Fot. z Archiwum Olivia Business Centre.
Wsparcie otrzymali realizatorzy przedsięwzięć, które na długo pozostaną w przestrzeni Oliwy
W wielu miastach tworzone są budżety obywatelskie – ustanawiane są pule pieniędzy do sfinansowania (z budżetu gminy) najlepszych konkursowych projektów lokalnych, a dysponują tymi pieniędzmi rady dzielnic. W Gdańsku Oliwie utworzono w bieżącym roku Budżet Sąsiedzki – będący pomysłem i projektem Olivia Business Centre (OBC) – największego centrum biznesowego w Polsce północnej, podmiotu, zarządzającego zespołem biurowców w tej dzielnicy.
Oliwski Budżet Sąsiedzki (OBS) to projekt wsparcia finansowego dla inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców dzielnicy. Jego celem jest podniesienie jakości ich życia, modernizacja otaczającej przestrzeni oraz wprowadzanie rozwiązań, które rozwiną lokalne interakcje. Ten pierwszy Oliwski Budżet Sąsiedzki to projekt pilotażowy, który ma określić zapotrzebowanie oliwskiej społeczności na lokalne inicjatywy. Przyjmowanie wniosków zaczęło się 20 lipca 2020 roku i trwało do końca sierpnia br. Za wybór dofinansowanych wniosków odpowiedzialne było jury składające się z lokalnych aktywistów, społeczników, ludzi kultury i przedsiębiorców.
W pierwszej edycji OBS pula środków pieniężnych przeznaczonych na dofinansowanie projektów wyniosła 18 tysięcy złotych, w tym 12 tysięcy przekazała Olivia Business Centre, a 6 tysięcy Radny Miasta Gdańska z terenu Oliwy, Andrzej Stelmasiewicz. O finansowanie mogły ubiegać się zarówno projekty miękkie (organizacja spotkań, kursów czy warsztatów), ale również infrastrukturalne, które na trwałe wpiszą się w charakter oliwskiej przestrzeni.
W czasie posiedzenia Jury składającego się przedstawicieli Rady Miasta Gdańska, Rady Dzielnicy Oliwa, przedstawicieli środowiska kultury i Olivii Business Centre wyłoniono projekty, które uzyskały dofinansowanie. Ogłoszenie werdyktu jury nastąpiło w trakcie Viva Oliwa – święta dzielnicy, w której położona jest Olivia Business Centre – poinformował nas Krzysztof Król – Manager Komunikacji w Olivia Business Centre.
Fot. z Archiwum Olivia Business Centre
Największą liczbę głosów uzyskał projekt „Biblioteka+”, zgłoszony przez grupę oliwskich rodziców. W jego ramach w oliwskiej bibliotece powstanie dział dziecięcy, mający skłonić najmłodszych mieszkańców dzielnicy do częstszych odwiedzin w bibliotece i oswajanie ich z książkami i czytelnictwem.
Fot. z Archiwum Olivia Business Centre
Drugie dofinansowanie przeznaczono dla dwóch instytucji, które wspólnie realizować będą projekt „Oliwa Kulturalna i Kulinarna” zgłoszony przez Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto oraz „Co warto zobaczyć w Oliwie – inspiracja przy kawie”, zgłoszony przez Zespół Szkół Specjalnych nr 2. Oba, bardzo zbliżone do siebie projekty obejmują stworzenie mapy Oliwy z zaznaczonymi największymi atrakcjami Oliwy, mniej popularnymi, aczkolwiek również wartymi zobaczenia miejscami, a także punktami gastronomicznymi, kawiarniami i innymi punktami usługowymi. Dzięki niemu możliwa będzie szeroka promocja lokalnych przedsiębiorców.
Fot. z Archiwum Olivia Business Centre
Trzecim projektem, który uzyskał wsparcie pieniężne jest projekt „Arte – kreacja”, zgłoszony przez Stowarzyszenie dla Osób z Chorobą Parkinsona i Chorobami Zwyrodnieniowymi Mózgu oraz Opiekunów: „Park On”. W jego ramach dofinansowanie zyska przeprowadzenie 18 warsztatów plastycznych i ceramicznych z elementami arteterapii dedykowanych osobom, które z racji wieku, czy konsekwencji postępującej degeneracyjnej choroby mózgu zagrożone są depresją, utratą sprawności, poczuciem wykluczenia.
Kolejna edycja Oliwskiego Budżetu Sąsiedzkiego planowana jest na wiosnę 2021 roku – poinformował Krzysztof Król – Manager Komunikacji w Olivia Business Centre.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl