Znicze w Uniwersytecie Gdańskim. Społeczność akademicka łączy się we współczuciu z bliskimi zamordowanych na Uniwersytecie Karola w Pradze, w Czechach. Wczoraj wydarzył się jeden z najtragiczniejszych zamachów na uczelnię w Europie

Fot. Kazimierz Netka.

Grudzień staje się najtragiczniejszym miesiącem

Szaleńcy, terroryści z dostępem do pistoletów, karabinów, materiałów wybuchowych sieją śmierć i coraz większy strach na świecie, w tym w Europie, nawet blisko nas. Ostatni taki bardzo tragiczny zamach miał miejsce w Uniwersytecie Karola w Pradze – stolicy Czech. Zamordowanie tam kilkunastu osób było poprzedzone zabójstwami innych osób, poza uczelnią. Wyjaśnianie okoliczności tych morderstw trwa.

Fot. Kazimierz Netka.

Tragedia w Uniwersytecie Karola w Pradze wstrząsnęła społecznością akademicka w Polsce, w województwie pomorskim. W Uniwersytecie Gdańskim, współczując bliskim osób, które zginęły wskutek zamachów, zapalono znicze przy fladze państwowej Czech.

Fot. Kazimierz Netka.

– Na Placu im. Rektora Prof. Andrzeja Ceynowy zapłonęły znicze ku pamięci ofiar strzelaniny na Uniwersytecie Karola w Pradze. 22 grudnia społeczność akademicka UG uczciła śmierć 14 osób chwilą ciszy – poinformowała mgr Magdalena Nieczuja-Goniszewska – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego, kierowniczka Zespołu Prasowego Centrum Komunikacji i Promocji (CKiP) UG:

W imieniu społeczności akademickiej UG głos zabrał Piotr Patalas z Centrum Aktywności Studentów i Doktorantów, przedstawiciel tej grupy w Senacie UG:

Fot. Kazimierz Netka.

– Trudno uwierzyć w to, co wydarzyło się wczoraj w Uniwersytecie Karola w Pradze. Nasi naukowcy współpracują z naukowcami czeskimi. Dlatego wciąż będąc w szoku i nie chcąc uwierzyć w tę straszliwą prawdę łączymy się w bólu ze społecznością akademicką praskiej uczelni, z rodzinami, najbliższymi i przyjaciółmi ofiar. Zapalmy znicze oddając im hołd.

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotr Stepnowski podziękował za uczczenie pamięci Ofiar mówiąc:

– Akademicka to jedna wielka społeczność, to jedna wielka rodzina. Ta tragedia zdarzyła się w naszej rodzinie. Dziękuję, że jesteście z nami.

Fot. Kazimierz Netka.

Do społeczności akademickiej UG dołączyli, zapalając znicze, m.in. prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, wojewoda pomorska – Beata Rutkiewicz, komisarz Sopotu – Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich – Paweł Orłowski, wiceprezydent Gdańska – Piotr Borawski, prezes zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot – Michał Glaser oraz wiele innych osób, wyrażających solidarność ze społecznością akademicką Uniwersytetu Karola w Pradze.

Fot. Kazimierz Netka.

W Uniwersytecie Karola w Pradze przybywało naszych 3 studentów, wysłanych tam w ramach programu unijnego Erasmus. Wszyscy szczęśliwie są już w domu. Uniwersytet Gdański powiadomił studentów o możliwości uzyskania pomocy psychologicznej w Akademickim Centrum Wsparcia Psychologicznego UG – poinformowała Magdalena Nieczuja-Goniszewska – rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Gdańskiego.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę tragicznych wydarzeń jakie w grudniu 1970 roku miały miejsce na Wybrzeżu w Polsce. Kto mógł przypuszczać, że grudzień 2023 będzie kojarzony z jeszcze jedną tragedią o wielkich rozmiarach, do której doszło 21 grudnia w Pradze, w tamtejszym Uniwersytecie Karola.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *