O robotyzacji na konferencji w PSSE. Oceniono polskie szanse. W lipcu – pokaz niezwykłej, 7-metrowej autonomicznej łodzi. Pomorska Strefa wkracza w kolejny etap swej działalności – chce wyrównania stopnia automatyzacji naszej gospodarki z europejską. Stworzy showroom robotów

Fot. Kazimierz Netka.

Słuchajmy swych pracowników – oni naprawdę mają dobre pomysły

Fot. Kazimierz Netka.

Maszyny – roboty – albo nas wyrugują z miejsc zatrudnienia, albo nauczymy się trzymać je w ryzach. Na razie jednak Polsce nie grozi odsunięcie ludzi przez automaty od stanowisk pracy. Musimy nauczyć się angażować roboty do… tego, co realizujemy, zwłaszcza tam, gdzie bywa zbyt ciężko. Bardzo potrzebujemy edukacji, wymaganej dla przemysłu 4.0, czyli przemysłu przyszłości.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Instytut Badań Edukacyjnych, a także inwestorzy Polskiej Strefy Inwestycji i partnerzy, mając świadomość rozwoju nowych gałęzi technologii związanych z robotyzacją i automatyzacją procesów produkcyjnych, wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, również rynku pracy, zorganizowali Konferencję „Wyzwania Robotyzacji”. Wydarzenie to – jak zresztą zapowiadali organizatorzy – stało się miejscem do rozmów zarówno integratorów systemów, instytucji odpowiedzialnych za kształcenie kadr przemysłu przyszłości jak i przedsiębiorców.

Fot. Kazimierz Netka.

Celem wydarzenia jest podkreślenie jak istotna jest rola analizy wdrożeniowej przed podjęciem procesu robotyzacji oraz eliminacja ryzyka nieefektywnego wdrożenia dzięki odpowiedniemu dobraniu robotów do charakterystyki działalności. W czasie spotkania inwestorzy Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którzy są liderami robotyzacji oraz automatyzacji, opowiedzą o swoich dobrych praktykach, ale również negatywnych doświadczeniach. Ideą konferencji „Wyzwania Robotyzacji” jest podkreślenie praktycznego spojrzenia ekspertów oraz zaprezentowanie studium przypadków polskich przedsiębiorstw Przemysłu 4.0. – napisano w zaproszeniu na konferencję. Oto ciąg dalszy zapowiedzi:

Podczas trzech bloków tematycznych eksperci opowiedzą od czego rozpocząć proces automatyzacji i robotyzacji, jak znaleźć swoją drogę do automatyzacji i jak optymalizować istniejące już procesy. Istotnym tematem będzie kształcenie w dobie przemysłu przyszłości, w tym nowe trendy w kwalifikacjach dla przemysłu. Problem braku odpowiedniej kadry dotyka firmy z sektora przemysłowego, w którym procesy wytwórcze i organizacja uległy gruntownym zmianom. Braki kadrowe są widoczne na każdym szczeblu od pracowników zrobotyzowanych linii produkcyjnych, po programistów i inżynierów. Podczas wystąpień ekspertów Instytutu Badań Edukacyjnych pokazane zostaną m.in. przykładowe umiejętności i kompetencje, które są potrzebne w Przemyśle 4.0. Omówiony zostanie Zintegrowany System Kwalifikacji, a w szczególności kwalifikacje rynkowe jako rozwiązanie systemowe wspierające kadry w przekwalifikowaniu się,  rozwoju kompetencji oraz nabywaniu nowych umiejętności przydatnych w kontekście pracy przyszłości.

Podczas konferencji uczestnicy będą mieli możliwość odwiedzenia Wirtualnej Fabryki dzięki pokazowi VR zorganizowanemu przez DBR 77 Robotics oraz będą mogli wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Robotyków SKALP w prototypowni Space4Makers w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Uczestnicy warsztatów otrzymają cyfrowe poświadczenia nabytych umiejętności w standardzie Open Badges wydane za pomocą innowacyjnej aplikacji Odznaka+.

Fot. Kazimierz Netka.

Skorzystaliśmy z tego zaproszenia i przysłuchiwaliśmy się wypowiedziom uczestników spotkania, które było drugą częścią obchodów 25-lecia Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Oto krótka relacja:

We wtorek, 7 czerwca 2022 roku obchodziliśmy 25-lecie działalności Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Środa, 8 czerwca, była drugim dniem jubileuszu, ale bardzo roboczym. Obchodzono go w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, podczas konferencji pt. „Wyzwania robotyzacji”, zorganizowanej przez PSSE oraz Instytut Badan Edukacyjnych, przedstawicielu świata nauki i środowisk biznesowych, a także organizacji pozarządowych. Na tę konferencję przybyli reprezentanci różnych regionów kraju. Spotkanie prowadziła Jaśmina Zwierz – Project Manager w Gdańskim Parku naukowo-Technologicznym PSSE:

Fot. Kazimierz Netka.

Czy jeśli zwolnimy 3 pracowników i zastąpimy ich jednym robotem to będzie fajnie? Pytań podczas rozważania wprowadzenia automatyzacji w przedsiębiorstwie jest wiele. Popełniamy błędy. A warto uczyć się na błędach popełnionych przez z innych, korzystać z doświadczeń tych, którzy już robotyzację firm mają za sobą.

W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym stoi bardzo stary komputer, „Odra”. Takie maszyny powstawały w latach 70 – 80 ubiegłego stulecia. Miały wielkość kilku szaf, a pamięć niewielką.

Fot. Kazimierz Netka.

Jak dzisiaj wyglądają komputery i jaką mają moc obliczeniową wszyscy wiemy – mówił, witając przybyłych, Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wspominając jednocześnie o stojącej w pobliżu XX-wiecznej „Odrze”. Do robotyzacji firmy nie potrzeba inżynierów. Młody człowiek, po dwutygodniowym kursie, jest w stanie zaprogramować robota przemysłowego. Niech inżynierowie zajmą się projektowaniem robotów, a nie ich programowaniem – powiedział pan prezes:

Fot. Kazimierz Netka.

Gości powitał też Ireneusz Baranowski – zastępca dyrektora Instytutu Badań Edukacyjnych (IBE) ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji . Pan dyrektor zwrócił uwagę na konieczność uzyskiwania nowych umiejętności i kompetencji, potrzebnych w przemyśle 4.0 czyli w przemyśle przyszłości. Poinformował o innowacyjnym rozwiązaniu IBE jakim jest Odznaka+, poświadczająca zdobyte doświadczenie, umiejętności. Cyfrowe potwierdzenie posiadania tej odznaki otrzymają uczestnicy dzisiejszych warsztatów – poinformował pan dyrektor:

Fot. Kazimierz Netka.

Wykład inauguracyjny pt. „Prognoza rozwoju robotyzacji w Polsce oraz o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca zanim kupi pierwszego robota?” wygłosił prezes dr Piotr Wiśniewski, reprezentujący przedsiębiorstwo DBR77:

Fot. Kazimierz Netka.

Niestety, wiadomości przedstawione przez pana prezesa, nie są dla polskiej gospodarki optymistyczne. Jeśli chodzi o gęstość robotów, czyli ich liczbę na 10 000 pracowników, to w Polsce wynosi on 52, w Chinach 246, a w Europie średnio 121 robotów na 10 000 pracowników. W ciągu 60 lat liderem w wykorzystywaniu robotów był przemysł automotive. Wykorzystywanie samochodów najprawdopodobniej będzie malało; przemysł ten będzie redukowany. Coraz więcej młodych ludzi nie ma prawa jazdy.

Rodzi się więc pytanie:

Jak uzyskać przewagę konkurencyjną dzięki robotyzacji – dlaczego to się opłaci? Jak wyeliminować ryzyko nieefektywnego wdrożenia? Odpowiadał na nie, podczas swego wykładu, Radosław Grabowski – reprezentujący Robotpol; Robotyzację Polską; polski przedsiębiorca – wizjoner, robotyk, ekspert w dziedzinie robotyki.

Jakie jest znaczenie wykorzystywania maszyn? Robotyka to dynamicznie rozwijająca się na całym świecie dziedzina nauki, która dotyczy problemów związanych z mechaniką, sterowaniem, a także wszelkiego rodzaju zastosowań wykorzystania wielozadaniowych maszyn do użytku w branży przemysłowej – wyjaśniał Radosław Grabowski. Przysłuchiwali się temu wykładowi także uczennice i uczniowie z Technikum Łączności w Gdańsku;

Fot. Kazimierz Netka.

Pomimo korzyści płynących z produkcji zrobotyzowanej, polskie firmy należą do najmniej zrobotyzowanych na świecie. Wynika to z braku informacji i wiedzy na temat robotyki, braku wiedzy o korzyściach, jakie ona niesie oraz z krążącego w przestrzeni publicznej stereotypu, że automatyka i robotyka są dostępne tylko w dużych fabrykach i są drogim rozwiązaniem – mówił Radosław Grabowski:

Fot. Kazimierz Netka.

Temat: „Paradoks automatyzacji – szanse i wyzwana automatyzacji pakowania” – przedstawił Łukasz Ziółkowski, reprezentujący Radpak. Niezwykle cenne dla młodzieży szkolnej były kluczowe słowa, które Łukasz Ziółkowski przybliżył podczas swego wykładu, np.: SKU – Stock Keeping Unit; ROI – Return on Investment; OEE – Overall Equipment Effectiveness; Miejsce – dostępność miejsca na hali; Opakowanie – jakie wybrać?:

Fot. Kazimierz Netka.

Warto też zwrócić uwagę na to, że zatrudnienie człowieka jest coraz droższe; dostępna jakość coraz gorsza, dlatego warto inwestować w automatyzację.

Interesujące było case study: Jak znaleźć swoją drogę do automatyzacji? Wizyta w zakładzie – materiał filmowy, które przedstawił producent robotów, Marek Łangowski, Prezes TMA Automation – firmy, która powstała w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

W robotyzacji, w automatyzacji, ważne są pieniądze. Zagadnienie: „Oszczędności w biznesie czyli jak automatyzować i optymalizować – Case study inwestora strefowego” omówił Marek Browalski, Dyrektor Zarządzający skandynawską firmą Kitron mającą siedzibę w Polsce w Grudziądzu:

Fot. Kazimierz Netka.

– Słuchajmy naszych ludzi – namawiał Marek Browalski. – Oni naprawdę mają pomysły.

Poszerzeniem dotychczasowych wystąpień była debata pt. „Polska droga do robotyzacji. Czego nie wie o niej polski przedsiębiorca i jaka będzie w niej rola Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych?

Fot. Kazimierz Netka.

Moderator: Jaśmina Zwierz. Paneliści:  dr Piotr Wiśniewski, DBR77 Robotics; dr hab. inż., prof. PG Łukasz Kulas, Politechnika Gdańska; Radosław Wika, DPNT, PSSE;  Bartosz Sobolewski, Prezes Pirxon; Michał Kułaczkowski, Prezes Devopsbay.

Polacy, w tym Pomorzanie, potrafią tworzyć roboty, wprowadzać automatyzacje. Koszt wynajęcia robota kosztuje około 5 000 euro na miesiąc, Za taką cenę można go zbudować w znacznym zakresie. W Pomorskiem powstają roboty służące m.in. do inspekcji. W lipcu zostanie pokazana na wodzie pierwsza w Polsce 7-metrowa łódź autonomiczna. Na przełomie 2022 i 2023 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzy showroom, do pokazywania jak działają roboty.

Druga debata podczas konferencji „Wyzwania robotyzacji” została poświęcona brakom w kształceniu i przekazywaniu wiedzy. Temat tej dyskusji brzmiał: „Edukacja, a robotyzacja i digitalizacja. Kształcenie w dobie przemysłu przyszłości”.

Fot. Kazimierz Netka.

Moderator: dr Ziemowit Socha, Adiunkt i ekspert, Instytut Badań Edukacyjnych. Paneliści: Michał Nowakowski, Lider projektu ZSK4/Odznaka+, Instytut Badań Edukacyjnych; Łukasz Ziółkowski, Programista Robotyk R&D, STESAR; Paweł Nowak, Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości; Arkadiusz Wódarczyk, HR Manager Flex; Fundacja Edukacyjne Centrum Doskonalenia; dr. inż. Wojciech Władziński Technikum Łączności Gdańsk, Jarosław Filipczak – prezes zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas tej debaty przekazano trochę dziwną wiadomość. Otóż, okazuje się, że tylko w Kwidzynie w Pomorskiem, więcej uczniów trafia do szkół zawodowych I i II stopnia niż do szkół ogólnokształcących. To dobra tendencja – oceniono. Eksperci stwierdzili też, że najważniejsza dla młodego zawodowca – ucznia jest praktyka w terenie, na obiekcie, z urządzeniami, z robotami, czyli w warsztacie. Niestety, iloraz inteligencji u młodych ludzi maleje co pokolenie o 7 procent – stwierdził jeden z panelistów. Młodzi ludzie chcą być jutuberami, celebrytami, a mniej zawodowcami. W zakładzie u zawodowca przystępującego do pracy, mniej ważne dla pracodawcy są umiejętności młodego. W firmie liczy się nowego pracownika, jego postawa, czyli okazanie tego, że chce pracować, że chce się uczyć.

Jak powiększyć chęć do uzyskiwania kwalifikacji? Jak namawiać do tego, mobilizować, motywować do zdobywania nowych umiejętności i kompetencji? O tym, mówili następni prelegenci.

Zapowiadany już temat „Odznaka Plus – cyfrowe poświadczenie kompetencji dla Przemysłu 4.0” przedstawiła Joanna Felczak, Ekspert kluczowy ZSK4/Odznaka+, Instytut Badań Edukacyjnych:

Fot. Kazimierz Netka.

„Nowe trendy w kwalifikacjach dla przemysłu – czyli jak Zintegrowany System Kwalifikacji może wspomóc przygotowanie kadr dla Przemysłu Przyszłości” zaprezentował Sławomir Szymczak, Ekspert, Instytut Badań Edukacyjnych:

Fot. Kazimierz Netka.

Zupełnie nowe propozycje, pomysły i rozwiązania przedstawiły panie: Dorota Heiza – Główny analityk, Regionalny lider ds. ZSK, Instytut Badań Edukacyjnych (IBE) oraz Monika Kurska – Główny Specjalista ds. Szkolnictwa w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (PSSE). Temat wystąpienia pań brzmiał: „Obsługa i utrzymanie ruchu stanowisk zrobotyzowanych – kwalifikacje rynkowe dla Przemysłu 4.0 – case study”:

Fot. Kazimierz Netka.

Konferencja realizowana została w ramach projektu „Wsparcie rozwoju ZSK – Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji – w szczególności na poziomie regionalnym poprzez wdrażanie rozwiązań i inicjatyw skierowanych do użytkowników końcowych systemu – ZSK4”.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *