Obrona lasów przed quadami.  Leśnicy kontra zmotoryzowani niszczyciele świątyni przyrody. Niektórzy dewastatorzy sami budują swe maszyny do miażdżenia roślinności. Nadleśnictwo Elbląg alarmuje…

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg.

Las to mieszkanie istot tak samo ważnych jak my, ludzie. Nie zakłócaj spokoju tego domu…

Straż Leśna Nadleśnictwa Elbląg w ostatnich dniach zatrzymała osoby rozjeżdżające lasy znajdujące się pod opieką leśników. W wyniku akcji jaką przeprowadzili strażnicy leśni, zatrzymanych zostało 13 osób jeżdżących na quadach oraz 2 osoby poruszające się po lesie pojazdami własnoręcznie wykonanymi, specjalnie skonstruowanymi do jazdy po trudnym terenie – poinformował Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i Leśnego Kompleksu Promocyjnego Nadleśnictwa Elbląg.

 

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Osoby zatrzymane w wyniku przeprowadzonych akcji zostały ukarane mandatami karnymi. O obecności dużej liczby quadów w lesie, straż leśną powiadomili, zaniepokojeni o swoje bezpieczeństwo mieszkańcy. Natomiast na własnoręcznie wykonane pojazdy terenowe strażnicy natrafili w trakcie patrolowania lasu. Zauważyli ślady samochodów terenowych zarówno na drogach leśnych jak i w lesie poza drogami. Pojazdy poruszały się także oznakowanym szlakiem rowerowym stwarzając zagrożenie dla turystów.

Przypominamy, że ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast leśnymi można jeździć tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch. Przyjeżdżając do lasu prosimy nie zastawiać dróg leśnych, gdyż służą one nie tylko gospodarce leśnej lecz także służbom ratunkowym na przykład straży leśnej czy pogotowiu ratunkowemu.

 

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Lasy Państwowe w Polsce są otwarte dla wszystkich. Każdy może w nich spacerować, zbierać grzyby, wypoczywać. Znajdują się tu tysiące parkingów leśnych, miejsc wypoczynku, punktów widokowych i wież obserwacyjnych, miejsc do palenia ogniska i wiele innych elementów małej architektury tworzonych z myślą o turystach i lokalnych mieszkańcach.

 

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Otwarta forma Lasów Państwowych nie oznacza, że każdy może w nim robić co zechce. Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami nie możemy używać otwartego ognia w lesie i 100 metrów od jego granicy (oprócz miejsc specjalnie do tego celu wyznaczonych), nie możemy też spuszczać psa ze smyczy w trakcie spaceru. Rowerem możemy jeździć po leśnych drogach, za to na koniu tylko po wytyczonych szlakach. Nie możemy chodzić po lesie dosłownie wszędzie, stałym zakazem wstępu objęte są też: uprawy leśne do 4 m wysokości; powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne; ostoje zwierząt; źródliska rzek i potoków; obszary zagrożone erozją.

Powyższe zakazy za zwyczaj związane są z bezpieczeństwem ludzi, bądź przyrody lub podyktowane innymi ważnymi powodami – wynika z informacji, które przekazał nam Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i Leśnego Kompleksu Promocyjnego Nadleśnictwa Elbląg.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *