Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.
Droga do statusu miast z gospodarką o obiegu zamkniętym
Kilkanaście dni temu mieliśmy przyjemność być świadkami powstania CEC Tricity – CIRCULAR ECONOMY CLUB TRICITY to lokalny oddział międzynarodowej sieci Circular Economy Club, powstały z inicjatywy Anny Desogus z firmy Circular Together (wcześniej działającej pod nazwą Ambasada Czystej Planety). To ważne wydarzenie miało miejsce 4 marca 2021 roku. Dlaczego ta chwila jest dla nas istotna? Powstanie CEC Tricity wspiera bowiem dążenia ludzkości do osiągnięcia takiego poziomu, gdy nie będziemy pozostawiać odpadów, a jeśli już, to będzie tych odpadów bardzo mało. Teraz, hałdy śmieci rosną; rosną też spalarnie – zakłady termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Tak jest w wielu miastach, również w Gdańsku.
CEC Tricity powstaje po to, by stworzyć inicjatywę skupioną dookoła tematu gospodarki o obiegu zamkniętym i by dzięki regularnym wydarzeniom umożliwić: poszerzanie wiedzy, wymianę doświadczeń, nawiązywanie nowych kontaktów i współpracy – napisano na stronie internetowej https://en.circulartogether.pl/wydarzenia .
23 marca 2021 roku, odbyła się kolejne ważne wydarzenie na drodze od gospodarki linearnej do gospodarki o obiegu zamkniętym: zorganizowano seminarium pt.: Cyrkularne miasta – wprowadzenie i spojrzenie na Gdańsk. Organizatorami byli przedstawiciele Klubu CEC Tricity oraz Metabolic.
Miasta mogą odegrać wiodącą rolę w przyspieszaniu transformacji w kierunku zrównoważonej gospodarki opartej na modelach cyrkularnych. Jakie możliwości stoją przed Gdańskiem i jak w ich realizację włączyć się mogą wszystkie sektory?
Uczestników spotkania powitała Anna Desogus z CEC Tricity / Circular Together:
Prezentację pt. Dążąc do GOZ w miastach przedstawiła Tamara Streefland – kierownik programu CITIES w Metabolic:
Kontynujacja tego wystąpienia był temat pt. GOZ w Gdańsku – od czego zacząć?, który zaprezentował Daniel Bieckmann – konsultant do spraw miast w Metabolic:
Gdańsk jest specyficznym miastem ze względu na swe usytuowanie i znaczenie. To duży ośrodek przemysłowy. Znajduje się na obszarze przyrodniczym bardzo wrażliwym, bo na styku Bałtyku z lądem, w tym z obszarami depresyjnymi. Zagrożony jest powodziami, przed którymi broni się od setek lat. Ma dostęp do wody morskiej, jednak za mało z niej korzysta.
Z informacji, przekazanych podczas webinarium wynika, że przemysł w Gdańsku zużywa cenną wodę słodka do chłodzenia urządzeń, zamiast czerpać do tego wodę morską. Oczywiście słonawa woda nie zawsze do takich działań się nadaje, ale warto o tym pomyśleć. Woda świeża, słodka, po zużyciu przemysłowym wypuszczana jest do morza
Rocznie do chłodzenia w Gdańsku zużywa się około 27 mln metrów sześciennych wody świeżej – można wywnioskować z informacji, zaprezentowanych podczas webinarium „Cyrkularne miasta – wprowadzenie i spojrzenie na Gdańsk”.
Kilkudziesięciu uczestników webinarium z uznaniem wypowiadało się o sposobie przedstawienia problemu. Wśród oceniających byli obserwujący z Polski oraz z zagranicy. Dążenia Gdańska do statusu miasta bezodpadowego, wzbudzają zainteresowanie w różnych krajach. Dlatego, zadawano wiele pytań.
Webinarium zostało nagrane, więc każdy będzie mógł zapoznać się z zaprezentowaną podczas tego zdalnego spotkania, problematyką.
Oto nagranie:
https://www.youtube.com/watch?v=NFpC5lK4B1Y
Źródła ilustracji: Transmisja z webinarium.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl