Złoty Krzyż Armii Krajowej dla Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wybrano Radę Rozwoju Obszaru Gospodarczego dla woj. pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Maciej Glamowski przewodniczącym. Przed nami największa w Polsce inwestycja w Gdańsku?

Fot. Kazimierz Netka.

PSSE – centrum programowania rozwoju regionów

Polska Strefa Inwestycji (PSI) przynosi coraz lepsze efekty. Widać to na przykładzie dwóch województw, w których terenami włączonymi do PSI zarządza Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE). Niewykluczone, że wkrótce w Pomorskiem zacznie się olbrzymia zagraniczna lokata kapitału w fabrykę. Rozmowy na ten temat trwają.

O planach rozpoczęcia ważnej budowy w Pomorskiem, na obszarze Polskiej Strefy Inwestycji zarządzanej przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną dowiedzieliśmy się 20 września 2022 roku, zajrzawszy do Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tam odbywało się pierwsze w nowej kadencji posiedzenie Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego – zebranie reprezentantów obszarów włączonych do PSI, podlegających pod Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną w województwach pomorskim i kujawsko – pomorskim.

Spodziewana w Gdańsku budowa ma być jedną z największych potencjalnych inwestycji w kraju, która będzie oddziaływać na bardzo wiele branż i na całe województwa pomorskie i kujawsko – pomorskie.

Jeżeli ta inwestycja zostanie ulokowana w Polsce, to będzie największą zagranicznym takim przedsięwzięciem, kiedykolwiek przeprowadzonym w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym było w głównej mierze poświęcone wyborom nowych władz Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego.

Bardzo miłym akcentem podczas posiedzenia Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego PSSE było uhonorowanie tej Strefy Złotym Krzyżem 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej – za patriotyzm i szczególną pomoc socjalno – bytową udzielaną byłym żołnierzom Armii Krajowej. Odznaczenie odebrał Przemysław Sztandera – prezes zarządu PSSE, z rąk kapitana w stanie spoczynku Tomasza Kuplickiego – wiceprezesa Zarządu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzisiaj najmłodszy z nas ma 94 lata ukończone, a najstarsza 104 lata – mówił prezes kapitan Tomasz Kuplicki. – Takie pokolenie ja reprezentuję. Najstarszą panią w sposób szczególny opiekuje się Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, bo to jest samotna kobieta która nie ma tu rodziny, a za granicą tylko córkę. Tu mieszka sama, a PSSE podjęła się takiej pomocy, że ta kobieta od wielu lat jest szczęśliwa i za to w dniu dzisiejszym chcieliśmy serdecznie, w obecności szerokiego grona podziękować zarządowi Strefy za udzieloną pomoc.

Fot. Kazimierz Netka.

W Okręgu Pomorskim było nas około 3000 a dzisiaj – codziennie ktoś ubywa – pozostało około 60 osób – powiedział prezes Tomasz Kuplicki.

 

Fot. Kazimierz Netka.

– Szanowni Państwo tak naprawdę my aż tak dużo nie robimy. To są drobne rzeczy: zapewnić komuż posiłek, zrobić zakupy, czasami sfinansować jakieś wydarzenie czy kupić książkę. Ale to jest sposób, w który możemy odwdzięczyć się ludziom, który poświęcali swoje życie, narażali się, są do dzisiaj inwalidami, bo walczyli o wolną Polskę i to nawet nie czujemy się w obowiązku im pomagać tylko robimy to z wielką przyjemnością. Są to ludzie niesamowici – powiedział Przemysław Sztandera – prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Firmie Hydromega – Hydraulika Siłowa wręczono Decyzję o zastosowaniu ulg w związku z dokonaniem inwestycji przez tę firmę na ternie Polskiej Strefy Inwestycji. Decyzję, z rąk prezesa Przemysława Sztandery odebrał dr inż. Zbigniew Zienowicz – prezes zarządu spółki Hydromega.

 

Fot. Kazimierz Netka.

Przewodniczącym Rady Rozwoju Gospodarczego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej został Maciej Glamowski – prezydent Grudziądza. Funkcję wiceprzewodniczącego objął Marek Łangowski – prezes zarządu spółki TMA Automation. Sekretarzem Rady została dr Ewa Prejs – radca prawny w B.A.U.S. AT Sp. z o.o.

Fot. Kazimierz Netka.

Dokonania Polskiej Strefy Inwestycji w skali kraju przedstawił dr Robert Piłka – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

W skład Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego PSSE wchodzą przedstawiciele przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego oraz rad dialogu społecznego z województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego. Rada pełni funkcję opiniodawczo – doradczą dla Spółki i przyczynia się do budowania sprzyjającego otoczenia dla biznesu, a co za tym idzie – rozwoju regionu.

Fot. Kazimierz Netka.

Członkowie powoływani są na trzyletnią kadencję. W tym czasie realizują wspólne inicjatywy, które przyczyniają się do poprawy klimatu inwestycyjnego na terenie obu województw – poinformowała nas Monika Fabich – rzeczniczka prasowa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Fot. Kazimierz Netka.

Na zakończenie spotkania zorganizowano wizytę w Centrum Programowania Robotów Przemysłowych w Gdańsku. Centrum to znajduje się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *