Odcięci od nowoczesności

Szerokie pasmo – jak droga, na którą nie można wjechać

400 000 mieszkańców Pomorskiego bez dobrego internetu

Około 400 tysięcy obywateli województwa pomorskiego jest zagrożonych wykluczeniem cyfrowym. To znaczy, że ma o wiele mniejsze od innych osób możliwości korzystania z takiego dobrodziejstwa, jakim jest internet. To dużo, zważywszy, ze w Pomorskiem mieszka nieco ponad 2,2 mln osób. Co szósty więc jest pokrzywdzony. Dotyczy to głównie terenów, na których i tak ciężko się żyje, bo miejscowości oddalonych od ośrodków miejskich., gdzie nie ma pracy, a dojechać stamtąd czy to do szkół, czy do pracy w przedsiębiorstwach nie jest łatwo.

Samorząd województwa zrobił wiele, by tę sytuację zmienić. Dzięki partnerstwu publiczno – prywatnemu, możliwości podłączenia do szerokopasmowego internetu opartemu na światłowodach, a nie przekazach przez satelity, uzyska około 160 tysięcy mieszkańców woj. pomorskiego. Nadal odciętych od takiego dobrodziejstwa będzie 240 tysięcy osób.

Choć zrobiono wiele, ale porównać to można do wybudowania drogi, na którą nie można wjechać. Powstała szkieletowa sieć szerokopasmowego internetu w Pomorskiem, ale teraz nie bardzo wiadomo jak zdobywać pieniądze na przyłączanie do nich mieszkańców: prywatnych użytkowników czy firm. Tak więc ciągle jeszcze 400 tysięcy obywateli Pomorskiego dobrego internetu nie ma.

Sytuacja powinna się zmienić na lepsze w bieżącym okresie unijnego finansowania. Budowane będą odcinki tzw. „ostatniej mili”, czyli przyłączanie poszczególnych domów do światłowodowego internetu. Finał: w 2020 roku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *