Parlamentarzyści i samorządowcy murem za panią wojewodą pomorską, Beatą Rutkiewicz. Wielki entuzjazm i zapał do pracy w nowych warunkach promieniuje z Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na początku roku ruszą przygotowania do uchwalenia przez Sejm ustawy metropolitalnej

Fot. Kazimierz Netka.

Serce otwarte na sprawy Unii Europejskiej i dla całego województwa pomorskiego

Po raz pierwszy w historii wojewodą w Pomorskiem została pani. Funkcję tę sprawuje Beata Rutkiewicz. Przypomnijmy, że pierwszym wojewodą pomorskim – reprezentantem króla Polski – był w XV wieku Jan z Jani – rycerz z Kociewia – krainy na pograniczu województw pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Po zaborach, po I wojnie światowej pierwszym wojewodą pomorskim został Stefan Łaszewski. Potem byli wojewodowie gdańscy, a od końca XX wieku – znowu są wojewodowie pomorscy.

W grudniu 2023 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, rozpoczęła się nowa epoka w dziejach województwa pomorskiego. Wojewodą mianowano panią: Beatę Rutkiewicz.

W piątek, 22 grudnia 2023 roku, mieliśmy przyjemność bliżej poznać plany pani wojewody pomorskiej. Bardzo wiele wskazuje, że owe plany zostaną zrealizowane, gdyż nowa Osoba na stanowisku państwowego szefa województwa ma olbrzymie poparcie – i parlamentarzystów, i samorządowców – o czym świadczą wypowiedzi podczas konferencji Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego.

Fot. Kazimierz Netka.

W spotkaniu tym, oprócz wojewody pomorskiej Beaty Rutkiewicz, uczestniczyli m.in.: prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz; komisarz Sopotu – Magdalena Czarzyńska-Jachim; posłanka Agnieszka Pomaska; posłanka Magdalena Sroka; posłanka Magdalena Kołodziejczak; poseł Patryk Gabriel. Konferencję prowadził Krystian Kłos – zastępca dyrektora Biura Wojewody Pomorskiego.

– Serdecznie państwa witam w Urzędzie Wojewódzkim, nazywam się Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. Jeszcze raz pragnę podkreślić: używam feminatywów. Dzisiejsze spotkanie jest po to, żeby państwu zakomunikować parę informacji i żeby też pokazać, że moje stanowisko będzie absolutnie współpracowało z Pomorskim Zespołem Parlamentarnym; oczywiście nie tylko. Ta współpraca musi się układać bardzo dobrze – podkreśliła pani wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz:

Fot. Kazimierz Netka.

Bardzo dobry czas – nie tylko dla Polski ale przede wszystkim dla Pomorza, dla tej naszej małej ojczyzny

– Szanowni państwo, zmiany, zmiany, zmiany; te zmiany następują także na Pomorzu i nie mam żadnych wątpliwości, że to są po prostu zmiany na lepsze – zaakcentowała posłanka Agnieszka Pomaska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Mamy po raz pierwszy wojewodę pomorską, którą jest kobieta. Myślę, że ta kampania wyborcza, która jest za nami, pokazała, że jeśli chodzi o obecność kobiet w życiu publicznym to tutaj w sposób niezwykły są potrzebne te zmiany. Zresztą widzą państwo skład naszej dzisiejszej konferencji – bardzo dziękuję panu posłowi Patrykowi Gabrielowi, który dołączył, żeby ten parytet także w tę stronę był zapewniony.

Chciałam bardzo serdecznie państwa pozdrowić od naszych pań minister, od naszych posłanek i posłów z Pomorza. Duża część z nich musiała zostać w Warszawie, ze względu na swoje obowiązki, ale nie mam wątpliwości, że przed nami bardzo dobry czas – nie tylko dla Polski ale przede wszystkim dla Pomorza, dla tej naszej małej ojczyzny, która rośnie w siłę, która ma ogromny potencjał i my dzisiaj jako Koalicja 15 października, jesteśmy gotowi do ciężkiej pracy, ale przede wszystkim jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi, którzy mają na sercu przyszłość tej naszej małej ojczyzny i nie mam wątpliwości, że wszelkie wybory personalne, które będą dokonywały się przez najbliższe dni, tygodnie i miesiące, to będą dobre wybory, z których wszyscy będziemy mieli satysfakcję, z których wszyscy będziemy zadowoleni, bo będziemy mieli poczucie, ze zrobiliśmy po prostu tak, jak należy, zachowaliśmy się przyzwoicie i że mamy wszyscy na sercu to, żeby ten bałagan, który mieliśmy przez ostatnie 8 lat, po prostu posprzątać.

Ja myślę, że warto powiedzieć jeszcze o dwóch ważnych zmianach personalnych: mamy nowego kuratora oświaty, który będzie musiał posprzątać po pani kurator, która była nominacją polityczną w tym miejscu, która do współpracy nie była gotowa, która zajmowała się głównie tym, żeby wdrażać ideologie pana Czarnka, także tutaj do gdańskich, pomorskich, szkół. Ideologia pana Czarnka, pani kurator Bielang po prostu z tą nominacja się skończyła. I to jest pierwsza dobra wiadomość.

Druga wiadomość jest taka, że kończymy z nominacjami politycznymi jeśli chodzi o komisarzy. Państwo dobrze wiedzą, że w 13 gminach w Polsce musiało dojść do nominacji komisarzy. Tych nominacji dokonali jeszcze politycy Prawa i Sprawiedliwości, którzy jak państwo obserwują sytuację chociażby w Telewizji Polskiej, twierdzą, że nie mogą oderwać się i nie mogli się także oderwać od władzy przy tych nominacjach na komisarzy – na pełniących obowiązki prezydentów, wójtów, burmistrzów w gminach – to jest ta druga dobra wiadomość. I druga bardzo ważna nominacja: Magdalena Czarzyńska-Jachim będzie nie tylko kandydatką na prezydentkę Sopotu, ale dzisiaj pełni już obowiązki prezydenta więc macie państwo dzisiaj takie zapewnienie i poczucie, że po prostu także Sopot jest od dzisiaj w dobrych i w tych możliwie najlepszych rękach – powiedziała pani Agnieszka Pomaska, posłanka na Sejm.

Świąteczne życzenia sprawiedliwych rządów

– Duża radość w Gdańsku – zakomunikowała Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wychodzi na to, że teraz rządzą trzy kobiety: przewodnicząca Rady Miasta, pani wojewoda pomorska i ja, ale przede wszystkim cieszę się z tego, że pani Beata Rutkiewicz jest doświadczonym samorządowcem i to, czego nam samorządowcom brakowało tutaj to zrozumienia, dialogu, chociażby próby dialogu i rzeczywiście równego traktowania wszystkich samorządowców i tu wiem, że pani wojewoda Beata Rutkiewicz daje gwarancję tego, że: a – samorząd zna, b – rozumie, wie czego potrzebujemy. Mam nadzieję, że będzie takim reprezentantem rządu Rzeczpospolitej w terenie, który także będzie sprawiedliwie rządził. To są życzenia dla nas wszystkich, dla wszystkich mieszkanek i mieszkańców Pomorza.

Został wspomniany kurator oświaty, nie padło jego nazwisko, to pan Grzegorz Kryger – dotychczasowy dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Pół godziny temu mieliśmy spotkanie z dyrektorami szkół w Gdańsku. Z jednej strony pojawił się na ich twarzach uśmiech, z drugiej strony jednak trochę żal, ale myślę, że tu bardzo, bardzo dziękuję za zaufanie, którym dyrektor Wydziału Edukacji pan Grzegorz Kryger został obdarzony zarówno przez panią minister Barbarę Nowacką, także przez panią wojewodę Beatę Rutkiewicz, bo to osoba, która od wielu, wielu lat zajmuje się edukacją i doskonale wie, jakie zmiany są potrzebne. My oczywiście w Gdańsku żałujemy, ale cieszymy się z drugiej strony bo wiemy, że dla każdego samorządowca te zmiany są potrzebne.

Pewnie jeszcze wiele różnych decyzji przed panią wojewodą, ale chce powiedzieć, że my na pewno wszyscy będziemy współpracować, wspierać nie tylko ciebie Beato, nie tylko ciebie Magdo. Cieszymy się z Pomorskiego Zespołu także w Parlamencie, bo kolejne wyzwanie, które szykujemy na początek roku, to kwestia ustawy metropolitalnej, o której nie zapomnieliśmy i która jest dla naszego regionu bardzo, bardzo potrzebna – podkreśliła pani Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska.

Zmiany w Sopocie

– Witam serdecznie, a przede wszystkim dziękuję pani wojewodzie za tak szybką decyzję – pierwszą decyzję – to dla mnie zaszczyt – i panu premierowi za tak szybki podpis – powiedziała Magdalena Czarzyńska-Jachim, podkreślając, że jest pełniąca obowiązki komisarza Sopotu:

Fot. Kazimierz Netka.

Szanowni państwo, możemy wrócić do pracy. To jest niezwykle ważne bo mieliśmy dwa miesiące zawieszenia w skali kraju, ale także właśnie w Sopocie i szkoda tego czasu; szkoda tego czasu dla mieszkańców, bo wyzwań jest bardzo wiele, chociażby projekty z KPO czy z funduszy europejskich. Ja się bardzo cieszę i jestem przekonana, że pani wojewoda będzie na straży prawdziwej decentralizacji i takiej decentralizacji z zadaniami, których my samorządowcy absolutnie się nie boimy za którą będą szły konkretne środki i wsparcie; że to będzie prawdziwa współpraca na linii rząd – samorząd, a nie tylko spychanie na nas – tak, jak było do tej pory – zadań i rozkładanie rąk: martwcie się sami, co z tymi zadaniami zrobić, jak te zadania realizować. Poradziliśmy sobie; pandemia, wojna w Ukrainie, edukacja, ale można to robić lepiej i jestem przekonana, że będziemy to robić lepiej, dzięki zupełnie innemu nastawieniu rządzących.

A w Sopocie – zabieramy się od razu do roboty. W przyszłym tygodniu powołuję zastępcę – Marcina Skwierawskiego, z którym współpracowałam do tej pory, bo naprawdę wyzwań jest bardzo dużo i tak, jak mówiłam dzisiaj urzędnikom – na pewno nie będziemy się nudzić. Czas wrócić do pracy i bardzo się z tego naprawdę cieszymy – zapewniła pani Magdalena Czarzyńska-Jachim – komisarz Sopotu.

Dobry czas dla samorządów

– Witam państwa bardzo serdecznie. Ogromnie się cieszę z dzisiejszej wizyty – powiedziała Magdalena Kołodziejczak – posłanka na Sejm:

Fot. Kazimierz Netka.

– Po pierwsze: witam na tym stanowisku wojewody moją byłą współpracownicę. Budowaliśmy wspólnie gminę Pruszcz Gdański. Miałyśmy ogromną przyjemność współpracować przez wiele lat.

Proszę państwa, zaczął się wreszcie czas, kiedy między wojewodą a samorządami wszystkimi będzie rozmowa i dialog i wzajemne wsparcie i za to z góry, pani wojewodo, bardzo dziękuję. Współpracowałyśmy też pani, jako wiceprezydent, a ja wójt gminy, w ramach chociażby ZITów, a więc mamy ogromne doświadczenia tutaj wspólne. Tak że proszę państwa łączy nas mnóstwo wspólnych tematów.

A druga taka dla mnie mała radość to że po ośmiu latach pierwszy raz weszłam znowu do gabinetu wojewody i to dla mnie jest dosyć symboliczne i już mam nadzieję, drodzy państwo, że skończył się właśnie moment kiedy pieniądze trafiały tylko do wybranych samorządów – i to mówię z całą odpowiedzialnością. Gmina Pruszcz Gdański jest przykładem takiego bardzo wybiórczego i niesprawiedliwego dystrybuowania środków.

Gratuluję pani wojewodo i będzie naprawdę dobrze; to jest dobry czas dla samorządów. Bardzo dziękuję! – powiedziała pani Magdalena Kołodziejczak, posłanka na Sejm.

Zwiększenie subwencji dla samorządów

– Witam państwa bardzo serdecznie z tego miejsca i muszę powiedzieć, że jestem ogromnie szczęśliwa, że dzisiaj mamy pierwszą kobietę na stanowisku wojewody pomorskiego – mówiła Magdalena Sroka – posłanka na Sejm:

Fot. Kazimierz Netka.

Proszę wierzyć, myślę, że mówię w imieniu wszystkich członków Zespołu Parlamentarnego, że w nas będzie pani miała wsparcie, bo dla nas wszystkich tematy i sprawy dotyczące Pomorza są zdecydowanie najważniejsze.

Dzisiaj w Warszawie, w Sejmie trwają prace nad budżetem. Usłyszeliśmy o nowej nominacji na stanowisko kuratora pomorskiego, ale – co za tym idzie – również decyzje rządu, jeszcze nieuchwalone, bo budżet będziemy uchwalać po Nowym Roku, natomiast również zwiększenie subwencji dla samorządów po to, żeby właśnie ta współpraca między rządem, samorządem układała się jak najlepiej, żeby samorządy nie stawały przed problemami, z którymi do tej pory się borykały,

Bardzo cieszę się, deklaruję pełną współpracę i gratuluję. Trzymam kciuki za pierwsza kobietę na tym stanowisku. Dziękuje! – powiedziała pani Magdalena Sroka – posłanka na Sejm.

Moment niezwykły w historii naszego województwa

– Trudno coś dodać w towarzystwie takich przedmówczyń – zauważył Patryk Gabriel – poseł na Sejm:

Fot. Kazimierz Netka.

– Naprawdę nie jest to łatwe. Ja mogę tylko powiedzieć, trochę rozluźniając atmosferę jednak podniosłą i uroczystą, bo jest to moment zupełnie niezwykły w historii naszego województwa, naszego regionu i tego urzędu, że – byłem, Magda, w tym gabinecie w przeciągu ostatnich ośmiu lat. Zrobiono mi nawet zdjęcie, ale później mnie wycięto. Tak że tak to wyglądało. Tutaj nie będzie o tym mowy. Ja chciałem też zapewnić w tym fantastycznym gronie osób: spośród 7 osób 5 to są osoby bardzo ściśle związane z samorządem i posiadające ogromne doświadczenie, że dzisiaj trochę w innych rolach, częściowo, będziemy służyli pomocą. W imieniu tej – jednak pozwolę sobie oldskulowo zakończyć – brzydszej części społeczeństwa zapewnić, że gdyby trzeba było przenosić jakieś szafy, jakieś ciężkie, męskie rzeczy – to jesteśmy do dyspozycji. Dziękuję bardzo – powiedział pan Patryk Gabriel – poseł na Sejm.

Odwołania pełnomocników i doradców

– Chcę powiedzieć jeszcze bardzo wyraziście, że jako wojewoda pomorska będę współpracować z całym województwem pomorskim, z wszystkimi samorządowcami i ten gabinet – jak powiedziała pani posłanka – będzie otwarty dla wszystkich i z wszystkimi będziemy rozmawiać. Te drzwi naprawdę zostały otwarte, tak samo jak zawisły flagi Unii Europejskiej. Otworzyliśmy się tak trochę wizerunkowo, ale również w sercach naszych cały czas na politykę i na sprawy Unii Europejskiej – tak dla województwa pomorskiego całego. Jeszcze raz podkreślam – te drzwi są otwarte – zapewniła pani Beata Rutkiewicz – wojewoda pomorska:

Fot. Kazimierz Netka.

A jakie są plany na najbliższą przyszłość? Dzisiaj zostały podpisane odwołania pełnomocników i doradców dotychczasowych wojewodów. Następna decyzja, która jest bardzo ważna dla województwa pomorskiego: powołanie wojewódzkiego konserwatora zabytków. W następnym tygodniu postaramy się tę sprawę dopiąć do końca – będzie to osoba na pewno merytoryczna, bo tylko takich będziemy wspólnie z ministrami w poszczególnych resortach powoływać na stanowiska w naszej służbie – zapewniła pani Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. – Czekają nas decyzje również w Urzędzie Wojewódzkim; nie mamy dyrektora generalnego ale na to szybko przyjdzie czas.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *