Około 5,3 mln Polaków mieszka w warunkach substandardowych – w budynkach o niskim stanie technicznym, bez podstawowych instalacji lub przeludnionych. Rząd chce tę sytuację poprawić, poprzez Program Mieszkanie Plus. W Poznaniu podpisano kolejne umowy w tej sprawie.

Na zdjęciu: Spotkanie w Gdańsku – konferencja prasowa w sprawie Programu Mieszkanie Plus. Od lewej: wiceminister infrastruktury i budownictwa – Kazimierz Smoliński; minister infrastruktury i budownictwa – Andrzej Adamczyk; wojewoda pomorski – Dariusz Drelich. Fot. Kazimierz Netka.

Mieszkanie Plus rozpędza się

Narodowy Program Mieszkaniowy może być rozwijany już w ponad 70 miastach.

Polskie Koleje Państwowe S.A. i kolejnych 5 gmin podpisały 8 lutego 2017 r., podczas targów BUDMA w Poznaniu, porozumienia w sprawie wykorzystania gruntów na potrzeby programu Mieszkanie Plus. Umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie Plus z BGK Nieruchomości zawarły: PKP S.A., Xcity Investment, a także włodarze 5 samorządów: Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry.

Polskie Koleje Państwowe S.A. zaoferowały do wykorzystania w kluczowym rządowym programie pierwsze działki w siedemnastu miejscach na terenie dziesięciu miast w całej Polsce, w tym w ośrodkach, w których jest bardzo duże zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem, m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Podpisanie umów odbyło się w ramach odbywającego się na targach BUDMA, zorganizowanego przez MIB – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, pierwszego Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury – informuje Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, przytaczając tez wypowiedzi uczestników tego wydarzenia:
– Jedno z założeń programu Mieszkanie Plus to budowa mieszkań dopasowanych do lokalnych potrzeb. Już teraz pilotaż programu realizujemy we współpracy z samorządami, które wskazują miejsce i przygotowują projekt pasujący do istniejącej zabudowy. Włączenie do programu działek Polskich Kolei Państwowych to przełom. Udostępnienie gruntów PKP w miastach, w których mieszkańcy bardzo czekają na mieszkania na wynajem jest bardzo istotne – powiedział podczas uroczystości wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.
Wiceminister podkreślił, że lokale w programie Mieszkanie Plus będą odpowiadać na oczekiwania społeczne.
– Mieszkania będziemy budować zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez przyszłych lokatorów. Musi to być zabudowa, która podwyższy jakość ich życia – mówił minister Kazimierz Smoliński.
PKP S.A. wspólnie z BGK Nieruchomości wyselekcjonowały najlepsze tereny spośród ponad 100 000 hektarów gruntów, którymi zarządza PKP S.A. BGK Nieruchomości wybrało dobrze skomunikowane działki m.in.: w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu, Chorzowie, Łomży, Białymstoku, Szczecinie, Łowiczu i Katowicach. Łącznie zajmują one powierzchnię kilkuset hektarów. Wytypowane działki to między innymi: Poznań Wolne Tory, Warszawa Odolany, Wrocław Świebodzki, Warszawa (ul. Radzymińska), Katowice (ul. Asnyka), Szczecin (ul. Starkiewicza).
– PKP SA. wspiera program Mieszkanie Plus i działa na rzecz jego realizacji już od początku 2016 roku. To jeden z kilku strategicznych projektów, które realizujemy wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa. Zaproponowane przez nas tereny są położone w dobrych lokalizacjach z dostępem infrastruktury i otoczeniem uzupełniającym funkcje mieszkaniowe – mówił Mirosław Pawłowski – prezes PKP S.A.
Na zdjęciu: Tereny kolejowe w Gdyni. Fot. Kazimierz Netka

Warunki wykorzystania tych działek w realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego zostaną określone w przyszłości. Dodatkowo BGK Nieruchomości i PKP S.A. wskazały w porozumieniu 72 kolejne miasta, w których na terenach kolejowych może być realizowany program Mieszkanie Plus.
Umowę dotyczącą wykorzystania terenów kolejowych na potrzeby programu Mieszkanie Plus podpisali Mirosław Pawłowski – prezes PKP SA., Michał Beim – członek zarządu PKP SA., Mirosław Barszcz – prezes BGK Nieruchomości oraz Marek Chibowski – prezes Xcity Investment, a także włodarze 5 kolejnych samorządów: Głogowa, Gorzowa Wielkopolskiego, Oławy, Świnoujścia i Zielonej Góry.

Narodowy Program Mieszkaniowy, pakiet „Mieszkanie Plus”
– to kompleksowy dokument określający główne działania polityki mieszkaniowej. Został przyjęty przez rząd 27 września 2016 r., a w perspektywie do 2030 r. działania ujęte w tym programie pozwolą na realizację 3 głównych celów:
1.       Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających obecnie nabycie lub wynajęcie mieszkania na zasadach komercyjnych. Liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców powinna osiągnąć wysokość mieszcząca się w aktualnej średniej Unii Europejskiej (435 mieszkań na 1000 osób).
2.       Zwiększenie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze względu na niskie dochody lub szczególnie trudną sytuację życiową. Samorządy gminne powinny dysponować możliwościami zaspokojenia potrzeb wszystkich gospodarstw domowych oczekujących aktualnie na najem mieszkania od gminy.
3.       Poprawa warunków mieszkaniowych społeczeństwa, stanu technicznego zasobów mieszkaniowych oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Liczba osób mieszkających w warunkach substandardowych (ze względu na niski stan techniczny budynku, brak podstawowych instalacji technicznych lub przeludnienie) powinna się obniżyć o 2 mln osób (z ok. 5,3 mln do ok. 3,3 mln).
Najważniejsze działania przewidziane w programie składają się na pakiet „Mieszkanie Plus”, obejmujący:
1)      Dostępne budownictwo na wynajem na gruntach samorządowych i Skarbu Państwa
Realizacja programu w tym zakresie jest aktualnie prowadzona przez spółkę BGK Nieruchomości S.A. Podmioty zainteresowane taką współpracą (samorządy gminne, deweloperzy, podmioty posiadające grunty pod zabudowę mieszkaniową) powinny skierować bezpośrednią ofertę współpracy w ramach M+ do spółki– informacje szczegółowe, dane kontaktowe wraz z zaproszeniem do współpracy w ramach M+: bgkn.pl
2)      Społeczne budownictwo czynszowe
·         wsparcie budownictwa komunalnego i chronionego. Państwo dotuje samorządy terytorialne oraz organizacje pożytku publicznego, które tworzą zasób mieszkaniowy dla osób najuboższych. Podmioty takie mogą się ubiegać o dofinansowanie części kosztów inwestycji (35-55% w zależności od rodzaju przedsięwzięcia), w wyniku której zostaną utworzone lokale socjalne, mieszkania komunalne, mieszkania chronione noclegownie lub schroniska dla bezdomnych.
·         wsparcie budownictwa społecznego. Ze środków publicznych udzielane są dopłaty do oprocentowania kredytów i obligacji w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu preferencyjnych kredytów dla towarzystwa budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych i spółek gminnych.
3)      Wsparcie dla systematycznego oszczędzania na cele mieszkaniowe.
Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje projekt ustawy wprowadzającej Indywidualne Konta Mieszkaniowe zakładane w bankach lub SKOK-ach, na których będzie można gromadzić środki na realizację celów mieszkaniowych. Projekt ustawy powinien trafić do uzgodnień i konsultacji w pierwszej połowie br. – informuje Szymon Huptyś – rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *