Pierwszy wojewoda pomorski zagościł na Jarmarku Świętego Dominika w Gdańsku. Rycerz z Trójwsi – średniowieczny twórca regionu nad dolną Wisłą i Zatoką Gdańską przybył do Trójmiasta.

Na zdjęciu: Reprezentanci gminy Smętowo Graniczne przywieźli do Trójmiasta wiedzę na temat twórcy województwa pomorskiego – rycerza pochodzącego z… Trójwsi. Fot. Kazimierz Netka.

Gniew, Skarszewy, Toruń, Gdańsk – takie były stolice Pomorskiego, od wyzwolenia spod krzyżackiego jarzma do dzisiaj.

Odsłanianie mało znanej historii Północnej Polski. Kociewiacy pokazali w Gdańsku, kto stworzył województwo pomorskie.

Kto w czwartek, 03 sierpnia 2017 roku przybył na Jarmark Dominikański w Gdańsku, mógł poznać cząstkę historii urokliwej krainy; Kociewia. Zetknął się tez z kulturą ludności kociewskiej – obywateli niezwykle zasłużonych dla Polski i województwa pomorskiego. Na Targu Węglowym w specjalnie przygotowanych stoiskach oraz na scenie, Kociewiacy pokazywali swe dokonania artystyczne, kultur Na ulicy Długiej, która jest fragmentem Traktu Królewskiego w Gdańsku, ruszył artystyczny korowód, a podczas przemarszu twórców kociewskiej kultury turyści, a także mieszkańcy Gdańska mogli podziwiać tańce regionalne, słuchać muzyki oraz utworów wokalno – instrumentalnych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Niezwykłą wieść, o mało znanych wydarzeniach historycznych, przyniosła do Trójmiasta gmina Smętowo Graniczne. Reprezentanci tej jednostki samorządowej z duma mogli opowiadać,m że to z jej terenu pochodzi pierwszy wojewoda pomorski – twórca województwa pomorskiego – z upoważnienia króla polskiego, w średniowieczu.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pierwszym wojewodą pomorskim był Jan z Jani. Przy okazji warto wspomnieć,że w Pomorskiem mamy Trójmiasto, ale też… Trójwieś – włości, które należały do średniowiecznego rycerza Jana z Jani. Na tę Trójwieś składają się następujące miejscowości: Stara Jania (tam znajduje się obelisk upamiętniający pierwszego wojewodę pomorskiego), Kościelna Jania oraz Leśna Jania. Wioski te łączy wspólna historia, ale też natura, a mianowicie: rzeczka o nazwie Janka, wpadająca do Wierzycy.

 

Fot. Kazimierz Netka

To urokliwa kraina, warto wybrać się do Trójwsi. Łatwo tam dojechać autostradą A1 do węzła w Kopytkowie (gmina Smętowo Graniczne), a potem na zachód, przez Starą Janię i Mirotki, w kierunku Skórcza (w tym miasteczku woda sama tryska spod ziemi; są studnie artezyjskie) O nocleg można pytać pod adresem: www.dworekwlesie.pl .

Fot. Kazimierz Netka

Zatrzymajmy się po drodze w Starej Jani. Dlaczego? O tym informowano w czwartek, 03 sierpnia 2017 roku, na Jarmarku Dominikańskim. Tam, reprezentacja gminy Smętowo Graniczne rozdawała broszury zawierające opis historii pierwszego wojewody pomorskiego Jana z Jani. Niewykluczone, że w przyszłym roku obejrzymy makietę obelisku, upamiętniającego owego rycerza, który w średniowieczu, w imieniu króla polskiego, stworzył województwo pomorskie i walczył o polskość Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pierwszy urząd wojewody pomorskiego też był na Kociewiu: w dzisiejszym Zamku Gniew. Stolicą województwa pomorskiego było miasto Skarszewy, tez na Kociewiu. Po I wojnie światowej stolicą województwa pomorskiego stał się Toruń, a teraz jest Gdańsk – miasto po II wojnie światowej wskrzeszone przez Kresowian.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *