Od dwóch lat kotły elektrodowe w EC Gdańsk ograniczają spalanie węgla – o ponad 1500 ton i emisję CO2 – o niemal 3200 ton

Źródło: PGE.

PGE Energia Ciepła rozważa wybudowanie kotłowni elektrodowej także w Elektrociepłowni Gdyńskiej

PGE Energia Ciepła, jako pierwsza w Polsce, wdrożyła dwa lata temu w Elektrociepłowni Gdańskiej technologię power to heat, oddając do eksploatacji kotły elektrodowe, zasilane energią elektryczną.
Dzięki tej technologii w 2023 roku EC Gdańsk spaliła ponad 1500 ton węgla mniej i ograniczyła swoją emisję CO2 o blisko 3200 ton. To tyle, ile pochłania las na powierzchni 800 hektarów – wynika z informacji, które przekazał nam Konrad Mróz – kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego 
PGE Polska Grupa Energetyczna:

Kotły elektrodowe w Elektrociepłowni Gdańskiej zostały uruchomione w 2022 roku. Przez ten czas pełnią funkcję rezerwowo-szczytową, gwarantującą bezpieczeństwo dostaw ciepła w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przy niskich temperaturach. W tym przypadku energia elektryczna, zasilająca kotły, pochodzi bezpośrednio z produkcji w Elektrociepłowni. Energia ta produkowana jest przy okazji produkcji ciepła (technologia kogeneracyjna) i, jeśli nie zasila kotłów elektrodowych, kierowana jest do sieci elektroenergetycznej. W tej funkcji kotły przepracowały w 2023 roku 859 godzin.

Źródło: PGE.

Dodatkowo, umożliwiają one także produkcję ciepła poprzez udział w bilansowaniu krajowego systemu elektroenergetycznego. Jeśli, w wyniku zwiększonej generacji energii elektrycznej przez źródła odnawialne (produkcja z wiatru i/lub słońca), w krajowym systemie elektroenergetycznym pojawia się nadwyżka energii, to kotły elektrodowe umożliwiają zbilansowanie tej nadwyżki, przetwarzając energię elektryczną na ciepło. W 2023 roku w tej funkcji kotły elektrodowe przepracowały 453 godziny. Dzięki temu rozwiązaniu Elektrociepłownia Gdańska uniknęła spalenia ponad 1500 ton węgla i ograniczyła swoją emisję CO2 o niemalże 3200 ton.

– Nadmiar energii w systemie występuje szczególnie wtedy, gdy wzrasta produkcja ze źródeł odnawialnych lub spada zapotrzebowanie. Rok 2023 potwierdził, że kotły elektrodowe z powodzeniem potrafią tę energię wykorzystać do wyprodukowania ciepła – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła w Gdańsku. – W całym 2023 roku kotły elektrodowe, pracując na potrzeby ciepłownictwa, w tym także bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego, przepracowały 1312 godzin i wyprodukowały dla mieszkańców Gdańska ponad 100 tys. GJ ciepła, co statystycznie odpowiada zapotrzebowaniu około 3500 gospodarstw domowych – dodała Ewa Barszcz.

Źródło: PGE.

Potencjał kotłów elektrodowych do produkcji ciepła z nadmiaru zielonej energii w krajowym systemie elektroenergetycznym jest obiecujący. Zastosowana w Elektrociepłowni Gdańskiej technologia power to heat będzie szczególnie istotna, gdy w systemie elektroenergetycznym pojawi się energia elektryczna z morskich farm wiatrowych PGE, ale już dzisiaj kotły elektrodowe wpływają na zmniejszenie zużycia węgla i obniżenie emisji CO2 w Elektrociepłowni Gdańskiej.

PGE Energia Ciepła rozważa wybudowanie kotłowni elektrodowej także w Elektrociepłowni Gdyńskiej. Uwzględniając generację energii z powstających morskich farm wiatrowych, elektryfikacja ciepłownictwa będzie nabierała coraz większego znaczenia.

PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże posiada dwie elektrociepłownie: w Gdańsku i Gdyni, które w tych miastach są jedynym producentem ciepła w wysokosprawnej kogeneracji, a także największym producentem ciepła i energii elektrycznej na Pomorzu. Z roczną produkcją 13.190 TJ ciepła i 1.413 GWh energii elektrycznej zaspokaja ponad połowę potrzeb grzewczych w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi, Redzie i Gminie Kosakowo.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,9 GWt mocy elektrycznej 2,6 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 700 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformował Konrad Mróz – kierownik Komunikacji Zewnętrznej i Biura Prasowego PGE Polska Grupa Energetyczna.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *