O COVID-19 z wojewodą pomorskim. Relacja z Powiatu Lęborskiego. Uwagi  pod adresem Narodowego Funduszu Zdrowia. W Gdyni powstał punkt wymazowy „drive-thru”, stworzony przez komercyjną firmę medyczną, przy wsparciu miasta

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Lęborku.

Z powodu SARS-Cov-2, a dokładniej ze względu na niekorzystne następstwa ekonomiczne pandemii, zapaść finansowa grozi komunikacji publicznej

Kolejna z cyklicznych wideokonferencji z Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem poświęcona była niemal w całości sprawom związanym z zagrożeniem SARS-Cov-2 w województwie. W wideokonferencji uczestniczyła Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski.

W pomorskim rośnie liczba wykonywanych testów, jednak zdaniem samorządowców niezrozumiałe jest postępowanie NFZ, który obniżył niespodziewanie wartość ich refundacji – wynika z informacji, które przekazała nam Iwona Juchniewicz z Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Lęborku. Oto ciąg dalszy:

Leszek Waszkiewicz, Starosta Bytowski zwrócił uwagę, że postępowanie NFZ powoduje pogorszenie kondycji finansowej ośrodków medycznych, które podpisały umowę na wykonywanie badań w okresie między 2 i 21 kwietnia, kiedy niespodziewanie nastąpiło obniżenie wysokości refundacji. 2 kwietnia br. opublikowane zostało zarządzenie Prezesa NFZ, w którym poziom refundacji określono na 400 zł za każdy test. 21 kwietnia br. ok. godz. 18 pojawiło się na stronach NFZ nowe rozporządzenie, w którym kwotę refundacji określono na 280 zł. W efekcie zmiany wszyscy wykonujący badania, w tym szpitale, będą musiały dołożyć 120 zł do każdej próbki z własnych budżetów. Samorządowcy zgodnie stwierdzili, że to działanie niezrozumiałe w czasie, kiedy dążymy do zwiększania liczby wymazów, zwracając się do wojewody o wyjaśnienie sprawy.

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Lęborku

Zdaniem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, działanie NFZ należy oprotestować jako szkodliwe dla liczby przeprowadzanych testów.
Ze środy na czwartek w Pomorskiem obecność Sars-Cov-2 stwierdzono u kolejnych 12 osób – 9 przypadków w Gdańsku (DPS przy ul. Polanki – 8 pensjonariuszy i 1 osoba z obsługi), 2 w powiecie tczewskim i 1 w powiecie gdyńskim. Zgodnie z informacją przekazaną przez Tomasza Augustyniaka, Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, na terenie województwa pomorskiego, w dniu 22 kwietnia przeprowadzonych zostało 961 testów na obecność koronawirusa. Na 23 kwietnia zaplanowano liczbę ponad 1000 badań i jak twierdzi T. Augustyniak, pomorskie jest jednym z nielicznych województw w kraju, które upublicznia dane o liczbie przeprowadzanych testów.

Systematycznie rośnie liczba punktów wymazowych „drive-thru”, czyli takich, w których kontakt obsługi z osobą badaną ograniczony jest do niezbędnego minimum. W środę powstał kolejny taki punkt w Gdyni, stworzony przez komercyjną firmę medyczną, przy wsparciu miasta. Punkty te współpracują z pomorskim Sanepidem w zakresie wymiany danych. Znaczną część dyskusji poświęcono sytuacjom w domach pomocy społecznej i procedurom przyjmowania do nich nowych pensjonariuszy.

Jak powiedziała Alicja Zajączkowska, Starosta Lęborski, lęborski szpital jest w gotowości i jest w stanie przyjąć pensjonariuszy lokalnych DPSów na obserwację przed powrotem do DPSu np. po szpitalnym leczeniu. W SPSZOZ funkcję takiego miejsca pełni Oddział Rehabilitacji. Jednocześnie starosta przypomniała, że zgodnie z wcześniejszymi rozmowami, w kolejnych zamówieniach rządowych miały się znaleźć aparaty do dezynfekcji, kombinezony, przyłbice i inny sprzęt ochronny, który miał trafić do powiatów, w tym do szpitali, domów pomocy społecznej itp.

Powiat Lęborski, uprzedzając spodziewane doposażenie  z Magazynu Rezerw Materiałowych, przy aprobacie Zarządu Województwa Pomorskiego włączy Powiatowe Centrum Zdrowia w powiecie kartuskim do realizowanego projektu przez lęborski SPZOZ w celu pozyskania dla obu uczestników projektu dodatkowego sprzętu na walkę z epidemią.

Z tematem SARS-Cov-2, a dokładniej ekonomicznymi skutkami pandemii wiąże się postępująca zapaść finansowa komunikacji publicznej. Starosta Słupski Paweł Lisowski złożył wniosek o zorganizowanie konferencji z udziałem Rafała Webera, Wiceministra w Ministerstwie Infrastruktury, który powinien określić jakie działania pomocowe wdroży ministerstwo w celu zapobieżenia finansowej katastrofie publicznych przewoźników powstałych na skutek ograniczeń w przemieszczaniu się i wyznaczenia stref ochronnych w środkach transportu, co skutkuje wykorzystaniem zaledwie połowy dostępnych miejsc.

O gotowości do działania poinformowała na zakończenie wideokonferencji Edyta Witka-Jeżewska, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Jak stwierdziła, inspektorat jest odpowiednio wyposażony w środki zabezpieczające i zaplanowane kontrole w terenie przeprowadzane są na bieżąco – poinformowała Iwona Juchniewicz z Referatu Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Lęborku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *