Uwaga na banknoty! Pojawia się nowy pieniądz, o bardzo dużym nominale: aż 500 zł (pięćset złotych). Jest na nim wizerunek osoby bardzo związanej z Pomorzem, z Gdańskiem, z Kociewiem… Także z Wiedniem.

Źródło powyższej ilustracji: Narodowy Bank Polski.

Zwycięzca spod Wiednia ma swój środek płatniczy.

W piątek pojawi się w obiegu banknot 500 złotych. Niektórzy muszą za taką kwotę przetrwać cały miesiąc.  Widać, jak wielce ów papier jest wartościowy.
Patronem nowego 500-złotowego jest człowiek niezwykły: Król Jan III Sobieski. Wizerunek tego monarchy widnieje na owym pieniądzu, właśnie wchodzącym do obiegu.
Fot. Kazimierz Netka

  • Banknot 500 zł posiada jedne z najnowocześniejszych zabezpieczeń na świecie – zapewnia Biuro Prasowe Departamentu Komunikacji i Promocji Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.
    Jak rozpoznać, czy tak „drogi” banknot, o równowartości dodatku miesięcznego na jedno dziecko, według rządowego programu 500+?
    Specjalny kurs on-line, czyli za pośrednictwem internetu; kurs rozpoznawania oryginałów, przygotował Narodowy Bank Polski na swej stronie internetowej. Korzystając z tej sposobności, podajemy niektóre szczegóły.
    Wymiary banknotu o nominale 500 zł wynoszą 150 mm na 75 mm. Jeśli chodzi o wygląd, to na przedniej stronie zobaczymy portret króla Jana III Sobieskiego. Na stronie odwrotnej są wizerunki Pałacu w Wilanowie oraz orła w koronie z herbem rodowym Jana III Sobieskiego.

Źródło powyższej ilustracji: Narodowy Bank Polski.

Charakterystyczne elementy nowego banknotu można wyczuć też palcami. Na stronie przedniej wyczuwalne w dotyku są następujące elementy: portret władcy; podpisy Prezesa oraz Głównego Skarbnika NBP; godło Rzeczypospolitej Polskiej; napis „WARSZAWA” i data emisji; wizerunek tarczy herbowej; oznaczenie dla osób niewidomych w postaci dwóch pionowych linii złożonych z drobnych kwadratów oraz układu linii na krótszych krawędziach banknotu; napis „NARODOWY BANK POLSKI”; cyfrowe oznaczenie nominału; górny pas z prawej strony portretu.
Na stronie odwrotnej wyczuwalne są w dotyku: główny element szaty graficznej; słowne oznaczenie nominału; cyfrowe oznaczenie nominału; napis „NARODOWY BANK POLSKI”; klauzula prawna; pas u dołu banknotu.
Charakterystyczną cechą banknotów są znaki tzw. wodne. Podczas oglądania 500 zł pod światło ujrzymy wizerunek władcy oraz cyfrowe oznaczenie nominału „500”. Pole znaku wodnego nie jest zadrukowane.
Jest też nitka zabezpieczająca – widoczna w postaci pionowej ciemnej linii z cyfrowymi oznaczeniami nominału „500” i „500 ZŁ”. Nitka zabezpieczająca została umieszczona w strukturze papieru i jest widoczna miejscami na powierzchni strony przedniej banknotu (nitka okienkowa).
Wyróżnikiem banknotu 500 zł jest uzupełniający się druk obustronny (recto-verso). Elementy graficzne znajdujące się na obu stronach banknotu oglądane pod światło uzupełniają się i tworzą pełny obraz – koronę w owalu.
Nowy „bilet” NBP jest też wyposażony w nitkę zabezpieczającą okienkową. Na powierzchni przedniej strony banknotu widać jej fragmenty, a w całości nitka jest widoczna podczas patrzenia pod światło.
Podczas poruszania banknotem są zauważalne dodatkowo: płynna zmiana barwy z zielonej na niebieską; płynnie przesuwający się wzór złożony z dwóch przeplatających się wstęg.
Fot. Kazimierz Netka

Warto zerknąć  z ukosa na ten cenny pieniądz. W prawej części portretu władcy cyfrowe oznaczenie nominału „500” – w zależności od kąta patrzenia – zmienia się z jasnego na ciemne. Po lewej stronie portretu w tarczy herbowej – w zależności od kąta patrzenia – są widoczne prostokątne pola.
Zabezpieczeniem jest też farba zmienna optycznie. Wraz ze zmianą kąta patrzenia ozdobny element graficzny z prawej strony portretu (szyszak husarski) płynnie zmienia barwę z zielonej na niebieską, a umieszczony na nim wzór falistej linii sprawia wrażenie ruchomego w płaszczyźnie pionowej.
Na odwrotnej stronie banknotu znajduje się ornament wydrukowany farbą opalizującą w kolorze złotym. W zależności od kąta patrzenia ornament jest widoczny lub prawie niedostrzegalny.
500 zł chronią też mikrodruki – czytelne jedynie w powiększeniu drobne napisy wykonane z dużą precyzją. Na stronie przedniej banknotu są to mikrodruki stalorytnicze: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, „NBP 500” i „NBP 500 ZŁ” oraz mikrodruki offsetowe: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, „500”. Na stronie odwrotnej banknotu są to mikrodruki stalorytnicze: „RZECZPOSPOLITA POLSKA”, oraz mikrodruki offsetowe: „NARODOWY BANK POLSKI”, „NBP 500 NARODOWY BANK POLSKI”.
Fot. Kazimierz Netka

Zabezpieczenia utajone pozwalają w świetle ultrafioletowym na przedniej stronie banknotu, po lewej stronie portretu władcy zobaczyć kwadrat z cyfrowym oznaczeniem nominału „500” i skrótem „ZŁ” oraz numerację położoną z lewej strony banknotu. Z prawej strony portretu widoczne są wybrane elementy szaty graficznej.
W świetle ultrafioletowym na odwrotnej stronie banknotu widoczne są wybrane elementy szaty graficznej – informuje Narodowy Bank Polski. Autorem projektu nowego banknotu jest Andrzej Heidrich. O tym, czy nam się spodoba – przekonamy się już w piątek, 10 lutego 2015 roku. Tego dnia 500 zł wejdzie do powszechnego użytku. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: https://www.nbp.pl/bezpiecznepieniadze/e-learning/500.html .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *