Obchody 40. rocznicy Sierpnia 1980 oraz powstania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku – z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej  Polskiej, w poniedziałek. Miasto Gdańsk natomiast, przygotowało Święto Wolności i Demokracji, a w programie jest m.in. wizyta 100 samorządowców z całego kraju

Fot. Kazimierz Netka.

Kilka dni przypomnień wydarzeń w Polsce, w Gdańsku, inaugurujących 40 lat temu zmiany na świecie

Zbliża się finał tegorocznych obchodów kolejnej rocznicy wydarzeń sierpniowych z 1980 roku. Mija właśnie 40 lat od tamtych strajków w Polsce, inicjujących cykl przemian w różnych krajach, aż do zachodzących właśnie teraz, w Białorusi.

Fot. Kazimierz Netka

W Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku, 26 sierpnia 2020 roku, zaprezentowano program wydarzeń na ostatni weekend sierpnia – kulminację obchodów Święta Wolności i Demokracji. Uczestniczyliśmy w tym spotkaniu. O programie obchodów 40. rocznicy strajków sierpniowych, mówili podczas konferencji, i nieoficjalnego wernisażu wystawy pt. „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”, m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska; Basil Kerski – dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności; Jacek Bendykowski – prezes Fundacji Gdańskiej. Monika Krzencessa-Ropiak – kierownik Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS; Dorota Brzezińska z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

Fot. Kazimierz Netka

Szczegółową relację z konferencji przygotowaną przez Olimpię Schneider – kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przedstawiamy poniżej:

Finał obchodów Święta Wolności i Demokracji

Wiec solidarności z Białorusią, debaty na ważne społecznie tematy, wyjątkowe wystawy, znakomici goście, przedstawienia teatralne i warsztaty rękodzieła. W Europejskim Centrum Solidarności zaprezentowano dziś program wydarzeń na ostatni weekend sierpnia – kulminację obchodów Święta Wolności i Demokracji.

Zapis całej konferencji dostępny jest pod tym adresem: https://www.gdansk.pl/tv/konferencja-prasowa-swieto-wolnosci-i-demokracji,v,2330

Bohaterki Solidarności patronkami gdańskich tramwajów – uroczystość nadania imion

W czwartek, 27 sierpnia, o  godz. 8.30 na przystanku tramwajowym Nowe Ogrody (kierunek dworzec PKS) odbędzie się uroczystość nadania imion gdańskim tramwajom. Do grona patronów tramwajów dołączą Olga Krzyżanowska i Alina Pienkowska. W uroczystości udział wezmą: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu, Danuta Gierdziejewska zastępca prezesa GAiT oraz rodzina i bliscy nowych patronek, a wśród nich: marszałek Bogdan Borusewicz, Kinga Borusewicz, Magdalena Mierzewska oraz Bożena Krzyżanowska i Dorota Krzyżanowska.

– Dwa tramwaje wyjadą jutro na gdańskie tory. Jeden otrzyma imię Aliny Pieńkowskiej, a drugi Olgi Krzyżanowskiej – mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – W niedzielę o godzinie 11.00 otwarty zostanie natomiast skwer Ruchu Młodej Polski, jednego z najważniejszych ugrupowań polskiej opozycji antykomunistycznej, który powstał w Gdańsku w 1979 roku. To działacze RMP – Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski – spisali na dwóch sklejkach 21 postulatów strajkującej załogi, które zawisły na Bramie nr 2.

– W sobotę i niedzielę zapraszam do Strefy Społecznej. W poniedziałek ta strefa stanie się Strefą Samorządową. Zaproszenie do udziału w niej przyjęło blisko 100 samorządowców różnych szczebli w całego kraju. Jednym z głównych tematów, które poruszymy będzie edukacja, jej stan, finansowanie i przyszłość – mówiła prezydent Gdańska. – W poniedziałek 31 sierpnia o godz. 10.00 wspólnie ukwiecimy historyczną stoczniową Bramę nr 2, a potem wspólnie otworzymy ją na oścież. Dokładnie tak, jak to zrobiono 31 sierpnia 1980 roku. Po zakończeniu strajku, gdy stoczniowcy otworzyli bramę, tłum z jednej i drugiej jej strony stał się wielki jak morze.

Fot. Kazimierz Netka

– Na Białorusi walczą dziś o wolność i demokrację, podobnie jak my czterdzieści lat temu. Jak tylko możemy, wspieramy ten ruch. Dlatego zapraszamy na Plac Solidarności na wiec solidarności z Białorusią, w poniedziałek, 31 sierpnia o godz. 20.00 – zachęcała prezydent Dulkiewicz do udziału w wiecu.

Fot. Kazimierz Netka

– Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim instytucjom, które się zaangażowały w przygotowanie tego wielkiego święta – mówił dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski. – Bardzo się cieszę, że w ECS odbędzie się posiedzenie Senackiej Komisji Kultury i Środków Masowego Przekazu, podczas którego porozmawiamy o tym, czyją własnością jest sklejka z 21 postulatami Solidarności z sierpnia 1980 roku. Będzie to też rozmowa o przyszłości ECS.

– Zapraszam do obejrzenia wystawy „Sierpień ’80. Bez strachu, ale z rozwagą”. To pierwsza wystawa w ECS, która została wydrukowana na drewnie. To świadome nawiązanie do sklejki z drewna sosnowego, na której wydrukowano postulaty w sierpniu 1980 roku. Wystawa prezentuje 21 postulatów i 21 wartości, którymi kierowali się strajkujący i które pozwoliły im uzyskać porozumienie bez rozlewu krwi – podkreślała Monika Krzencessa-Ropiak, kierownik Działu Archiwum i Organizacji Wystaw ECS.

– W lutym 2019 roku, niedługo po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, młodzi ludzie spisali 21 nowych, swoich postulatów. Trafiły one do dyrektora ECS. Wystawę „21 postulatów Młodych ponad podziałami” będzie można oglądać przed głównym wejściem do budynku ECS – mówiła Dorota Brzezińska z Działu Projektów Obywatelskich ECS.

Fot. Kazimierz Netka

– Od 29 sierpnia rano zapraszamy do Strefy Społecznej, która będzie miała miejsce w aż 11 halach wystawienniczych – podkreślał Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej. – W ośmiu znajdzie się ponad 60 organizacji pozarządowych. W Audytorium i Czytelni organizacje pozarządowe zaprezentują także zaprezentują swoje działania. W Hali Debat odbędzie się natomiast siedem dużych debat, m.in. na temat klimatu, manipulacji w mediach, o prawach człowieka, o przyszłości równościowego Gdańska i rozmowa młodzieży pracującej we wszystkich sztabach wyborczych w ostatnich wyborach prezydenckich.

– W Hali Debat możemy przyjąć do 120 osób, a do Strefy Społecznej może wejść maksymalnie 990 osób, bo na tyle pozwala reżim sanitarny. Jeżeli chętnych będzie więcej, trzeba będzie poczekać aż ktoś opuści strefę. Wszystkie osoby wchodzące do strefy będą musiały podać swoje dane, co jest wymogiem ze względów bezpieczeństwa. Oczywiście każda osoba będzie musiała mieć także zakryte usta i nos – przypominał dyrektor ECS.

W Strefie znajdzie się także Hala Warsztatowa, Audytorium oraz Altana Kultury, każda ze swoim programem. Tegoroczną nowością będą Cykle Szybkich Wystąpień, podczas których w 10-minutowych wystąpieniach zostaną zaprezentowane różne poglądy w sześciu blokach tematycznych, dotyczących m.in. klimatu, praw człowieka, dialogu społecznego czy manipulacji w mediach.

W przestrzeni miejskiej: na Zielonym Moście oraz przy Katowni ustawione będą telebimy, na których również będzie można śledzić wybrane wydarzenia odbywające się w ramach Święta Wolności i Demokracji.

Relacje online z wybranych wydarzeń będą dostępne na stronie www.gdansk.pl . Materiały te będą tłumaczone na język migowy.

Osoby uczestniczące w obchodach prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa. Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z występowaniem stanu epidemii prosimy o zachowanie szczególnych środków ostrożności: odstępu 1,5 m od innych osób oraz zasłaniania ust i nosa.

Szczegółowy program wydarzeń: www.1980gdansk.pl  – poinformowała Olimpia Schneider – kierownik Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP poinformowało, że planowany jest udział Prezydenta RP w obchodach 40. rocznicy Sierpnia 1980 oraz powstania NSZZ „Solidarność„.

31 sierpnia 2020 r. (poniedziałek) w Gdańsku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 40. rocznicy Sierpnia 1980 oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00    na Placu Solidarności. Planowane jest wystąpienie Prezydenta RP. O godz. 16.55 – złożenie wiązanki przed pomnikiem św. Jana Pawła II (przy Bazylice pw. św. Brygidy, ul. Profesorska 17). O godz. 17.00 – Uroczysta Msza Święta, w Bazylice pw. św. Brygidy – poinformowało Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *