Plaża PGE zawitała do Ustki – zapraszamy na II edycję projektu „POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”! Jak będą powstawały i funkcjonowały farmy morskich elektrowni wiatrowych? Rozpoczyna się drugi cykl atrakcji i edukacji na plażach

Źródło ilustracji: PGE.

Elektryczność powstająca dzięki sile prądów powietrza będzie ważnym elementem niezależności energetycznej Polski

PGE startuje z II edycją projektu edukacyjnego „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”, którego celem jest promocja morskiej energetyki wiatrowej. Od 8 lipca do 16 sierpnia br. na plażach w Ustce, Łebie, Lubiatowie i Sasinie powstaną specjalne strefy, w których zarówno mieszkańcy, jak i turyści przebywający nad Morzem Bałtyckim, niezależne od wieku, będą mogli poszerzyć wiedzę dotyczącą odnawialnych źródeł energii i morskich farm wiatrowych. I edycja projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” odbyła się w 2021 roku i zgromadziła ponad 11 tysięcy odwiedzających – zarówno mieszkańców, jak i turystów spędzających wakacje nad polskim morzem – poinformowały Małgorzata Babska – Rzecznik prasowy Grupy PGE oraz Aleksandra Dziedzic z Testa Agency:

Link do filmu, YouTube: https://www.youtube.com/shorts/wHPyVir9LH0

Szczegóły dotyczące wydarzenia w Ustce

W dniach 8-17 lipca, w Ustce odbędzie się II edycja projektu „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja PGE, która przygotowała dla odwiedzających liczne atrakcje przybliżające temat morskich farm wiatrowych. Dodatkowo, na uczestników czekają także m.in. zajęcia z zumby, warsztaty edukacyjne, spotkania ze sportowcami, kino plenerowe czy konkursy i zabawy z nagrodami.

Centralnym punktem wszystkich stref będzie info-kiosk z cyklem interaktywnych prelekcji kończących się quizem na temat korzyści, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

Dodatkowo, w ramach projektu na odwiedzających czeka kilka stref tematycznych: interaktywnej edukacji z okularami VR, energo-rowerem i „lotnymi” zagadkami ze specjalnymi nagrodami; wiedzy ze ścianką informacyjną na temat morskich farm wiatrowych oraz skalą turbin wiatrowych; edukacyjno-warsztatowa z twisterem oraz wielkoformatową grą planszową; sportowa z wielofunkcyjnym boiskiem.

Wszystkie atrakcje dostępne będą bezpłatnie w godzinach 10:30 – 17:00 przy wejściu na plażę nr 5 w Ustce.

Dodatkowo w weekendy (9 – 10 lipca i 16 – 17 lipca), na gości odwiedzających Plażę PGE, będą czekać specjalne wydarzenia: Piątek: 16.00 – Zumba. Sobota: 13.00 – Spotkanie z Zofią Klepacką – polską windsurferką, mistrzynią i dwukrotną wicemistrzynią świata w olimpijskiej klasie RS:X, brązową medalistkę Igrzysk Olimpijskich w Londynie; 19.00 (tuż po zachodzie słońca) – Koncert akustyczny na harfie w wykonaniu Alicji Garczarek. Niedziela: 14.00 – Spotkanie z Dominikiem Lewińskim i Tomaszem Romanowskim iQFOiL, polskimi windsurferami kadry narodowej; 21.30 – Kino plenerowe z filmem „(Nie)długo i szczęśliwie”

Czego dotyczy projekt PLAŻA PGE?

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją Programu Offshore Grupy PGE na Morzu Bałtyckim, zgodnie z którym do 2040 roku PGE będzie posiadać przynajmniej 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach. Głównym celem projektu jest zgłębianie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii, a w szczególności morskiej energetyki wiatrowej.

W tym roku, Fundacja PGE już po raz drugi realizuje projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” w 4 nadmorskich miejscowościach – Ustce, Łebie, Lubiatowie oraz Sasinie. W ubiegłym roku edukacyjne strefy Fundacji PGE zagościły w Lubiatowie, Łebie, Ustce oraz Międzyzdrojach, gdzie odwiedziło je ponad 11 tys. osób.

– Znaczenie odnawialnych źródeł energii w polskiej energetyce rośnie z każdym dniem. Kluczową rolę w tym sektorze już niedługo będzie odgrywać morska energetyka wiatrowa. PGE, jako lider tego rozwijającego się sektora, dba o to, aby dostarczyć wszystkim Polakom wiedzę na temat tego nowego dla naszego kraju sposobu produkcji energii elektrycznej. Chcemy pokazać, że moc pochodząca
z
bałtyckiego wiatru już niedługo będzie stanowić ważny element niezależności energetycznej Polski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

W ramach Plaży PGE będzie można skorzystać ze strefy interaktywnej edukacji, gdzie dzięki okularom wirtualnej rzeczywistości (VR) uczestnicy przeniosą się do wnętrza turbiny wiatrowej, jak również będą mogli posłuchać o korzyściach, jakie niesie wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych.

W strefie wiedzy będzie można uzyskać informacje o morskich farmach wiatrowych oraz zobaczyć skalę turbin wiatrowych w otoczeniu innych rozpoznawalnych obiektów, takich jak: PGE Narodowy czy Wieża Eiffla.

Dodatkowo, na odwiedzających czekają gry i zabawy, jak również strefa sportu, gdzie dostępne będzie wielkoformatowe boisko, na którym odbywać się będą turnieje – siatkówki plażowej, piłki nożnej lub przeciągania liny. W weekendy dostępne będą także dodatkowe akcje specjalne, jak np. wizyty gwiazd sportu wspieranych przez PGE. Wśród nich znajdą się: Zofia Klepacka polska windsurferka, mistrzyni i dwukrotna wicemistrzyni świata w olimpijskiej klasie RS:X i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Londynie; członkowie polskiej kadry narodowej w windsurfingu: Tomasz Romanowski i Dominik Lewiński; Maja Dziarnowska i Maciej Rutkowski, polscy windsurferzy w klasie olimpijskiej iQFOiL, jak również Agata Barwińska, polska reprezentantka w żeglarskiej klasie ILCA6 oraz Jakub Sztorch i Mikołaj Staniul, czyli polscy żeglarze w klasie 49er.

Źródło ilustracji: PGE.

Harmonogram wydarzeń przedstawia się następująco: USTKA – 8 – 17 lipca 2022 r. – wejście na plażę nr 5; ŁEBA – 20 – 26 lipca 2022 r. – wejście na plażę za hotelem Łeba; LUBIATOWO – 29 lipca – 7 sierpnia 2022 r. – wejście na plażę nr 44; SASINO – 10 – 16 sierpnia 2022 r. – wejście na plażę nr 51 (Stilo).

Projekt „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” jest organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją projektu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.

Grupa PGE to największe krajowe przedsiębiorstwo energetyczne i lider produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w Polsce. PGE realizuje największy krajowy program budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku.

W ramach programu Offshore, obecnie PGE realizuje inwestycje na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy ok. 3,5 GW: Baltica 2 i Baltica 3 o łącznej mocy ok. 2,5 GW oraz Baltica 1 o łącznej mocy ok. 1 GW. Prace prowadzone na tych obszarach realizowane są zgodnie z harmonogramem, a pierwszy prąd z Bałtyku od PGE popłynie w 2026 roku.

Celem strategicznym Grupy PGE w obszarze morskiej energetyki jest zbudowanie co najmniej 6,5 GW mocy do 2040 roku. Pozwoli to na pokrycie zapotrzebowania na energię dla 10 mln gospodarstw domowych w kraju.

Kolejne projekty morskich farm wiatrowych Grupa PGE będzie realizować samodzielnie lub we współpracy z partnerem. Od listopada 2021 r. Grupa PGE złożyła w sumie osiem nowych wniosków o wydanie pozwoleń lokalizacyjnych na budowę morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, w tym dwa wspólnie z Eneą, jeden wspólnie z Tauronem i jeden z firmą Ørsted.

Więcej informacji o projekcie „PLAŻA PGE – POZNAJ MOC BAŁTYCKIEGO WIATRU” dostępnych jest na stronie – https://plazagkpge.pl – poinformowały Małgorzata Babska – Rzecznik prasowy Grupy PGE oraz Aleksandra Dziedzic z Testa Agency.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *