Fot. Kazimierz Netka.
Strategia dochodzenia do bezwypadkowych zakładów pracy. Czy jest możliwe osiągnięcie tego celu? Pewnie się nie uda, ale do doskonałości trzeba dążyć
Fot. Kazimierz Netka
Upadki z wysokości; uderzenia wysięgnikami; pojazdami; porażenia prądem; wpływ szkodliwych substancji – takie mogą być zagrożenia na budowach. Największe natężenie podobnych sytuacji istnieje na terenie niewielkich inwestycji. Bardzo narażeni są cudzoziemcy, słabo znający język polski. Dlatego, w bieżącym roku Państwowa Inspekcja Pracy – Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku, skoncentruje się m.in. na kontroli małych budów. O szczegółach poinformowali w czwartek, 10 czerwca 2021 roku, w Gdańsku: Agnieszka Dobrodziej – Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy (OIP) w Gdańsku oraz Nadinspektor Aleksander Zając – Koordynator Sekcji Prewencji i Promocji OIP Gdańsk.
Fot. Kazimierz Netka
Z powodu oszczędności, kosztem zatrudnionych, w zakładach dochodzi do zaniedbań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy – wynika ze spostrzeżeń inspektorów OIP. Największe nasilenie tych nieprawidłowości występuje na małych budowach. Pracownicy, pracobiorcy nie są należycie zabezpieczani. Nie wyposaża się ich w odpowiednia odzież ochronną. Zatrudnianie na podstawie umowy cywilnoprawnej to często fikcja. W rzeczywistości zatrudnieni na tej zasadzie często pracują jak ci co mają umowy o pracę. Podobnie jest w przypadku umów o dzieło. W rzeczywistości zatrudnieni w taki sposób i tak pracują pod nadzorem kierownika budowy, czyli powinni posiadać umowy o pracę.
Celem kontroli małych budów jest przeciwdziałanie zagrożeniom dla zdrowia i życia – w zakresie technicznego bezpieczeństwa pracy. Chodzi np. o odpowiednie zabezpieczanie przed np. możliwościami wpadnięcia do wykopu, porażenia prądem, potknięcia, upadku z rusztowań, z dachów czy innych miejsc podczas pracy na wysokościach.
Kontrole są przeprowadzane również po godzinie 15.30, a także w soboty, o różnych porach dnia. Zdarza się bowiem, że do godziny 15 pracuje legalnie zatrudniania ekipa, a później i w dni wolne zatrudniane są nieformalnie inne osoby
Drugim kierunkiem działań OIP w Gdańsku są w bieżącym roku m.in. bardzo specjalistyczne kontrole użycia żurawi budowlanych – wieżowych i szybkomontujących. To są urządzenia dozorowane. Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wydaje zezwolenia na ich funkcjonowanie. Żuraw to maszyna wypadkogenna – w swej przestrzeni roboczej, czyli tak daleko, jak sięga jego ramię. Operator takiego urządzenia musi mieć wysokie kwalifikacje. Zdarza się, że żurawie obsługiwane są osoby z innych krajów, słabo znające język polski. Nie rozumieją sygnalisty, hakowego. Dlatego, w kontrolach uczestniczą pracownicy Urzędu Dozoru Technicznego, prawnicy, sprawdzający budowę pod kątem prawa pracy oraz kontrolujący czas pracy operatora żurawia. Kabina operatora jest niewielka; nie wszystkie są klimatyzowane. W zeszłym roku, na skontrolowanych 40 żurawi, w co trzecim podmiocie stwierdzono naruszenia w zakresie przygotowania do pracy operatorów, hakowych, sygnalistów: nie byli wyposażeni odpowiednią odzież – ubrania ochronne, nie zapoznawano pracowników z instrukcją bhp przy pracach transportowych.
Pomorski OIP w Gdańsku nie tylko kontroluje. Prowadzi działania zapobiegawcze, prewencyjne i promuje prawidłowe zachowania. Najlepsi są nagradzani, m.in. w konkursie „Buduj Bezpiecznie”. Do tegorocznej jego edycji zgłoszono już 10 budów. Rozstrzygniecie odbędzie się w październiku. OIP Gdańsk współpracuje w działaniach promocyjnych i prewencyjnych z partnerami społecznymi, np. ze związkami zawodowymi. Raz w miesiącu porady będą udzielane przez inspektorów gdańskiego OIP w siedzibach partnerów społecznych. Mariusz Pokrzywinski – Okręgowy Inspektor Pracy w Gdańsku podpisał w tej sprawie 10 deklaracji.
Praktycznie, OIP Gdańsk może kontrolować prawie wszystkie budowy; nawet te prowadzone przez wojsko i policję.
Fot. Kazimierz Netka
Trochę poza tą kontrolą pozostają budowy rolników indywidualnych. Tutaj OIP Gdańsk wkracza z poradami, instrukcjami, czyli prowadzi działania prewencyjno – promocyjne. Przykładem tego może być trwający od lat konkurs plastyczny dla dzieci, pt. „ Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”. Uroczyste podsumowanie tegorocznego wojewódzkiego konkursu plastycznego „Zagrożenia wypadkowe w indywidualnych gospodarstwach rolnych”, organizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku wspólnie z Oddziałem Regionalnym KRUS w Gdańsku, Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Lubaniu, Gdańskim Ogrodem Zoologicznym oraz Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, odbędzie się 11 czerwca 2021 roku (piątek) o godz. 11.00 w Sali Konferencyjnej im. Lecha Kaczyńskiego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku. Konkurs ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, pomagającym podczas żniw w pracach w polu i obejściu oraz na to, by nie lekceważono zagrożeń, które mogą stać się przyczyną tragedii. Poprzez zabawę można uczyć dzieci prawidłowych postaw, wspomagając je wiedzą i tym samym przestrzegając przed zagrożeniami, a przy okazji uświadamiając dorosłych, przekazując im odpowiednią wiedzę.
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl