PGE rozpoczyna na Bałtyku pomiary wietrzności dla kolejnej swej elektrowni wiatrowej: Baltica 1. Badane będą podmuchy do 200 metrów nad poziomem morza oraz wielkość fal i prądów wody. Wyniki posłużą do zaprojektowania rozmieszczenia turbin, a elektrownia ruszy na początku przyszłej dekady

Źródło ilustracji: PGE.

W latach 2026 – 2027 mają rozpocząć działalność elektrownie Baltica 2 i Baltica 3

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, przystępuje do etapu pomiarów zasobów wiatru, zafalowania i prądów morskich na potrzeby morskiej elektrowni wiatrowej Baltica 1. Badania przeprowadzi firma EOLOS Floating LiDAR Solutions, jeden z kilku najbardziej doświadczonych wykonawców tego typu badań na morzu. Kampania pomiarowa rozpocznie się w drugiej połowie maja 2022 roku i potrwa około dwóch lat – wynika z informacji, którą przekazali – Małgorzata Babska – rzecznik prasowy Grupy PGE i Marcin Poznań – rzecznik prasowy PGE Baltica. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Projekt Baltica 1 o mocy ok. 1 GW realizowany jest zgodnie z harmonogramem, który zakłada rozpoczęcie eksploatacji tej morskiej elektrowni wiatrowej na początku przyszłej dekady. Projekt uzyskał pozwolenie lokalizacyjne i warunki przyłączenia do sieci przesyłowej. Rozpoczęcie kampanii pomiarowej zasobów wiatrowych i meteorologicznych to kolejny ważny krok w realizacji inwestycji – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. – Dwuletni okres pomiarów da nam reprezentatywne dane na temat warunków meteorologicznych panujących na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni na morzu. Wyniki pomiarów będą stanowić bezcenną wiedzę dla kolejnych etapów rozwoju tego projektu, w szczególności niezbędną do rozmieszczenia turbin, tak by ich moc wykorzystywana była w sposób jak najbardziej efektywny – dodał prezes PGE Baltica.

W ramach kampanii pomiarowej dla elektrowni wiatrowej Baltica 1 wykorzystana zostanie technologia LiDAR (Light Detection and Ranging) zamontowana na pływającej boi. Technologia ta wykorzystuje światło promienia laserowego, które odbija się od zawiesin w powietrzu i wraca do urządzenia. Poprzez analizę odbitego sygnału urządzenie szacuje prędkość przesuwających się nad nim mas powietrza. Stosowany sprzęt pozwala na wykonanie badań wiatru na wysokości ponad 200 metrów nad poziomem morza. Dodatkowe czujniki zamontowane na boi pozwalają także na zmierzenie ruchów fal i prądów morskich.

Źródło ilustracji: PGE.

Pływający system LiDAR stosowany przez EOLOS w kampaniach pomiarowych przygotowany jest do realizacji zadania w zakładach firmy w Barcelonie. Na początku maja wyruszy stamtąd w drogę do Władysławowa. W drugiej połowie maja odbędzie się tam montaż sprzętu, a następnie jego instalacja na morzu na obszarze przeznaczonym pod budowę elektrowni wiatrowej Baltica 1.

Umowa z hiszpańską firmą EOLOS została podpisana w grudniu 2021 roku w wyniku postępowania przetargowego w formie dialogu konkurencyjnego. Wcześniej, w 2019 roku, firma zakończyła takie same badania realizowane na potrzeby innego projektu PGE – Baltica 3. Wówczas wykonawca badań dysponował tylko dwoma urządzeniami pomiarowymi. Obecnie posiada ich już siedemnaście i prowadzi badania na potrzeby morskich farm wiatrowych w Europie, Azji i w obu Amerykach.

Baltica 1 jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez PGE projektów morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. W latach 2026-2027 mają rozpocząć działalność morskie elektrownie Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy zainstalowanej ok. 2,5 GW. Z kolei morska elektrownia wiatrowa Baltica 1 przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc zainstalowana wyniesie ok. 1 GW. Powstanie ona ok. 80 km od polskiego brzegu Morza Bałtyckiego na Ławicy Środkowej, na północ od projektów Baltica 2 i Baltica 3. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia przynajmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku – poinformowali Małgorzata Babska – rzecznik prasowy Grupy PGE i Marcin Poznań – rzecznik prasowy PGE Baltica.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *