Polska Strefa Inwestycji, ustanowiona kilka lat temu, sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości. Mimo pandemii, biznesmeni chętnie korzystają z udogodnień, ulg wynikających z umieszczania firm na obszarach Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przykładem mogą być takie decyzje w województwach pomorskie i kujawsko – pomorskie

Na zdjęciu: Gmach Bałtyckiego Portu Nowych Technologii PSSE w Gdyni. Fot. Kazimierz Netka.

Nowe inwestycje w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wydał kolejne decyzje o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Wartość deklarowanych nakładów przekroczyła 33 mln zł – poinformowała Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Do grona inwestorów PSSE dołączyła firma Unitest Marine Simulators. Jest to mikroprzedsiębiorstwo, które zostało światowym liderem w tworzeniu oprogramowania do szkoleń morskich i symulatorów siłowni, a także lider w stosowaniu technik wirtualnej rzeczywistości w symulatorach siłowni okrętowych. Jego produkty są instalowane w 52 krajach na całym świecie. W ramach decyzji o wsparciu firma utworzy i wyposaży nowy zakład w Gdyni na potrzeby prowadzonej działalności. Przedsiębiorstwo, dzięki wsparciu Polskiej Strefy Inwestycji, zwiększy liczbę oferowanych produktów.

Wśród nowych inwestorów znalazła się także firma Eco-Hand, specjalizująca się w produkcji nowoczesnych mebli tapicerowanych. Producent planuje  kontynuowanie inwestycji w dalszy rozwój firmy poprzez zainwestowanie środków w zakup kolejnej hali produkcyjnej i sukcesywne podwyższanie rentowności poprzez wykorzystanie efektu skali.

Novacode, jedna z największych drukarni etykiet w Polsce zainwestuje prawie 20 mln zł w rozbudowę zakładu produkcyjnego w Kruszynie Krajeńskim. Inwestycja pozwoli firmie na zwiększenie sprzedaży poza granicami kraju, a także rozwój nowych linii produktów.

Wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji otrzymało także przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowo-usługowe „FUGAZI” Bernadeta Lewicka-Dzięciołowska. Firma przeznaczy ponad milion złotych na zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, produkującego wyroby z drutu i blachy oraz profili stalowych w Napolu w gminie Kowalewo Pomorskie. Inwestycja obejmie także budowę dodatkowej hali produkcyjnej i wiaty magazynowej.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) jest jednym z podmiotów Polskiej Strefy Inwestycji, mającej systemowo wspierać przedsiębiorców. Spółka udziela pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego przyznawanego z tytułu wydatków kwalifikowanych na nową inwestycję, badania i rozwój lub 2-letnich kosztów pracy pracowników zatrudnionych w ramach nowej inwestycji. Dzięki wsparciu przedsiębiorcy mogą odzyskać koszty inwestycji poprzez niepłacenie podatku dochodowego w maksymalnej wysokości 35% dla dużych przedsiębiorców, 45% dla średnich oraz 55% dla mikro i małych. O ulgę podatkową można ubiegać się na terenie całego województwa, niezależnie od wielkości firmy – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Fabich – Główny Specjalista ds. Marketingu, Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Warto wiedzieć, że PSSE funkcjonuje na terenie dwóch województw: pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Część pomorskiego objęta jest granicami Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE), która również funkcjonuje na terenie innych województw niż pomorskie (zachodniopomorskie i wielkopolskie).

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *