Polska, w tym Pomorze, są w Paryżu na targach kosmicznych, a francuska Izba Gospodarcza odwiedziła Pracodawców Pomorza w Gdańsku. Biskie spotkania biznesu i nauki. Odkrywanie potencjału Heksagonu nad Loarą

Fot. Kazimierz Netka.

Francja to dobre miejsce do biznesowego startu na teren Afryki

Polska, Pomorze, Gdańsk od wieków są blisko Francji. Militarnie, monarchicznie, artystycznie, kulturalnie, gospodarczo. Nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Ślady tej bliskości widać na ulicach Gdańska, a świadczą o tym np. nazwy miejsc, ulic, obiektów. Na przykład Redita Napoleońska; ulica Roberta de Plelo. To Francuzi pomagali (oczywiście nie za darmo) Polsce, II Rzeczpospolitej wybudować kolejową magistralę węglową prosto do Gdyni, omijającą Wolne Miasto Gdańsk. Trasa ta, o numerze 201, jest obecnie modernizowana. Przed wojną obejmowała szlak od Nowej Wsi Wielkiej (na południe od Bydgoszczy), przez Kościerzynę, do Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

W latach 90 ubiegłego wieku zagościła w Gdańsku firma SAUR, przenosząc do Polski unikatowe doświadczenia biznesowe i zarządcze – o czym przypomniał były prezydent Gdańska, Jerzy Pasiński, podczas spotkania polsko – francuskiego w siedzibie Pracodawców Pomorza, 22 września 2022 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Tego właśnie dnia, Stowarzyszenie Pracodawcy Pomorza i Francusko-Polska Izba Gospodarcza nawiązały ściślejszą współpracę. W czwartek, 22 września 2022 roku, doszło do spotkania z pomorskimi przedsiębiorcami. Konferencję, zatytułowaną „Odkryj potencjał Francji” prowadziły Monika Constant – dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz Beata Koniarska – wiceprezes zarządu Pracodawców Pomorza:

Fot. Kazimierz Netka.

Swą wiedzą podzielił się z uczestnikami wydarzenia również Alain Mompert – konsul honorowy Francji na Pomorzu. Możliwości dofinansowania współpracy na rynku francuskim w ramach Pomorskiego Brokera Eksportowego przedstawiła Emilia Drozd-Kochanowicz – kierownik w Agencji Rozwoju Pomorza S.A.:

Fot. Kazimierz Netka.

Wiadomości na temat Francji, unikatowe wieści o upodobaniach Francuzów, zasadach prowadzenia rozmów biznesowych, przekazywali też eksperci:

Fot. Kazimierz Netka.

– Bardzo się cieszę, że mamy tak dużą frekwencję w dniu dzisiejszym – powiedziała prezes Beata Koniarska, witając przybyłych. Po raz pierwszy witamy w naszych progach Francusko-Polską Izbę Gospodarczą, która przyjechała specjalnie z Warszawy by podzielić się swoim doświadczeniem, swoimi kontaktami, powiedzieć w jaki sposób prowadzić biznes we Francji, w jaki sposób rozmawiać z Francuzami, w jaki sposób odnaleźć się na rynku we Francji.

– Bardzo dziękuję za zaproszenie. Faktycznie to pierwszy raz zdaliśmy sobie sprawę, że to wielkie zapomnienie, że dopiero teraz, nawiązaliśmy tak,a współpracę – mówiła Monika Constant – dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. – Cieszę się bardzo, dlatego, ze reprezentujemy inwestorów obecnych na terenie Polski, głownie francuskich, ale także polskich. Staramy się zbliżać Francję i Polskę.

Fot. Kazimierz Netka.

Francja to drugi rynek konsumencki w Europie, liczący ponad 67 mln mieszkańców. Francja ma 13 regionów na terenie tzw. heksagonu – i 5 departamentów zamorskich. Francja otwiera biznesmenów szczególnie na kraje afrykańskiej, na byłe kolonie, często francuskie, mające szczególną więź z Francją. To jeden z bardziej dojrzałych rynków w Europie.

Fot. Kazimierz Netka.

Francuzi rzadko kiedy zaproszą do swego domu i będą szczegółowo opowiadali o życiu osobistym. Będą się chwalili skąd pochodzą, co robią, co jedzą.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto więc bliżej poznać Francuzów oraz ich Ojczyznę. Taka wiedza ma duże znaczenie dla skutecznego prowadzenia biznesu. A opłaci się Francją bliżej zainteresować nie tylko ze względów kulturalnych, ale również biznesowych właśnie. Teraz nadarza się sprzyjająca okazja do nawiązywania korzystnych kontraktów eksportowo – importowych.

Na odbywającym się w Paryżu Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym (IAC), na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) produkty 25 polskich firm – poinformowała POLSA – Polska Agencja Kosmiczna. Tam również są reprezentanci z województwa pomorskiego. POLSA ma swą główną siedzibę w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Fot. Kazimierz Netka.

Planowane jest podpisanie Listu Intencyjnego oficjalnie inaugurującego współpracę pomiędzy Francusko-Polską Izbą Gospodarczą i Pracodawcami Pomorza.

Francja to kraj win i winnic. Rozmawiając o tym z mieszkańcami owego pięknego kraju, raczej nie wypada rozmawiać o innych winach niż o tych, pochodzących z regionu, w którym mieszka nasz biznesowy kontrahent – radzono podczas spotkania u Pracodawców Pomorza.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *