Podsumowanie roku 2022 w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 135 mln zł dofinansowania. 9 000 wniosków, 6 135 zlikwidowanych kopciuchów. Zadanie na najbliższe lata: poprawić funkcjonowanie Żuław, bo to spichlerz nie tylko Pomorza, ale i Polski – proponuje poseł Kazimierz Smoliński

Fot. Kazimierz Netka.

Przygotowania do następstw zmian klimatu i problemy energetyczne – podstawowe zagadnienia, którymi się zajmowano, a które zapewne będą najważniejsze również w najbliższych latach

W Polsce buduje się dużo, nawet bardzo dużo. Wiele inwestycji oraz innych przedsięwzięć dotyczy ochrony środowiska; jest realizowanych z myślą o naszym zdrowiu, o ochronie Ziemi, na przykład przed zmianami klimatu więc również przed podnoszeniem się poziomu morza. Bardzo blisko średniego poziomu lustra wody w Bałtyku znajduje się siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8. Znaczący przyrost wody w naszym morzu, przy jednoczesnym silnym sztormie, może spowodować, że budynek ten zostanie podtopiony, a ucierpią także inne obiekty, również domy, posadowione na terenach nisko nad poziomem mórz. Tak się stanie, jeśli będziemy produkowali i wypuszczali do powietrza tak zwane gazy cieplarniane, np. dwutlenek węgla przyczyniający się do ocieplenia na Ziemi. W konsekwencji topią się lodowce, w morzach oraz oceanach przybywa wody, więc owe morza i oceany wdzierają się na ląd.

Fot. Kazimierz Netka.

Żeby szybkiemu przyrostowi dwutlenku węgla w atmosferze zapobiec, trzeba podejmować różne przedsięwzięcia, pozwalające na rezygnację z ogrzewania domów paliwami kopalnymi: węglem, ropą, gazem i zamiast tego korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Na to jednak potrzebne są pieniądze. Posiadają je wojewódzkie oraz Narodowy Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, finansujące różnego rodzaju inwestycje.

Fot. Kazimierz Netka.

Ile i na co przekazał pieniędzy w 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku? O tym mówiono 9 grudnia w siedzibie tego Funduszu. Na owo podsumowanie przybyło około setki osób.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chcieliśmy o wszystkich inwestycjach porozmawiać i dlatego zaprosiliśmy państwa, dzisiaj, do naszej siedziby. Naprawdę bardzo dużo się w tym roku działo – zapowiedziała, witając gości, Urszula Pakulska – główny specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

– Znamienici goście, przyjaciele, ludzie zaangażowani w ochronę środowiska – kontynuował powitania Szymon Gajda – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku.– Złożono 9 000 wniosków o dofinansowanie – tyle fundusz rozpoznawał w tym roku. Przekazał 135 milionów złotych dotacji.

– Inauguracja kampanii EkoTransport w Kościerzynie, inauguracja kampanii EkoTurysta w Gdyni Orłowie na plaży, w strugach deszczu, pod parasolami – wyliczała Urszula Pakulska, prowadząca spotkanie w WFOŚiGW. – Udział w licznych konferencjach przez nas organizowanych, w tych między innymi o strażakach, a także udział wspólnie z nami w debatach medialnych. Z ministrem Marcinem Horałą spotykaliśmy się w tym roku wielokrotnie; wspólnie realizowaliśmy wiele inwestycji. I pana ministra proszę o zabranie głosu.

– To ogromna przyjemność i podziękowania, że wszyscy razem tutaj możemy uczestniczyć w tym wielkim podsumowaniu działalności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – instytucji, która czasem tylko skrótem jest nazywana, w ostatnim czasie na Pomorzu znana i która również dobrze znana jest też w środowisku samorządowym – powiedział Marcin Horała – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej:

Fot. Kazimierz Netka.

– Wśród organizacji społecznych, w środowisku różnorakich służb, bo przecież ochrona środowiska to też działanie w sytuacjach kryzysowych, stąd z nami pan komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Takie instytucje można by długo wyliczać.

Fundusz działa bardzo sprawnie, liczby mówią same za siebie, więc to wszystko dla dobra mieszkańców, więc przede wszystkim dzisiaj dziękuję wszystkim, którzy w te projekty się zaangażowali w różnych środowiskach, a najbardziej dziękuję samemu Funduszowi, jego pracownikom.

– Dziękuję za dostrzeżenie naszej pracy – odpowiedziała pani prowadząca. – Nie ukrywam, że codziennie nad tym pracuje około 100 osób. Dwie kampanie, o których wspomniałam EkoTransport i EkoTurysta, odbiły się szerokim echem. Zaryzykuję takie stwierdzenie, że na sali nie ma osoby, która by nie obejrzała naszego filmu o Januszu. Ten firm naprawdę oglądało w całej Polsce; ma kilka milionów odsłon. Był to naprawdę wieli sukces, ale naszym, sukcesem nie jest tylko to żeby jak najwięcej ten film obejrzało, ale żeby dużo osób pozostawiało czystość w miejscach publicznych, czy nad jeziorami, czy na plaży, czy w lesie. Zależy nam też aby wiele osób podróżowało koleją jako najbardziej ekologicznym zbiorowym środkiem transportu. Te dwie kampanie objął patronatem wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. Pan wojewoda był z nami także na wszystkich inauguracjach i towarzyszył nam w inauguracji tych kampanii, Pana wojewodę poproszę o zabranie głosu.

– Liczba i znaczenie gości na spotkaniu świadczy o tym, jak ważna jest to instytucja – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski:

Fot. Kazimierz Netka.

– Instytucja zaufania publicznego. Rzeczywiście, są to dodatkowe działania jak można by powiedzieć: EkoTransport, EkoTurysta, ale jak żeśmy się zastanawiali na ostatniej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego nad transportem kolejowym, w którym województwo pomorskie jest na pierwszym miejscu, jeżeli chodzi o przeliczenie korzystania z transportu kolejowego na liczbę mieszkańców – jesteśmy z tym wskaźnikiem najlepsi i oczywiście, zawsze jest dyskusja co zrobić, by było jeszcze lepiej. I to właśnie jest odpowiedź: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wchodzi w te sfery, które są potrzebne i czasami jak myślimy do kogo się zwrócić po pomoc, bo jest ważne zadanie publiczne, to przychodzi do głowy jako jeden z pierwszych wyborów; a może Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska, a jak nie będzie mógł sam to poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, bo tam poszuka jakiegoś rozwiązania. I za to bardzo serdecznie dziękuję, bo jest z nami pan generał, pani prezes, pan prezes są z nami w Państwowej Straży Pożarnej, w powiatach, w jednostkach OSP ale nie dlatego, że lubią podróżować po województwie, natomiast dlatego, że tam właśnie jest wkład taki, jak potrzeba: tyle, ile brakuje to jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. A my patrzymy na te środki trochę z Narodowego Funduszu jako na środki z Wojewódzkiego Funduszu, bo reprezentujecie również tutaj, na terenie województwa Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Za te wszystkie działania, za te kampanie bardzo dziękuję, bo to, że tę ważną rolę dotycząca finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska, gospodarki wodno – ściekowej realizujemy na co dzień, to wszyscy wiemy, bo od lat się przyzwyczailiśmy. Ale ostatnio szczególne podziękowania za te dodatkowe akcje, za to wsparcie właśnie w postaci tak potrzebnych kampanii, wpisujących się w politykę zrównoważonego rozwoju – politykę, która ma za zadanie przede wszystkim podnosić poziom życia mieszkańców w każdej sferze, nie tylko w zakresie bezpieczeństwa takiego fizycznego, związanego z ochroną czy przez policje, czy przez straż pożarną; ochrony środowiska związanej z wodą, z kanalizacją ale też takiego dużo szerzej pojętego. I za to chciałby m przy okazji tego podsumowania rocznego podziękować i wyrazić podziw dla zarządu, ale także żebyście dobrze zrozumieli, bo zarząd ma sukcesy dlatego, że ma załogę, bo na tym okręcie jest nie tylko kapitan, pierwszy oficer, ale również są ludzie, którzy te wszystkie cele realizują tak dobrze jak tylko się da. Życzę sukcesu w przyszłym roku, żeby w przyszłym roku było nie tylko 140 milionów, ale żeby tych środków było więcej, czyli więcej pracy – tego wam życzę, ale też zachęcam do tego, deklaruję pełne wsparcie. Te wszystkie kampanie, które robicie są bardzo potrzebne. One są odpowiedzią na wyzwania czasów. Mam nadzieję, ze kolejne dobre pomysły będziemy realizować w przyszłym roku – powiedział Dariusz Drelich – wojewoda pomorski.

– Pan wojewoda dużo wspominał o strażakach, a wszyscy wiemy, że ze strażakami warto trzymać. Jest to grupa, która cieszy się największym społecznym zaufaniem. Myślę, że nie bez powodu – powiedziała Urszula Pakulska. I dodała:

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, w tym roku przeznaczył milion złotych na rzecz pomorskich jednostek OSP. Jeżeli dołączymy do tego dofinansowanie ze środków Narodowego Funduszu, to ta kwota sięga już 4 milionów złotych. Za te fundusze strażacy kupili wozy ratowniczo – gaśnicze, a także sprzęt potrzebny w akcjach ratowniczych, taki jak hełmy, kombinezony, drabiny. Szef pomorskich strażaków był moim gościem w podcaście Bardziej Zieloni. Nie ukrywam, że była to bardo ciekawa rozmowa, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Serdecznie namawiam do odwiedzenia naszego kanału na You Tube, tam jest rozmowa, warto posłuchać.

I szefa pomorskich strażaków, pomorskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, nadbrygadiera Piotra Sochę bardzo proszę o zabranie głosu.

– Wypada tylko podziękować panie prezesie, za te pomysły, które – nie ukrywam – z kolegami mamy, a pan pomaga nam je zrealizować – powiedział nadbrygadier Piotr Socha:

Fot. Kazimierz Netka.

– Słoneczne Dachy, już 8 instalacji, w tym roku 4, w sumie mamy już 11. Dziękuję za samochody; nie tylko dla Państwowej Straży Pożarnej. Pani powiedziała tylko o tym roku. Ja policzyłem: z budżetu państwa ogólnie trafiło 100 milionów złotych od 2016 roku, z tego z WFOS i z NFOŚ aż 27 milionów. Za to serdecznie dziękuję.

Nie tylko za ten sprzęt. Mały Florek, Duży Florek, ale też za panele edukacyjne, że wpisaliśmy się w ten program „Uczę się bezpieczeństwa” pod patronatem pana wojewody.

W ramach podziękowania, chcieliśmy przekazać ryngraf i życzyć wszystkiego najlepszego w następnych latach – powiedział generał Piotr Socha – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

– W mijającym roku zrealizowaliśmy wspólnie z państwem wiele inwestycji, wiele wydarzeń. Uczestniczyliśmy wspólnie w wielu inicjatywach – kontynuowała Urszula Pakulska. – Na sali widzę znajome twarze, które przez rok brały udział w wielu przedsięwzięciach. Na przykład widzę, wiceprezydenta Gdańska, pana Piotra Borawskiego, a przecież w Gdańsku realizowaliśmy dwie kampanie nasze EkoTransport i Ekoturysta. W Gdańsku zrealizowaliśmy zdjęcia do naszego słynnego filmu „Nie rób obciachu, nie śmieć”. Jest z nam i również poseł Kazimierz Smoliński, który także uczestniczył w różnych naszych wydarzeniach, a także wspólnie z naszym prezesem otryzmał nagrodę podczas konferencji „Bezpieczeństwo wodne w województwie pomorskim”. Także w Gdyni byliśmy z Olimpiadą Energetyczną, a także z Pomorskim Piknikiem Energetycznym. Współpracowaliśmy tak jak i w ubiegłych latach, z Pomorskim Zespołem Parków Krajobrazowych. Jest z nami pani dyrektor Barbara Utracka-Minko. Współpraca bardzo dobrze się układa i wspólnie z Parkami dbamy o naszą pomorską przyrodę. Współpracowaliśmy także z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, jest z na i dyrektor pan Radosław Iwiński; współpracowalismy także z Muzeum II Wojny Światowej, z profesorem Grzegorzem Berendtem.

Jak dokładnie, jak szczegółowo wyglądał ten 2022 rok? Postanowiliśmy oddać głos naszym pracownikom, na filmie – powiedziała Urszula Pakulska. Uczestnicy spotkania obejrzeli interesującą filmową relacje z dokonań WFOŚiGW w Gdańsku.

O pracownikach WFOŚiGW w Gdańsku mówił także jego prezes, Szymon Gajda:

Fot. Kazimierz Netka.

– Nasz fundusz symbolizuje drzewo nad płynącą wodą Drzewo, które wydaje owoce we właściwym czasie, ale to jeszcze za mało. To drzewo to przede wszystkim ludzie, zaangażowani codziennie na rzecz środowiska i na rzecz Pomorza. Nasze sukcesy, dokonania, które miały miejsce w tym roku, napawają mnie głęboką dumą. Jestem dumny z tych ludzi, z którymi współpracuję, bo to są ludzie zaangażowani, z poczuciem misji, to są ludzie, którzy nie tylko przychodzą do pracy po to, żeby zarabiać pieniądze, ale robią to, w co głęboko wierzą i są głęboko przekonani. To są ludzie, którzy sami podjęli się w tym roku programu Elektromobilni, zmniejszając emisję, dojeżdżając do pracy. To są ludzie podejmujący się działań w zakresie wolontariatu pracowniczego. Sami uczestniczą w imprezach. Wielokrotnie mieliście państwo okazję ich na tych imprezach poznać. Nie zatrudniamy dodatkowo pracowników. To są nasi ludzie, którzy się tym zajmują, dlatego jestem głęboko dumny z tego zespołu. Jestem też dumny ze zmiany, którą wprowadzamy w Polsce, na Pomorzu. Jestem z tego dumny, że program Czyste powietrze w tym roku osiągnął do 27 000 wniosków, 7600 zostało złożonych tylko w tym orku, a od początku 27 000. Jestem dumny z tego, ze wypłaciliśmy łącznie 216 milionów, a w tym roku; 87 milionów złotych w ramach programu Czyste Powietrze. Jestem dumny z tego, że udało nam się rozpocząć program Cieple Mieszkanie. Niedawno podpisaliśmy 9 umów, a 23 zostanie podpisanych niebawem.

Program Brodziec dla uczelni wyższych jest po to, żeby mogły być bardziej efektywne dla środowiska i efektywne ekonomicznie.

Słoneczne dachy, o których pan generał wspominał, cztery w tym roku, dzięki którym oszczędziliśmy środowisku 87 000 ton dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Dwie biogazownie rolnicze, o których wspominał pan Rafał w trakcie filmu, dzięki którym zmniejszyliśmy emisję o 11 000 ton w ciągu roku. Stacje uzdatniania wody i nawjwiększa umowa, którą niebawem podpiszemy – umowa z firmą Eksploatator z Pruszcza: 20,5 miliona złotych pożyczki, którą udzielimy temu zakładowi, a dzięki której powstanie 8,6 kilometra sieci zaopatrzenia wodą i 5100 osób z niej skorzysta.

Jestem dumny z tego, że poczyniliśmy szereg nowych różnych wyzwań planów na przyszły rok. Zamierzamy dalej usprawniać naszą pracę. Zamierzamy skracać ścieżki, skracać procedury, być bardziej przyjaźni dla was, dla beneficjentów, także w czasie kontroli.

Fot. Kazimierz Netka.

Jesteśmy dumni z tego, co planujemy w zakresie 30-lecia Funduszu. Fundusz w przyszłym roku skończy 30 lat i chcemy, żeby przyszły rok był dowodem na to, że warto by fundusz trwał kolejne 30 lat.

Szanowni państwo, w przyszłym roku planujemy przez cały rok 30-lecie, ale przede wszystkim Tydzień Ochrony Środowiska: akcje i warsztaty, które będą temu towarzyszyły mają być pieczęcią, która sprawi, że państwo z ręką na sercu będziecie mogli powiedzieć tak: Fundusz powinien trwać dalej, powinien działać na rzecz środowiska i na rzecz Pomorza – usłyszeli zgromadzeni na uroczystości.

Fot. Kazimierz Netka.

Koniec roku to nie tylko czas na podsumowanie jaki był ten 2022 rok i mówienie o planach, ale to także czas na wyróżnienia i nagrody – poinformowała Urszula Pakulska. – Dzisiaj po raz pierwszy przyznamy nagrody Zielony Żagiel Pomorza. Zapraszam Zarząd Funduszu do wręczenia nagród, w dwóch kategoriach. Oto nagrodzeni:

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrody otrzymali również pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Dużo mówiliśmy o sobie. Chciałam teraz poprosić państwa w wypowiedzi – zachęcała Urszula Pakulska.

– Bardzo dziękuję za zaproszenie na uroczystość – powiedział Piotr Borawski – wiceprezydent Gdańska:

Fot. Kazimierz Netka.

Pan prezydent zwrócił w swej wypowiedzi na znaczenie „zielonego” transportu publicznego. Teraz jednak ceny energii spędzają zen z powiek samorządowców – dodał. Bardzo liczymy na szereg rozwiązań, pozwalających oszczędzać energię, której koszty bardzo ostatnio przyrastają – powiedział prezydent Piotr Borawski.

– Zapowiedź 30-lecia Funduszu jest bardzo obiecująca – powiedział prof. Piotr Stepnowski – rektor Uniwersytetu Gdańskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– Ta perspektywa środowiska i jakości się zmienia. Wskaźniki w zakresie jakości powietrza w dużych skupiskach nie tylko miejskich, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Zwłaszcza teraz jest przed nami niewątpliwie pokusa używania paliw złej jakości i to na pewno jest bardzo poważnym problemem. Nieustannie musimy inwestować w wszelkie instalacje modernizacyjne.

– 30 lat to długi okres jeśli chodzi o instytucję, która funkcjonuje tu na Pomorzu. Jesteście tak zakorzenieni jak ten symbol, to drzewo na dobrym gruncie jest pokazane – powiedział Kazimierz Smoliński – poseł na Sejm RP. – Życzę wam, aby w przyszłym roku byo 30 000 wniosków, na 30 lecie, może trochę za dużo, ale życzę żeby też odpowiednio zostały zwiększone środki na środowisko. One powinny wzrastać, tego wam życzę na kolejne 30 -lecie i abyście mieli tutaj dobrą pracę.

Fot. Kazimierz Netka.

Województwo pomorskie może poszczycić się tym, jeśli chodzi o ochronę środowiska, że ono jest dosyć dobrze postrzegane. Mamy przewagę posiadając dostęp do morza. Mamy mamy rzeki oraz wielką rzekę. Wyzwaniem dla nas i dla Fundusz będą Żuławy – to zadanie, które przed Polską stoi, by poprawić funkcjonowanie Żuław, bo to spichlerz nie tylko Pomorza, ale i Polski. Życzę żeby tu też były sukcesy – powiedział poseł Kazimierz Smoliński.

– Bardzo skorzystaliśmy na Wojewódzkim Funduszu, na projektach miękkich, edukacyjnych – powiedział Mirosław Chyła – burmistrz Pelplina:

Fot. Kazimierz Netka.

Myślę, że ta sytuacja dobrze przebiegała. Mamy nadzieję że w przyszłym roku będą środki i programy, z których będziemy mogli skorzystać, zwłaszcza z projektów inwestycyjnych. Myślę, że bez pomocniczych funkcji państwa, takich jak Wojewódzki czy Narodowy fundusze ochrony środowiska i gospodarki Wodnej, transformacji energetycznej, dekarbonizacji naszego społeczeństwa, naszych domostw, nie dokonamy. Społeczeństwa nie stać na to, żeby wymienić źródła ciepła, żeby docieplić mieszkania. Tej transformacji nie wykonamy bez pomocniczych funkcji państwa.

Jeśli chodzi o program „Ciepłe mieszkanie” – to zobaczymy, gdy zafunkcjonuje. Tutaj założenia jakieś są, ale wiadomo, że przy tej inflacji one z każdym miesiącem, mówiąc kolokwialnie, „biorą w łeb”. Mam nadzieję, ze teraz trochę te ceny usług budowlanych się zatrzymają, co spowoduje, że te środki naprawdę będą realną pomocą dla mieszkańców.

Ale tutaj mam ogromne obawy, czy te progi, które tam są, za kilka tygodni, miesięcy, się nie zdewaluują – powiedział burmistrz Pelplina Mirosław Chyła.

Podsumowania dokonała Teresa Jakubowska – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo dziękuję państwu, że byliście z nami w 2022 roku. To był dobry czas. Dużo mieliśmy pomysłów nie tylko naszych, ale także państwa. Wiele z tych zadań realizowaliśmy wspólnie, za co dziękuję. Wiele pomysłów wychodziło z państwa strony, a my próbowaliśmy je w jakiś sposób poogarniać.

Ten rok był dla nas rokiem wielu zmian, ale my lubimy zmiany, wyzwania. Lubimy jak się coś dzieje, mam nadzieję, że kolejny rok również będzie owocny w tego typu działania i inicjatywy. Dziękuję za to, że wspólnie jako partnerzy mogliśmy zrealizować bardzo dużo inwestycji, bardzo dobrych i ciekawych programów – powiedziała Teresa Jakubowska – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Oto informacja, którą na temat uroczystości podsumowania roku 2022 przekazała nam Urszula Pakulska – główny specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

135 mln zł dofinansowania. 9 000 wniosków, 6 135 zlikwidowanych kopciuchów – tak krótko można podsumować 2022 rok w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

W niskoemisyjnym, wykorzystującym odnawialne źródła energii budynku WFOŚiGW w Gdańsku podsumowany został kończący się właśnie rok.

W programie Czyste Powietrze tylko w tym roku wypłacone zostało 87 milionów zł, emisja dwutlenku węgla rocznie zmniejszyła się o 47 000 ton, zlikwidowanych zostało ponad 6 000 kopciuchów. Pierwsze pomorskie gminy podpisały już umowy o dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie. Trwa program Brodziec – adaptacja do zmian klimatu. Usuniętych zostało 1 700 ton wyrobów zawierających azbest. Ruszył Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

– To był dynamiczny, trudny, pełen wyzwań rok. Podejrzewam, że kolejny będzie podobny. Jesteśmy na to gotowi. Zamierzamy coraz lepiej realizować nasze cele, coraz efektywniej wydatkować środki na ochronę środowiska. Jestem dumny z ludzi, z którymi współpracuję oraz ze zmian, które wprowadziliśmy na Pomorzu – stwierdził Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Z sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Marcinem Horałą wspólnie zainaugurowaliśmy dwie kampanie ekoTransport i ekoTurysta, organizowaliśmy konferencje oraz uczestniczyliśmy w medialnych debatach.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku to znana instytucja na Pomorzu. Fundusz jest marką w regionie, a liczby mówią same za siebie – powiedział minister Marcin Horała.

Fot. Kazimierz Netka.

Obie kampanie ekoTransport i ekoTurysta odbiły się szerokim echem. WFOŚiGW w Gdańsku przekonywał w nich, aby dbać o czystość w miejscach publicznych i podróżować koleją jako najbardziej ekologicznym zbiorowym środkiem transportu. Patronat nad obu kampaniami objął wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

– Wszystkie kampanie, wszystkie działania związane z ochroną środowiska są potrzebne. To także odpowiedzi na problemy, które dotykają nasze społeczności. Wpisują się one w politykę zrównoważonego rozwoju. W 2022 roku dużo razem osiągnęliśmy, widzimy efekty naszych działań – stwierdził wojewoda Dariusz Drelich.

Fot. Kazimierz Netka.

Nagrodzeni zostali także pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku. To oni wkładają mnóstwo pracy i energii, aby wszelkie umowy rozliczone były na czas. I edukują swoim przykładem. Przyjeżdżają do pracy rowerami i autobusami, zamiast samochodami. Sprzątają plaże, sadzą drzewa, wymieniają się książkami.

Fot. Kazimierz Netka.

W 2023 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku obchodzić będzie jubileusz 30-lecia działalności. Przygotowania już się rozpoczęły. Hasło zostało już wybrane: Razem dla środowiska. I zaprojektowane zostało jubileuszowe logo – poinformowała Urszula Pakulska – główny specjalista w Dziale Promocji i Ochrony Przyrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *