Patriotyczne wydarzenie w Tczewie, nad Wstęgą Kociewia: obchody Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Piknik „Zostań Żołnierzem. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa” zorganizowany przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku, przy współpracy z Urzędem Miejskim w Tczewie

Fot. Kazimierz Netka.

Niepodległa w rozszerzonej rzeczywistości

Fot. Kazimierz Netka.

14 sierpnia, 2022 roku, w 16 miejscowościach, w godz. 14.00 – 18.00 z inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej odbyły się prezentacje wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”.

Źródło mapy: Ministerstwo Obrony Narodowej; https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/swieto-wojska-polskiego-2022 .

Niezwykle duże zainteresowanie wywołał piknik, zorganizowany w Tczewie. Wiele osób przybyło na to wydarzenie m.in. dlatego, że o powiadomienie obywateli zadbał Urząd Miejski w Tczewie. O szczegółach informowała m.in. Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Na otwarciu uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego w Tczewie nad Wisłą, niedaleko unikatowych, zabytkowych Mostów Tczewskich, przybyli reprezentanci Parlamentu RP, władz państwowych i samorządowych, Wojska Polskiego. Obecni byli m.in. poseł na Sejm RP – Kazimierz Smoliński; reprezentant Wojewody Pomorskiego  – Ireneusz Szweda; szef Ośrodka Zamiejscowego w Gdańsku Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji – płk Andrzej Płocha; Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Malborku – płk Robert Grzeszczyk; starosta tczewski – Mirosław Augustyn; wiceprezydent Tczewa – Adam Burczyk.

Fot. Kazimierz Netka.

Piknik Militarny „Zostań żołnierzem” zorganizowano na Bulwarze Nadwiślańskim, w niedzielę 14 sierpnia w godz. 14 – 18. Pobyt umilał koncert Orkiestry Wojskowej z Elbląga pod batutą st. chor. szt. Sławomira Justy.

Fot. Kazimierz Netka.

Można było posilić się wojskową grochówką, a Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku wystawiło mobilny punkt rekrutacyjny. Zaplanowano amatorskie występy wokalistów, chórów i zespołów wokalnych z Malborka i Pelplina.

Żołnierze zadbali o pokaz najnowszego sprzętu bojowego, w który wyposażone są jednostki Wojska Polskiego. Można było obejrzeć np.:

– czołg Leopard:

– kołowy transporter opancerzony Rosomak:

– przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad:

– wyrzutnia rakiet „Langusta”:

O atrakcyjność pikniku zatroszczyły się m.in. następujące jednostki: Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR) w Malborku; 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku; 3. Flotylla Okrętów; Grupa Rekonstrukcyjna GWARD z Kwidzyna; 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej; Placówka Żandarmerii Wojskowej z Malborka; 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej; 49. Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, 3 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, 12. Dywizja Zmechanizowana, 16. Dywizja Zmechanizowana, 18. Dywizja Zmechanizowana, a także Centrum Szkolenia Logistycznego w Grudziądzu.

Fot. Kazimierz Netka.Fot. Kazimierz Netka.Fot. Kazimierz Netka.

Rekruterzy WCR w Malborku informowali o możliwości wstąpienia w szeregi nowej formy służby wojskowej, jaką jest Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa:

Fot. Kazimierz Netka.

Tczew jest jednym z 40 miast, w których zagościł Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Wystawa dostępna jest nieodpłatnie, do 16 sierpnia na Bulwarze Nadwiślańskim. Ekspozycję można zwiedzać w następujących godzinach: 15 sierpnia – w godz. 10.00 – 18.00; 16 sierpnia – godz. 10.00 – 16.00. Ekspozycje Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” przedstawiają historię Polski od pierwszych lat II Rzeczypospolitej – w formie ciekawostek historycznych. Twórcą tej wystawy jest Biuro Programu „Niepodległa” i pokazuje najbardziej interesujące osoby i wydarzenia z tamtych lat. W mobilnym centrum edukacyjnym, urządzonym w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, są ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalające łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918 – 1925.

Fot. Kazimierz Netka.

Wystawa została w tym roku rozszerzona o strefę dla najmłodszych, a miłośnicy nowych technologii będą mogli poznać historie bohaterów II RP dzięki trzem fabularnym filmom VR z serii „Niepodległa w kadrze”. Zwiedzanie wieńczy możliwość zrobienie pamiątkowego zdjęcia z wybranym ojcem niepodległości w specjalnej fotobudce. Wstęp jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, ale należy dodać jeszcze czas na obejrzenie wybranego filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem Projektu jest PKN ORLEN – poinformowała Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto wiedzieć, że dokonania Kociewia – regionu nad Wisłą – Leniwką, są efektem pracy m.in. Lokalnej Grupy Działania „Wstęga Kociewia”. Obszar Kociewia obejmuje trzy powiaty: Tczew i Starogard – w woj. pomorskim oraz Świecie – w powiecie kujawsko – pomorskim

Także w poniedziałek, 15 sierpnia odbędą się w 17 miejscowościach w całym kraju pikniki wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”. Szczegóły pokazuje poniższa mapa:

Źródło mapy: Ministerstwo Obrony Narodowej; https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/swieto-wojska-polskiego-2022 .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *