Nowoczesne technologie zmieniają rynek finansowy. Przyszłością jest blockchain  – łańcuch bloków. Pierwsze produkcyjne wdrożenie tej technologii w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych

Fot. PAP/M. Kmieciński

KDPW proponuje spółkom publicznym nowy sposób obsługi walnych zgromadzeń, w tym możliwość zdalnego głosowania elektronicznego

O pierwszym produkcyjnym wdrożeniu technologii blockchain w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych (KDPW) mówił na jednym z paneli XX Konferencji Izby Domów Maklerskich wiceprezes zarządu Sławomir Panasiuk. Wykorzystując tę innowacyjną technologię KDPW proponuje spółkom publicznym obsługę walnych zgromadzeń, w tym możliwość zdalnego głosowania elektronicznego.
Terminem blockchain (inaczej łańcuch bloków) określa się rozproszoną bazę danych, która pozwala w bezpieczny sposób zapisywać i śledzić zasoby wewnątrz sieci utworzonej przez jej użytkowników.

„Już dwa lata temu zaczęliśmy opracowywać prototyp koncepcyjny (ang. proof-of-concept), który przekonał nas do tego, że blockchain jest technologią przyszłościową. Postanowiliśmy wykonać pierwsze produkcyjne wdrożenie, czyli obsługę walnych zgromadzeń. Chodzi o zaproponowanie możliwości zdalnego głosowania elektronicznego” – wyjaśniał wiceprezes KDPW.

Od lipca zeszłego roku taka obsługa, czyli pośrednictwo Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w przekazywaniu informacji o walnym zgromadzeniu i akcjonariuszach, odbywa się na platformie blockchain. Zdaniem Panasiuka w ten sposób udało się rozpoznać cechy tej technologii oraz jej możliwości.

Od września do usługi dodano możliwość głosowania elektronicznego (usługa eVotingu). KDPW liczy na to, że z biegiem czasu i z pomocą odpowiednich regulacji europejskich jej popularność będzie stopniowo wzrastać. Rozwiązanie zostało opracowane w taki sposób, aby w momencie przekazywania informacji o walnym zgromadzeniu można było też przekazać informacje o agendzie, wprowadzić wszystkie uchwały, dodatkowe materiały i oznaczyć możliwość głosowania elektronicznego.

Czy uczestników polskiego rynku kapitałowego można określić mianem innowacyjnych? W opinii Sławomira Panasiuka trudno mówić o tym, że polska branża maklerska nie jest dostosowana do dzisiejszych możliwości technologicznych. W porównaniu z innymi, nawet bardziej rozwiniętymi kapitałowo rynkami, wydaje się mocno zinformatyzowana.

„Teraz trzeba wykonać kolejny skok i to nie tylko w rozwiązaniach związanych z dotarciem do klienta, ale również w rozwiązaniach operacyjnych, czyli wewnętrznie. W dużej mierze wymagane jest zastosowanie nowoczesnych technologii w infrastrukturze, szczególnie w kontekście chmury (ang. cloud computing), która wydaje się bezpieczniejsza” – stwierdził wiceprezes KDPW.

Według Panasiuka trudno porównywać tradycyjne domy maklerskie ze spółkami typu fintech, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania na rynkach o bardzo dużej skali. Branża może jednak wykorzystać nowoczesne technologie do skuteczniejszego przekazywania informacji o dostępnych instrumentach finansowych.

Panel „Wykorzystywanie konkurencyjnych nowych technologii” odbył się w ramach XX Konferencji Izby Domów Maklerskich w Bukowinie Tatrzańskiej w dniach 5 – 8 marca 2020. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Accenture Polska, Komisji Nadzoru Finansowego, Operatora Chmury Krajowej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych oraz Asseco Poland.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP centrumprasowe.pap.pl

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *