Polska Agencja Kosmiczna nawiązuje kontakty z NASA. Już wspólnie z USA uczestniczymy w badaniach Marsa. Niebawem będziemy razem poznawać tajemnice wiatru słonecznego.

Fot. Kazimierz Netka.

Przestrzeń 2030: Kosmos jako motor zrównoważonego rozwoju.

Rozpoczęcie rozmów z NASA na temat podjęcia szerszej współpracy polsko-amerykańskiej w dziedzinie działalności kosmicznej jest jednym z głównych wyników udziału delegacji Polskiej Agencji Kosmicznej w konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych UNISPACE+50 w Wiedniu.

Jednym z głównych celów wizyty w Wiedniu było nawiązanie kontaktów Polskiej Agencji Kosmicznej z NASA (Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA). Prezes PAK, dr hab. Grzegorz Brona, odbył dwa spotkania z najwyższymi przedstawicielami USA obecnymi na konferencji: dr. Jimem Greenem – dyrektorem Departamentu Badań Planetarnych NASA i dr. Scottem Pace’em – sekretarzem Narodowej Rady Kosmicznej Białego Domu. Wśród tematów poruszonych podczas rozmów znalazły się m.in.: możliwość współpracy polskich i amerykańskich instytucji naukowych i uniwersytetów prowadzących badania w dziedzinie technologii i badań kosmicznych, rozwój kooperacji przemysłowej w obszarze technologii i misji związanych z obserwacją Ziemi oraz wykorzystanie amerykańskich wzorców prawodawstwa kosmicznego i wsparcia państwa dla komercyjnej działalności kosmicznej – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula Szwed-Strych – główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej, w swym komunikacie podając też wypowiedź:

– Pierwsze oficjalne rozmowy z przedstawicielami NASA były bardzo obiecujące. Liczę, że zaowocują one w najbliższym czasie szerszą współpracą polsko-amerykańską w dziedzinie kosmosu – mówi dr hab. Grzegorz Brona – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. – Warto podkreślić, że nasze podmioty już teraz współpracują efektywnie z NASA. Na początku maja z USA wystartowała sonda Insight. Jej celem jest Mars i badania podpowierzchniowe tej planety, a polska firma dostarczyła kluczowy komponent dla tej misji NASA. Z kolei niespełna trzy tygodnie temu do realizacji została wybrana przez NASA sonda IMAP, której przeznaczeniem jest badanie oddziaływania wiatru słonecznego. Jeden z dziesięciu kluczowych eksperymentów na tej sondzie będzie opracowany i wyprodukowany w Polsce. Teraz nadszedł czas na sformalizowanie, a następnie zbudowanie długofalowego planu współpracy z amerykańską agencją.

WSPÓŁPRACA Z KANADĄ, MEKSYKIEM I NIEMCAMI

Podczas konferencji UNISPACE+50 prezes Brona spotkał się również z  prezesem CSA (Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej), panem Sylvainem Laporte’em. Rozmowa dotyczyła rozwijania wspólnych projektów oraz możliwości organizacji w listopadzie misji gospodarczej polskiego sektora kosmicznego do Kanady. Oba kraje realizowały już razem przedsięwzięcia z obszaru technologii kosmicznych: polsko – kanadyjsko – austriackie konsorcjum zbudowało konstelację 6 satelitów astronomicznych BRITE (BRIght-star Target Explorer), z których dwa, LEM i HEWELIUSZ, zostały skonstruowane w Polsce.

Konferencja w Wiedniu była też okazją do rozmów z Thomasem Jarzombek – rządowym koordynatorem Niemieckiej Polityki Aeronautycznej, na temat rozwoju współpracy naukowej i przemysłowej. PAK i DLR zorganizowały ostatnio polsko – niemieckie warsztaty dla przedstawicieli instytucji badawczych obu krajów.

Prezes PAK spotkał się również z dyrektorem generalnym AEM (Meksykańskiej Agencji Kosmicznej) – dr. Francisco Javierem Mendieta Jimenezem, z którym rozmawiał na temat implementacji postanowień porozumienia o współpracy z Meksykańską Agencją Kosmiczną, podpisanego przez PAK w kwietniu 2017 r. 

ZACIEŚNIENIE WSPÓŁPRACY Z IZRAELSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ

20 czerwca 2018 r. w Wiedniu prezes PAK – Grzegorz Brona i Avi Blasberger – dyrektor generalny Izraelskiej Agencji Kosmicznej podpisali list intencyjny na rzecz zacieśnienia polsko-izraelskiej współpracy w przestrzeni kosmicznej. Kooperacja między PAK i ISA ma dotyczyć projektów realizowanych przez oba kraje m.in. w obszarach: robotyki, zaawansowanych sensorów oraz systemów i podsystemów satelitarnych.

UDZIAŁ W SPOTKANIU SZEFÓW NARODOWYCH AGENCJI KOSMICZNYCH

Jednym z istotnych punktów programu konferencji UNISPACE+50 było spotkanie szefów agencji kosmicznych krajów członkowskich ONZ. W spotkaniu, w którym uczestniczyło 21 reprezentantów narodowych agencji, po raz pierwszy wziął również udział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Dr Brona podczas swojego wystąpienia przypomniał najważniejsze założenia Polskiej Strategii Kosmicznej i poinformował o koncepcji i stanie prac nad Krajowym Programem Kosmicznym.

O konferencji UNISPACE+50

Konferencja UNISPACE+50 odbyła się w Wiedniu w dniach 18 – 21 czerwca 2018 r. i poprzedzała 61. sesję Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej Organizacji Narodów Zjednoczonych. Konferencja uczciła pięćdziesiątą rocznicę pierwszej konferencji ONZ poświęconej badaniu i pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej. Komitet ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej przygotował projekt rezolucji pt. „Przestrzeń kosmiczna 2030: Kosmos jako motor zrównoważonego rozwoju”, która zostanie rozpatrzona przez Zgromadzenie Ogólne ONZ podczas siedemdziesiątej trzeciej sesji. Przewodniczącym polskiej delegacji na konferencji i 61. sesji UN COPUOS był profesor Piotr Wolański związany z Politechniką Warszawską i Instytutem Lotnictwa – poinformowała nas Urszula Szwed-Strych – główny specjalista ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej.  

O PAK:

Polska Agencja Kosmiczna została powołana ustawą z dnia 26 września 2014 r. Jako rządowa agencja wykonawcza uczestniczy w realizacji strategicznych celów Polski, podejmując działania w celu zwiększenia wykorzystania systemów satelitarnych i przyspieszenia rozwoju technologii kosmicznych na rzecz krajowej administracji, nauki, gospodarki i obronności.

Najważniejsze zadania Polskiej Agencji Kosmicznej:

wspieranie rozwoju oraz promocja dorobku i potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowo-badawczych krajowego sektora kosmicznego; koordynowanie aktywności polskiego sektora kosmicznego na poziomie krajowym i międzynarodowym; działanie na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w pracy administracji publicznej; udział w projektach wzmacniających potencjał obronny kraju; reprezentowanie Polski w kontaktach z międzynarodowymi organizacjami sektora kosmicznego.

Kluczowe działania Polskiej Agencji Kosmicznej:

Opracowanie Krajowego Programu Kosmicznego

Celem przygotowania i wdrożenia Krajowego Programu Kosmicznego jest budowa w Polsce kompetencji umożliwiających zabezpieczenie potrzeb kraju w zakresie technologii satelitarnych oraz rozwój potencjału podmiotów tworzących narodowy sektor kosmiczny i ich konkurencyjności na rynku międzynarodowym.

Wspieranie podmiotów krajowego sektora kosmicznego

PAK zrealizowała dotychczas 3 programy bezpłatnych konsultacji eksperckich dla polskich przedsiębiorców. Agencja organizuje też wiele wydarzeń służących promocji potencjału krajowego sektora kosmicznego zagranicą i ułatwianiu polskim podmiotom pozyskiwania zagranicznych partnerów do wspólnych przedsięwzięć (wyjazdy studyjne, dni współpracy bilateralnej, polskie stoiska na imprezach branżowych etc.).

Przygotowanie wniosku aplikacyjnego do Komisji Europejskiej dotyczącego dołączenia Polski do europejskiego Konsorcjum SST

Konsorcjum SST (Space Surveillance and Tracking – Obserwacja i Śledzenie Obiektów Kosmicznych) realizuje jedną z kluczowych inicjatyw Unii Europejskiej związanych z kosmosem. Udział w konsorcjum umożliwi Polsce wzmocnienie krajowych zdolności związanych z obserwacją i budowaniem świadomości sytuacyjnej w przestrzeni kosmicznej i może przyspieszyć rozwój kompetencji krajowego sektora kosmicznego.

Szkolenia z zakresu wykorzystania danych satelitarnych przez administrację publiczną

PAK prowadzi prace związane z opracowaniem programu edukacyjno-szkoleniowego na potrzeby administracji publicznej w zakresie wykorzystywania zobrazowań i usług opartych na danych satelitarnych w realizacji zadań urzędów. Działania te związane są z członkostwem agencji w konsorcjum realizującym projekt Sat4Envi, którego celem jest stworzenie w kraju infrastruktury do odbioru, przechowywania, przetwarzania i dystrybucji danych satelitarnych dostępnych dla Polski w ramach m.in. programu Copernicus oraz powstałych na ich bazie produktów satelitarnych.

Zlecenie opracowania studiów wykonalności dużych programów kosmicznych i rozwoju technologii

Agencja zleciał opracowanie studiów wykonalności Astronomicznego satelity obserwacyjnego w paśmie UV, Satelitarnego systemu zobrazowań radarowych, Architektury systemu świadomości sytuacyjnej w zakresie kosmosu oraz Przyszłościowych technik i technologii kosmicznych. Przygotowanie studiów znacznie przyspieszy realizację tych projektów, jeżeli zapadnie decyzja o ich wdrożeniu.

Rozwijanie współpracy międzynarodowej Polski w dziedzinie kosmosu

Działania te są realizowane w ramach kontaktów z ESA i EUMETSAT, współpracy z krajami europejskimi komplementarnej do projektów ESA, jak również dzięki umowom bilateralnym podpisanym z 7 narodowymi agencjami kosmicznymi: Francuską Agencją Kosmiczną, Włoską Agencją Kosmiczną, Ukraińską Agencją Kosmiczną, Brazylijską Agencją Kosmiczną, Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, Meksykańską Agencją Kosmiczną i Izraelską Agencją Kosmiczną.

Wspieranie działań edukacyjnych dotyczących tematyki kosmicznej

PAK zaangażowała się w stworzenie nowych kierunków studiów związanych z technologiami kosmicznymi i satelitarnymi, m.in. w Trójmieście, a jej przedstawiciele organizują dni informacyjne sektora kosmicznego na krajowych uczelniach. Agencja współorganizowała też Letni Kursu Prawa Kosmicznego Europejskiego Centrum Prawa Kosmicznego (ECSL) i jest sygnatariuszem oraz partnerem merytorycznym listu intencyjnego w sprawie powołania Polskiego Centrum Prawa Kosmicznego im. Manfreda Lachsa.

Promocja krajowego sektora kosmicznego

Agencja promuje potencjał i dorobek podmiotów polskiego sektora kosmicznego podczas najważniejszych imprez branżowych w kraju i zagranicą oraz obejmuje patronatem najciekawsze inicjatywy realizowane przez krajowe podmioty (kilkanaście wydarzeń branżowych i ponad 30 patronatów) – dowiadujemy się od Urszuli Szwed-Strych – głównego specjalisty ds. kontaktów z mediami Polskiej Agencji Kosmicznej.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *