może być przeprowadzone w trakcie snu, bez konieczności znieczulenia

Fot. Sylwia Mierzewska, UCK

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podarowała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu (UCK) wyjątkowy sprzęt – rezonans magnetyczny oraz inkubator do pracy w polu magnetycznym. Bardziej komfortowe będzie wykonywanie badań nawet u najmniejszych Pacjentów. To jedyna tego typu aparatura w Polsce północnej. Łączna wartość tych urządzeń wynosi ponad 6 mln zł – wynika z informacji, które przekazał nam Łukasz Wojtowicz – starszy specjalista ds. promocji w Zespole ds. Organizacji i Promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Dzięki sprzętowi od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) utworzyliśmy w UCK dedykowaną Pracownię Radiologii Pediatrycznej. Koszt remontu, który poniósł szpital, żeby odpowiednio dostosować pomieszczenia, wyniósł prawie 1,5 mln złotych. W tym samym czasie, przy wsparciu środkami unijnymi, wykonano termomodernizację budynku, w którym znajduje się pracownia.

Fot. Sylwia Mierzewska, UCK

– Jesteśmy bardzo wdzięczni WOŚP za wsparcie. Ze sprzętów medycznych przekazanych przez Fundację korzystamy od wielu lat. Rezonans magnetyczny wraz z tak zaawansowanym technologicznie inkubatorem stanowi unikatową aparaturę, jedyną w Polsce północnej. Urządzenie to ma dużo większe możliwości techniczne niż sprzęt wykorzystywany dotychczas. Dzięki temu możemy lepiej diagnozować naszych najmłodszych Pacjentów oraz osiągać lepsze efekty terapeutyczne. Stworzenie nowoczesnej, doskonale wyposażonej Pracowni Radiologii Pediatrycznej przyniesienie wiele korzyści leczonym i diagnozowanym u nas dzieciom – mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK.

Rezonans magnetyczny firmy Siemens wyposażony został we wstrzykiwacz środka kontrastowego, pompę infuzyjną oraz serwer aplikacyjny ze stacjami lekarskimi. Wraz z inkubatorem dostosowanym do pracy w polu magnetycznym (LMT Medical Systems) wykorzystywany jest m.in. do badań noworodków i niemowląt, których masa nie przekracza 5 kilogramów.

– Inkubator utrzymuje stałą temperaturę, przez co dziecko przebywa w komfortowych warunkach. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście wcześniaków szczególnie podatnych na wychłodzenie, wrażliwych na zmiany temperatur. Dzięki inkubatorowi stwarzamy im maksymalnie przyjazne środowisko i badanie rezonansu magnetycznego może być przeprowadzone w trakcie snu, bez konieczności znieczulenia. Aparat rezonansu magnetycznego wykorzystywany jest do szerokiej diagnostyki bardzo wielu chorób we wszystkich okolicach anatomicznych. Możemy wykonywać na nim badania wcześniaków, noworodków, niemowląt, ale także starszych dzieci oraz młodzieży. Tomograf rezonansu magnetycznego jest wyposażony w bogaty zestaw dedykowanych cewek o różnych rozmiarach i kształtach, odpowiednio przystosowanych do części ciała i wielkości dziecka. Ponadto ten nowoczesny skaner pozwala nam na prowadzenie całej gamy badań czynnościowych: dynamicznych, naczyniowych, perfuzyjnych, dyfuzyjnych itp., które pozwalają na postawienie dokładniejszego rozpoznania. To bardzo komfortowe nie tylko dla nas lekarzy radiologów, ale także dla klinicystów, którzy mogą zaplanować bardziej spersonalizowaną terapię – tłumaczy prof. Edyta Szurowska, kierownik Zakładu Radiologii UCK, prorektor ds. klinicznych GUMed.

Fot. Sylwia Mierzewska, UCK

Wcześniej stosowana aparatura rezonansu magnetycznego nie była tak bogato wyposażona w cewki dedykowane dla małych pacjentów, ponadto system był zdecydowanie głośniejszy, a gantry (czyli właściwa część rezonansu, w której umieszczany jest pacjent) węższe, co wzmagało niepokój dzieci i tak zestresowanych badaniem. Przenoszenie, zmiana środowiska, hałas, przebywanie w wąskiej tubie wywoływało strach u dziecka, co miało wpływ na możliwość uzyskania dobrego diagnostycznie obrazu.

– Warto zwrócić uwagę na komfort dziecka, jaki oferuje możliwość wykorzystania dedykowanego inkubatora do współpracy z rezonansem magnetycznym. Noworodek po przygotowaniu na oddziale wjeżdża bezpośrednio w inkubatorze do Zakładu Radiologii i do aparatu rezonansu magnetycznego. Podłączenie systemu i rozpoczęcie badania odbywa się bez niepotrzebnych, dodatkowych procedur. Ułatwia to wykonanie badania i skraca cały proces. Dzięki komfortowemu środowisku w inkubatorze oraz możliwości wykorzystania cichych sekwencji MRI możliwe jest wykonanie badania nie tylko w znieczuleniu, ale także bez niego, wykorzystując tzw. metodę feed and sleep. Dzięki temu nie jest konieczne powtarzanie sekwencji, a uzyskane obrazy są wysoce diagnostyczne – tłumaczy dr n. med. Dominik Świętoń, prowadzący wspomniane badania.

Warto nadmienić, że mały pacjent może zostać podłączony do wmontowanego respiratora, jeśli zajdzie taka konieczność. Wszystkie niezbędne gazy medyczne konieczne do znieczulenia są zintegrowane z inkubatorem, dzięki czemu jest on wysoce mobilny – poinformował Łukasz Wojtowicz – starszy specjalista ds. promocji w Zespole ds. Organizacji i Promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *