PKN ORLEN zapowiada dostawy prądu z bałtyckiego wiatru nawet do miliona gospodarstw domowych. Podpisano umowę w sprawie przyłączenia morskich elektrowni do lądowego systemu przesyłu elektryczności

Źródło ilustracji: Grupa ORLEN.

Grupa ORLEN uruchomi morską, wiatrowa fabrykę prądu o mocy do 1,2 GW. Zespół wiatraków stanie na dnie morza ok. 23 km od brzegów gmin Łeba i Choczewo

Wchodząca w skład Grupy ORLEN spółka Baltic Power podpisała z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę dotyczącą przyłączenia morskiej farmy elektrowni wiatrowych na Bałtyku do znajdującej się na lądzie sieci przesyłowej elektryczności. To jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji, gwarantujący, że czysta energia wyprodukowana na morzu trafi do krajowego systemu elektroenergetycznego – poinformowało Biuro Prasowe PKN ORLEN. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– W ciągu najbliższych lat chcemy rozpocząć na Pomorzu produkcję energii elektrycznej, która zasili nawet milion gospodarstw domowych. To olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające znaczącej rozbudowy sieci przesyłowej na północy Polski. Inwestycje w ten segment będą leżały po stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Podpisana umowa to mocny sygnał, że nasz projekt wchodzi w zaawansowaną fazę przygotowań  – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Grupa ORLEN prowadzi prace przygotowawcze do realizacji morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku o mocy do 1,2 GW. Inwestycja będzie zlokalizowana ok. 23 km od brzegu na wysokości Łeby i Choczewa. Energia elektryczna z farmy wiatrowej będzie wyprowadzona podziemną trasą kablową, prowadzącą od turbin do stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na lądzie. Stacja Polskich Sieci Elektroenergetycznych powstanie specjalnie na potrzeby odbierania i dalszego przesyłu energii elektrycznej pochodzącej z farm wiatrowych na Bałtyku.

Jednym z filarów ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku strategii ORLEN2030 jest rozwój obszaru energetyki, poprzez inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Na ten cel – w tym na morską energetykę wiatrową – do końca dekady Koncern przeznaczy 47 mld zł.

Grupa ORLEN, jako pierwszy koncern paliwowo-energetyczny z Europy Środkowej, zadeklarował cel osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku. Do 2030 roku koncern o 20% zredukuje emisje CO2 z obecnych aktywów rafineryjnych i petrochemicznych oraz CO2/MWh o 33% z produkcji energii elektrycznej. Będący w zaawansowanej fazie przygotowania projekt budowy morskiej farmy elektrowni wiatrowych jest jedną z kluczowych inwestycji w dążeniach do osiągnięcia tych celów – wynika z informacji, które przekazało nam Biuro Prasowe PKN ORLEN.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.