Polska Agencja Kosmiczna w Gdańsku uhonorowała  autorów najlepszych prac dyplomowych studentów. Mówiono o umiejętnościach niezbędnych w sektorze kosmicznym. W przyszłym roku – start pomorskiej rakiety kosmicznej

Fot. Kazimierz Netka

Dlaczego potrzebujemy utalentowanych „kosmitów”?

Pomorskie kojarzyć się będzie w najbliższym czasie nie tylko z piaskiem, wodą, truskawkami. Region ten staje się bowiem coraz nowocześniejszy. Rozwija technologie kosmiczne, które w gospodarce odgrywają olbrzymią rolę. O najnowszych dążeniach naukowych i biznesowych w tym zakresie mówiono 18 grudnia 2019 roku w Gdańsku, podczas spotkania zatytułowanego „O sektorze kosmicznym i edukacji”, a zorganizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Gdańsk od dawna sięga kosmosu. Przykładem może być słynny astronom Jan Heweliusz, żyjący w XVII wieku. Współcześnie dużym osiągnięciem jest skonstruowanie przez Pomorzan (z Gdańska i Torunia) zegara pulsarowego (funkcjonującego na podstawie sygnałów, wysyłanych przez gwiazdy – pulsary). W Gdańsku ma swą główną siedzibę Polska Agencja Kosmiczna. W Pomorskiem powstał Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny – Baltic Sea & Space Cluster. W Słupsku opracowano technologie „połowu” śmieci w Kosmosie. Wkrótce, z terenu Pomorza zostanie wystrzelona rakieta kosmiczna. Jak więc widać, w Pomorskiem rozwija się i nauka, i przemysł kosmiczny – ramach inteligentnych specjalizacji Pomorza (ISP).

Michał Szaniawski – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK; POLSA – Polish Space Agency) inaugurując spotkanie, podkreślił, że odbywa się ono w mieście, w którym PAK ma swa główną siedzibę. Podziękował za gościnę i pomoc Leszkowi Bonnie – wicemarszałkowi województwa pomorskiego i Karolinie Lipińskiej – zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP oraz Kindze Gruszeckiej – dyrektor Departamentu Edukacji w Polskiej Agencji Kosmicznej.

Spotkanie było w znacznej swej części poświęcone właśnie edukacji społeczeństwa, w tym również studentów i doktorantów. Obecny był również prof. Marek Moszyński – wiceprezes Polskiej Agencji Kosmicznej ds. nauki, przewodniczący Kapituły Konkursu.

Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego, witając gości, przypomniał o niezwykle ważnym wydarzeniu: lądowaniu ludzi na Księżycu. Pierwsza podróż na powierzchnię naszego naturalnego satelity odbyła się 50 lat temu, w 1969 roku, a zorganizowali ją Amerykanie.

W spotkaniu uczestniczyli również studenci, przedstawiciele przemysłu oraz nauki, którzy dyskutowali o umiejętnościach przydatnych w sektorze kosmicznym, zapewniających startupom (młodym przedsiębiorstwom), przetrwanie na rynku. Debatą na ten temat kierowała Kinga Gruszecka – dyrektor Departamentu Edukacji Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wypowiadali się m.in.: Andrzej Banasiak – reprezentujący Thales Alenia Space Polska, przedstawiciel Rady Sektorowej ds. Kompetencji w Sektorze Kosmicznym; Tadeusz Kocman – z Syderal Polska, przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego; Adam Dąbrowski – reprezentujący Hedgehog z Politechniki Gdańskiej, przedstawiciel zespołu studenckiego realizującego projekt w ramach ESA Education; Hubert Lewiński – przedstawiciel funduszu inwestycyjnego Netrix Venture; Filip Debowski – przedstawiciel Cambridge Innovation Center Polska.

Wypowiadali się również prof. Marek Grzybowski – prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego,

prof. Brodecki – wiceprezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, ekspert Commiteé Economique et Social Européen.

Dr Karolina Lipińska – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego przedstawiła Centrum Kompetencji Kosmiczno-Morskich, powstałego w ramach Inteligentnych Specjalizacji Pomorza (ISP).

Uhonorowano laureatów II Konkursu o Nagrodę Naukową Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej za najlepszą studencką pracę dyplomową z zakresu inżynierii kosmicznej.

Michał Szaniawski – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej poinformował m.in., że w tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 28 prac dyplomowych, obronionych w roku akademickim 2018/2019 – w tym 17 prac magisterskich i 11 inżynierskich. Największa liczba prac konkursowych pochodziła z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – 9 zgłoszeń i z Politechniki Warszawskiej – 7 zgłoszeń. Pozostałe pochodziły z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, Politechniki Krakowskiej.

W kategorii prac inżynierskich Nagrodę I stopnia zdobył Mateusz Guzik z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt.: „Układ hamowania aerodynamicznego w rakiecie sondującej”. Nagrodę II stopnia otrzymał Michał Grendysz z Politechniki Warszawskiej za pracę pt.: „Wstępny projekt systemu sterowania do rakiety sondującej oparty o silniki typu cold gas. Nagrodę III stopnia otrzymał Dawid Adamski z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie za pracę pt.: „Wykonanie modelu laboratoryjnego układu sterowania i zobrazowania położenia satelity typu Cube”.

W kategorii prac magisterskich Nagrodę I stopnia otrzymał Grzegorz Gajoch z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt.: „System komunikacji satelity PW-SAT2”. Nagrodę II stopnia przyznano Joannie Marcie Najder z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt.: „Analiza jakości predykcji orbit satelitów śledzonych przez stacje SLR”. Nagrodę III stopnia uzyskał Piotr Bryłka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za pracę pt.: „Wykorzystanie niskobudżetowych odbiorników GNSS na potrzeby wyznaczania parametrów opóźnienia troposferycznego”.

 

Zwieńczeniem konferencji był ilustrowany m.in. filmami, wykład, który wygłosił John Hall, długoletni współpracownik NASA i POLSA – Polskiej Agencji Kosmicznej. Tytuł wykładu: „Talenty w sektorze kosmicznym – dlaczego to jest ważne?”

Tekst i zdjęcia: Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *