Po falstarcie – gotowi na otwarcie. Forum Gdańsk przyjęło pierwszych gości. Oddajemy nie tylko nowoczesne miejsce zakupów, ale nowe centrum miasta; przestrzeń spotkań dla mieszkańców i turystów – powiedział Josip Kardun, członek zarządu Multi Corporation.

Fot. Kazimierz Netka.

Jednego dnia w Gdańsku przybyło około 170 sklepów, 20 restauracji i kawiarni. Nad Kanałem Raduni, który zaczęto tworzyć 680 lat temu.

Można było kupić, nawet jeśli się przyszło bez pieniędzy. Jeden z banków oferował nieoprocentowane kredyty do 2 000 złotych. Obniżki cen towarów sięgały około 40 procent. Jednak, trzeba było uważać na poślizgi… Tak było w sobotę, 26 maja 2018 roku rano, po godzinie 9, gdy otwarto Forum Gdańsk. Dla klientów. Oficjalne otwarcie tego centrum rozrywkowo – handlowego, planowane jest na 6 czerwca 2018 roku.

 


Fot. Kazimierz Netka

– Nawet po falstarcie można wyjść na pierwsze miejsce – tak o nowym centrum handlowo rozrywkowo – kulturalnym mówi Stanisław Sikora – członek zarządu głównego PTTK. Chodzi o Forum Gdańsk, które już jest atrakcją turystyczną, nie tylko ze względu na możliwość zrobienia zakupów.

 

Fot. Kazimierz Netka

Forum Gdańsk to jedno z nielicznych centrów handlowych, przez które przepływa… rzeka. Co prawda sztuczna, gdyż chodzi o Kanał Raduni, ale woda płynie. Powstanie Forum Gdańsk i jego otwarcie w bieżącym roku, ma symboliczne połączenie z historią Kanału Raduni (opisana na płytach, przykrywających fragment tego kanału). Kanał zaczęto wytyczać (z terenu dzisiejszego Pruszcza Gdańskiego do centrum Gdańska) w 1338 roku.

 

Fot. Kazimierz Netka

To był drugi termin otwarcia Forum Gdańsk. Pierwszy wyznaczono na 16 maja. Twórcy wybrnęli z tego opóźnienia. W sobotę, 26 maja 2018 roku rano, na ulicach i w Forum pojawiły się napisy: „Po falstarcie gotowi na otwarcie”. Świeże, czyste wnętrze zachęcało do wejścia, a podłogi były jeszcze troszeczkę wilgotne. Trzeba było uważać, bo można było się poślizgnąć i upaść. Taka przygodę przeżył młody człowiek, przewracając się obok sklepu z odzieżą.

Jakie jest Forum Gdańsk? Trzeba wiele czasu, by je dobrze obejrzeć, obejść, zwiedzić. Opis owego budynku, a właściwie całego zespołu najróżniejszych obiektów, w tym węzła komunikacyjnego. Szlaku spacerowego, z wglądem na Drogę Królewska, i połączenia Forum z tymże szlakiem monarchów (Brama Wyżynna, ulica Długa i Długi Targ aż do Bramy Zielonej)

 

Źródło ilustracji: Forum Gdańsk

Forum Gdańsk otworzyło drzwi dla klientów. To najnowocześniejsza przestrzeń publiczno – handlowa w Polsce i największa oddana w tym roku – wynika z informacji, które przekazali nam Alina Geniusz-Siuchnińska i Maciej Kużmicz z inn|tu – butik komunikacyjny, w swym komunikacie podając też wypowiedzi:

– Jesteśmy dumni, że dziś otworzyliśmy Forum Gdańsk. To jeden z najbardziej wymagających projektów Multi od lat, tworzony w niezwykle wymagającej historycznie i biznesowo przestrzeni. Oddajemy nie tylko nowoczesne miejsce zakupów, ale nowe centrum miasta; przestrzeń  spotkań dla mieszkańców i turystów, którzy co roku odwiedzają Gdańsk – mówi Josip Kardun, członek zarządu Multi Corporation. – Pracujemy nad inwestycjami w całej Europie. Forum Gdańsk ze swoim założeniem, połączeniem funkcji publicznych i prywatnych, to unikat – dodaje.

Nowe centrum w sercu miasta

Forum Gdańsk powstało nakładem 900 mln zł, na terenach, gdzie cztery lata temu były tory kolejowe, pętla autobusowa i pozostałości po hali targowej. Dzięki przykryciu torów kolejowych płytami miasto Gdańsk zyskało aż 1,5 hektara nowej powierzchni. Ponad 140 mln złotych inwestor wydał na cele publiczne – m.in. przebudowę węzła drogowego, budowę  nowej ulicy pod kompleksem, drogi rowerowe i budynek dla instytucji kultury – Kunszt Wodny.

 

Fot. Kazimierz Netka

Cały kompleks zajmuje działkę 6,2 ha. Jest unikatowy: zlokalizowany w centrum miasta, ale przestronny, pełen zieleni, placów publicznych, tarasów widokowych. Łączy funkcje handlowe (51 tys. m2 na sklepy i usługi) i publiczne (28 tys. m2 placów miejskich i przestrzeni publicznej). Można do niego dojechać aż 45 liniami autobusowymi i tramwajowymi oraz Szybką Koleją Miejską.

 Forum Gdańsk to 170 sklepów, ponad 20 restauracji i kawiarni, place zabaw i place publiczne, tarasy widokowe oraz niezwykłą zieleń.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Wiele lat szukaliśmy inwestora, który w tak wymagających warunkach, w centrum miasta podjąłby się zadania polegającego na stworzeniu wielofunkcyjnej przestrzeni publicznej. Dziś do dyspozycji gdańszczan oddane zostało nie tylko centrum handlowe, ale i nowa przestrzeń w środku miasta. Wraz z nią drogi, trasy rowerowe, węzeł komunikacyjny, przestrzeń ogólnodostępna i Kunszt Wodny. Posłużą one mieszkańcom miasta i regionu oraz turystom. Wierzę, że ludzie będą czuli się tu po prostu dobrze – mówi Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Miasto Gdańsk zawarło umowę z Multi Corporation po rozstrzygnięciu międzynarodowego konkursu sześć lat temu – w kwietniu 2012 roku. Multi będzie zarządzało całym kompleksem Forum z wyjątkiem Kunsztu Wodnego, w którym siedzibę znajdzie Instytut Kultury Miejskiej.

 Światowe marki w Trójmieście

 

Fot. Kazimierz Netka

– Jesteśmy zaszczyceni, oddając do dyspozycji gdańszczan przestrzeń, w której można wypoczywać, robić zakupy, spotykać się, spędzić czas w dogodny dla siebie sposób. Mamy nadzieję, że Forum wyznaczy nowy standard w Polsce – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

 Forum przyciągnęło światowe marki. Wśród najemców Forum Gdańsk, którzy zadebiutują w Trójmieście, są: &Other Stories (drugi sklep w całej Polsce),  Jubirex, Okaidi.

Po raz pierwszy w Gdańsku pojawią się między innymi: JOOP!, Liu Jo, Twin Set, COS, MAC, Made in G, Magnific Boutique, New Look, Paris Optique, VAN GRAAF, Weekend Max Mara i Etam.

Znajdziemy tam także: H&M, New Yorker, Piotr i Paweł, TK Maxx, Apia, City Sport, Deichmann, Diverse, Douglas, Gino Rossi, , Homla, Le Coq Sportif, MAC, MANGO, Marc O’Polo, Pandora, Pierre Cardin, Rossmann, Solar, Super-Pharm, SWISS, Triumph, W.Kruk, Wólczanka, Home&You, Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Oysho, Pull & Bear i Stradivarius. Nie zabraknie marek  z rozwijającej się na całym świecie polskiej grupy LPP: CROPP, HOUSE, Mohito, Reserved i Sinsay.

Na terenie Forum Gdańsk obecne są także polskie i międzynarodowe marki biżuteryjne, sportowe oraz związane z wyposażeniem wnętrz.

Jest też dziewięciosalowe kino Helios.

Forum Smaku

Forum to nie tylko zakupy i relaks, ale też bogata oferta kulinarna. Smakosze mają do wyboru 21 restauracji, barów i kawiarń. Do dyspozycji gości będą restauracje specjalizujące się w kuchniach z różnych regionów świata.

Na kawę, desery, lody i soki klienci wybiorą się do Etno Cafe, Grycan, Columbus Coffee, Starbucks i Costa Coffee. Kuchnię amerykańską reprezentuje Billy’s obecna jest też kuchnia włoska i tajska. Również zwolennicy fast food znajdą coś dla siebie.

Ponadto w Forum mają swe lokale lubiane przez mieszkańców regionu marki: cukiernia Delicje i bar wegetariański BIOWAY.

Niektóre są już czynne, inne zapraszają w niedługim czasie.

 

Fot. Kazimierz Netka

FORUM – od rana do wieczora

Sklepy, restauracje i punkty usługowe w Forum Gdańsk czynne są od poniedziałku do soboty  w godzinach 9 – 22. W handlowe niedziele Forum jest czynne od godz. 9 do 21, restauracje, kino i usługi. Informacje o tym, kto zaprasza w niedziele niehandlowe znajdą się na stronie www i na społecznościowych profilach Forum.

Forum Gdańsk będzie dostępne całą dobę. Będzie można przejść przez bulwar, skorzystać z parkingu dostępnego 24 godziny czy wejść na taras widokowy.

Do Forum Gdańsk można łatwo dojechać komunikacją miejską, korzystając z tramwajów, autobusów czy Szybkiej Kolei Miejskiej. Kompleks znajduje się o 10 minut spaceru piechotą od dworca PKP w Gdańsku Głównym.

***

FORUM – Architektura i Kanał Raduni

Koncepcja architektoniczna Forum Gdańsk oparta jest na wizji holenderskiego biura projektowego TNT, natomiast biuro projektowe Sud Architectes rozwinęło ją w kolejnych fazach projektu.

– Architektura obiektów na terenie Forum Gdańsk kształtowana jest przez dwie główne osie kompozycyjne – oś Królewską i Oś wzdłuż Kanału Raduni – mówi Michał Kotala, jeden z projektantów Forum z Sud Architectes. – Różny sposób kształtowania obiektów po wschodniej i zachodniej stronie Kanału Raduni wynika właśnie z tego podziału. Zabudowa na wschodniej stronie Kanału Raduni współgra z zabudową Głównego Miasta. Natomiast od zachodu budynek został ukształtowany w charakterze pierzejowej zabudowy miejskiej. W swoim wyrazie nadaje ulicy 3-go Maja spokojny rytmiczny styl, harmonizując z innymi budynkami. Nawiązuje do urbanistyki miejskiej z podziałem na kondygnacje i nieregularnym rytmem otworów okiennych – dodaje.

 

Fot. Kazimierz Netka

Inwestor zdecydował, że Kanał Raduni zostanie wyeksponowany – woda ma popłynąć w korycie edukacyjnym. Kanał nie jest jeszcze czynny. Będzie otwarty po ostatecznych decyzjach administracyjnych.

Forum Gdańsk powstaje w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i spółki Multi Poland, będącej częścią międzynarodowego koncernu Multi Corporation. To nowoczesne miejsce łączące przestrzenie publiczne, usługi, handel, rozrywkę, restauracje i kawiarnie, która powstała m.in. dzięki przykryciu torów kolejowych. Przestrzeń publiczna stanowi powyżej 40 proc. tego miejskiego centrum.

Multi Corporation to jeden z największych deweloperów, właścicieli i zarządców wysokiej jakości centrów usługowo – handlowych w Europie oraz Turcji. Realizowane przez firmę projekty stają się często katalizatorem rozwoju ekonomicznego i społecznego miast i regionów. Od swojego powstania w 1982 roku, Multi zajmowało się ponad 190 projektami. www.multi.eu – poinformowali nas Alina Geniusz-Siuchnińska i Maciej Kużmicz z inn|tu – butik komunikacyjny.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *