Polska kolej wyróżnia się w Europie dobrymi efektami kampanii „Szlaban na Ryzyko!”

Autorka: Ewa Symonowicz-Ginter.

W całym kraju trwa kolejowa, wakacyjna kampania społeczna „Bezpieczny Przejazd – szlaban na ryzyko!”.

„Bezpieczny piątek” – jak nie wpaść pod pociąg na przejazdach kolejowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA. kontynuują wakacyjną akcję „Bezpieczny piątek” prowadzoną w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko!”. Apelują do kierowców i pieszych o przestrzeganie przepisów na przejazdach kolejowo – drogowych i terenach kolejowych. Kontrole prowadzą Policja i Straż Ochrony Kolei na terenie całego kraju. 12 sierpnia akcja ta odbyła się na przejazdach i „dzikich przejściach” w: Chełmie, Chociczy, Dąbrowie Górniczej, Ełku, Gliwicach, Goczałkowicach-Zdrój, Grajewie, Gutkowie, Iłowie, Kalskiej Woli, Kołodziejewie, Krakowie, Lucynowie, Mielcu, Niedźwiadzie, Olsztynie, Opolu, Pelplinie, Piotrowicach, Poznaniu, Rabce-Zdrój, Radomiu, Siedlcach, Słowiku k. Kielc, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

IMG_2672Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

Podczas kontroli, pouczeń i rozmów – do kierowców i pieszych trafiły ulotki, informujące o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych. Działania te przypominają, że obowiązkiem użytkowników szos i chodników jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na przejazdach i przy poruszaniu się na terenach kolejowych.

IMG_2692Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

O 40 procent spadła liczba niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo – drogowych w lipcu br. w stosunku do stanu z lipca 2015 roku. To efekt tego, że podczas wakacji PKP Polskie Linie Kolejowe SA. i SOK prowadzą wzmożone kontrole na przejazdach m.in. w ramach akcji „Bezpieczny piątek”. – Nie będzie tolerancji dla lekceważących przepisy – zapowiadają organizatorzy.

IMG_2701Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

Liczba wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo – drogowych maleje. W lipcu tego roku doszło do 13 zdarzeń, w których 5 osób zostało rannych a 2 zginęły. W tym samym miesiącu zeszłego roku zdarzeń było 21, rannych 8 osób i 12 zabitych. Porównując okres od stycznia do lipca, także zauważalny jest spadek liczby nieszczęść. W 2016 roku doszło do 103 wypadków, w których ranne zostały 23 osoby a 31 poniosło śmierć. W 2015 roku było 109 zdarzeń, 23 rannych i 40 zabitych.

Aż 98% wypadków na przejazdach kolejowo – drogowych to skutek łamania przepisów, ignorowania znaków drogowych i sygnalizacji przejazdowej, a nawet omijania rogatek.

IMG_2703Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w wakacje, co tydzień, prowadzą akcję pt. „Bezpieczny piątek”. Na wybranych przejazdach kolejowo – drogowych w całym kraju pracownicy PLK, funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei oraz Policji rozdają ulotki i rozmawiają z kierowcami o bezpieczeństwie. Patrolowane są również tory w okolicach tzw. „dzikich przejść”.

IMG_2660Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

Przez 5 tygodni akcji przeprowadzono kontrole na 149 przejazdach kolejowo – drogowych i „dzikich przejściach”. Rozdano prawie 16 tys. ulotek przestrzegających przed łamaniem prawa. Nie obyło się też bez kar; pouczono 814 kierowców i pieszych, natomiast 72 otrzymało mandaty. Ponadto w trakcie „Bezpiecznych piątków” przeprowadzono 432 kontrole trzeźwości.

Kolejne kontrole w sierpniu

W sierpniu, podobnie jak w lipcu, do kierowców i pieszych trafi kilkanaście tysięcy ulotek, informujących o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych. Działania kolejarzy i służb przypominają, że obowiązkiem jest postępowanie zgodne z przepisami i zdrowym rozsądkiem – to ono gwarantuje bezpieczeństwo na wszystkich przejazdach.

Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” w działaniach

IMG_2665Fot. Ewa Symonowicz-Ginter.

Wśród stałych, całorocznych działań, prowadzonych w ramach „Bezpiecznego przejazdu…”, organizowane są: symulacje wypadków, konkursy, prelekcje dla dzieci, patrole Straży Ochrony Kolei w terenie oraz kampania informacyjna w mediach, na plakatach i ulotkach.

Zaplanowano też intensywną współpracę z youtuberami, blogerami oraz vlogerami, by dotrzeć z przekazem kampanii do młodzieży. Przygotowywane są materiały dla instruktorów nauki jazdy, by skuteczniej mogli edukować przyszłych kierowców.

Kampania Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 roku w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo – drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (EKBRD). Jest to największa platforma obywatelska w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, prowadzona przez Komisję Europejską.

Ewa Symonowicz-Ginter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *