Od SKM w Trójmieście do różnych zakątków Polski – na jednym bilecie. Kolej ułatwia podróżowanie. Przyłączają się do tego przewoźnicy samorządowi, a pierwsza uczyniła to Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Na zdjęciu: Wiceminister Andrzej Bittel. Fot. z Archiwum Ministerstwa Infrastruktury.

Kolejny krok w kierunku wspólnego biletu na całej polskiej kolei.

Od września 2017 roku istnieje nowa i ciągle rozbudowywana oferta dla pasażerów polskiej kolei. To Pakiet Podróżnika, dzięki któremu w całej Polsce można kupować w ramach jednej transakcji jeden bilet na całą podróż. Dla podróżnych to nie tylko duże ułatwienie i oszczędność czasu, ale także pieniędzy: w Pakiecie Podróżnika są dostępne wszystkie zniżki ustawowe (np. szkolna, studencka), a także inne promocje stosowane przez poszczególnych przewoźników, np. tańsze bilety relacyjne czy ulgi dla seniorów.

 

Fot. Kazimierz Netka

Od 1 lutego 2018 r. Pakiet Podróżnika można kupić także w kasach biletowych Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. ŁKA to pierwszy w kraju samorządowy przewoźnik, który zaoferował swoim pasażerom tę ofertę. Dzięki temu pasażerowie mogą kupić jeden bilet na przejazd pociągami czterech przewoźników: PKP Intercity, POLREGIO, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – poinformował nas Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury. W swym komunikacie podając też wypowiedzi osób zaangażowanych w tworzenie wspólnego biletu:

– Przystąpienie pierwszego samorządowego przewoźnika do Pakietu Podróżnika to kolejny krok na drodze do Wspólnego Biletu. Ułatwianie pasażerom szerszego dostępu do kolei i wygodnych podróży jest priorytetem naszego resortu. Cieszy fakt, że zwiększa się dostępność Pakietu Podróżnika. Mam nadzieję, że za przykładem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej pójdą kolejni przewoźnicy, co wzmocni sukces tego projektu – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

– Łódzka Kolej Aglomeracyjna zawsze wspierała i będzie wspierać rozwiązania zmierzające do jednego biletu na kolei. Pakiet Podróżnika to dobry krok w kierunku Wspólnego Biletu, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Grupa PKP. Samorząd województwa łódzkiego wprowadził już wspólne rozwiązania biletowe ŁKA i POLREGIO. Kolej zintegrowana jest również z komunikacją miejską w Łodzi. Sukces Pakietu Podróżnika zależy od dialogu ze wszystkimi operatorami kolejowymi i pasażerami – powiedział prezes zarządu ŁKA Janusz Malinowski.

– Przystąpienie do naszego przedsięwzięcia Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej to bardzo ważny etap w rozwijaniu Pakietu Podróżnika i w pracach nad Wspólnym Biletem, które koordynuje Ministerstwo Infrastruktury. ŁKA to pierwszy samorządowy przewoźnik, który – kierując się dobrem pasażera – zadeklarował chęć udziału w tym projekcie. Dzięki temu mieszkańcy województwa łódzkiego, podobnie jak pasażerowie z Pomorza, mogą kupić jeden bilet na przejazd pociągami wszystkich przewoźników świadczących usługi w ich regionie – powiedział prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.

 Prezes zarządu PKP Informatyka Tomasz Miszczuk podkreślił, że przez wiele lat tylko mówiono o wspólnym bilecie kolejowym. PKP Informatyka opracowała system integrujący oferty poszczególnych przewoźników, umożliwiający powstanie Pakietu Podróżnika. Na taką ofertę kolei podróżni czekali wiele lat.

 Od połowy stycznia tego roku Pakiet Podróżnika jest dostępny także przez Internet, na specjalnie utworzonej stronie Bilkom 2. To atrakcyjna i łatwa w obsłudze aplikacja pozwalająca na integrację ofert poszczególnych przewoźników. Na stronie bilkom.pl można już w szybki i prosty sposób wyszukać najkorzystniejsze połączenie oraz kupić bilet na całą podróż pociągami PKP Intercity, POLREGIO oraz PKP SKM w Trójmieście. Już niebawem, po zakończeniu niezbędnych testów, poprzez Bilkom 2 będą dostępne także bilety na przejazdy Łódzką Koleją Aglomeracyjną – poinformował nas Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *