Pierwszy w tym sezonie wycieczkowiec już niebawem w Porcie Gdańsk. Pasażerowie pojadą autokarami do centrum Gdańska i Malborka

Fot. z Archiwum ZMPGdańsk.

Zaczyna się sezon morskich, międzynarodowych wycieczek po Bałtyku

Luksusowy statek pasażerski „Hamburg”, pływający pod bahamską banderą, w najbliższą niedzielę (10 kwietnia 2022 roku) zacumuje przy Terminalu Promowym Westerplatte.

„Hamburg” ma 144 m długości, 21,5 m szerokości, 5,5 m zanurzenia oraz 15 067 GT. Jednostka może przyjąć na swój pokład do 420 pasażerów. Statek ten zbudowano w 1997 roku w stoczni MTW Schiffswerft GmbH w Wismarze jako Columbus.

Z powodu już istniejącego w bahamskim rejestrze statku o takiej nazwie, Columbus dostał imię C. Columbus. Ale nie na długo. W 2012 r. został ponownie ochrzczony i otrzymał imię „Hamburg” – poinformowała Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk:

Operatorem statku jest Plantours & Partner GmbH. Pływa on pod bahamską banderą.

– Zbliżający się sezon wygląda bardzo obiecująco. Na ten rok mamy zaplanowanych ponad 100 statków. To rekordowa liczba. Jednak sytuacja jest obecnie bardzo dynamiczna. Musimy mieć na uwadze, że zarówno wojna w Ukrainie, jak również światowa pandemia, będą miały decydujący wpływ na to, ile jednostek do nas przypłynie – wyjaśnia Michał Stupak, ekspert ds. rynku żeglugowego w Porcie Gdańsk.

Na 295 pasażerów „Hamburga”, czekają liczne aktywności w Gdańsku i regionie pomorskim. Wśród nich m.in.: wycieczka do Starego Miasta i atrakcje muzealne, historyczne i kulturalne a następnie przejazd do Zamku w Malborku, największej ceglanej budowli średniowiecznej Europy.

Jednostka wyszła w rejs z Hamburga do Gdańska w dniu 8 kwietnia, a po 12 dniach zakończy podróż w Kopenhadze. W tym czasie odwiedzi – oprócz wspominanych dwóch portów – jeszcze: Kłajpedę, Rygę,  Helsinki, Sztokholm i Visby, Tallin, Alesund, Wyspy Alandzkie, Bornholm.

Kolejnym wycieczkowcem, który zawinie do Portu Gdańsk, będzie, awizowany na 7 maja i pływający pod brytyjską banderą, statek Spirit of Discovery, którego armatorem jest Saga Cruises. Mieszkańcy Trójmiasta mogą szczególnie czekać na jednostkę MARINA, pod banderą Wysp Marshala, bo jest to najdłuższa jednostka, która w tym roku do nas przypłynie, liczy ponad 239 metrów długości. Spodziewamy się jej 15 czerwca – poinformowała Anna Drozd – rzecznik prasowy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Statki wycieczkowe będą pojawiały się również w Morskim Porcie Gdynia.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *