Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna w czołówce specjalnych stref ekonomicznych. Padł kolejny rekord

Źródło ilustracji: PSSE.

Nowoczesne centra rozwoju biznesu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (PSSE) wydała w ubiegłym roku 90 decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji, co plasuje ją na drugim miejscu wśród Specjalnych Stref Ekonomicznych pod względem wydanych decyzji o wsparciu w 2021 roku. Łączny nakład projektów przekroczył 2,96 mld zł. Inwestycje przyczynią się do powstania 633 nowych miejsc pracy, a ponad 8,8 tys. stanowisk zostanie utrzymanych. To najlepszy wynik w historii Spółki – wynika z informacji, które przekazała nam Monika Fabich – główny specjalista ds. marketingu | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Pomimo trwającej pandemii rok 2021 był pod względem inwestycyjnym wyjątkowo udany. Świadczy o tym wzrost nowych projektów, które otrzymały wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji. W województwie pomorskim oraz kujawsko – pomorskim najwięcej inwestycji poczyniły firmy z sektora MŚP z polskim kapitałem.

– Niewątpliwie ten rok jest dla nas rekordowy. Wydaliśmy 90 decyzji o wsparciu, z czego 76 procent dla małych i średnich przedsiębiorstw, i aż 85 procent dla firm z polskim kapitałem. Dla zobrazowania rekordu warto przypomnieć, że w ubiegłym roku wydaliśmy 48 decyzji, więc osiągnęliśmy prawie 100-procentowy wzrost nowych projektów. Taki wzrost jest rezultatem kilku czynników. Po pierwsze, efekt przynoszą działania dotarcia do sektora MŚP z informacją o możliwości uzyskania wsparcia inwestycji i przekonanie tych przedsiębiorców, że wsparcie Polskiej Strefy Inwestycji jest w ich zasięgu, a kryteria dostosowane są do możliwości inwestycyjnych nawet mikroprzedsiębiorców. Po drugie, szkolenia pracowników banków i instytucji finansowych w zakresie możliwości uzyskania wsparcia inwestycji ich klientów. Po trzecie, od nowego roku zmieniła się mapa pomocy regionalnej i przedsiębiorcom z województwa pomorskiego zależało na skorzystaniu z dotychczasowych warunków – mówi Przemysław Sztandera – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nowoczesne Centrum Robotów dla województwa pomorskiego i kujawsko – pomorskiego

W 2021 roku Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozwijała swój autorski projekt „Centrum Programowania Robotów Przemysłowych” (CPRP). Z okazji jubileuszu 15-lecia PSSE w województwie kujawsko – pomorskim Spółka zainicjowała otwarcie filii CPRP we Włocławku.

Oba ośrodki będą stanowiły edukacyjne wsparcie dla przemysłu 4.0., w którym możliwe będzie zdobycie praktycznych umiejętności obsługi robotów przemysłowych i innych nowoczesnych technologii obecnych w wielu branżach. Oferta CPRP skierowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych o profilu technicznym, studentów, nauczycieli oraz firm, które będą zainteresowane podniesieniem kompetencji lub przebranżowieniem swoich pracowników. Ponadto w Centrum będą prowadzone lekcje pokazowe dla uczniów ostatnich klas szkól podstawowych pomagające w wyborze zawodowej ścieżki kształcenia.

– Cieszymy się, że nasze Centrum spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, nie tylko ze strony szkół, ale przede wszystkim przedsiębiorców. Nasi Inwestorzy chętnie włączają się w ten projekt, między innymi poprzez zakup robotów szkoleniowych i przemysłowych symulatorów. Wierzymy, że wspólnie uda nam się stworzyć miejsce, które przyniesie wiele korzyści dla rynku pracy – podkreśla Maciej Kazienko – wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To nie jedyna inicjatywa Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mająca na celu współpracę nauki i biznesu. W ramach działań Zespołu ds. Szkolnictwa Branżowego, we współpracy z wydawnictwem Polska Press, spółka koordynowała projekt „Chcę tu pracować”. Inicjatywa opierała się na realizacji spotów promocyjnych z udziałem Inwestorów PSSE. Jej celem było pokazanie Pracodawców w świetle wymarzonego miejsca pracy oraz wsparcie przedsiębiorców w poszukiwaniu pracowników na określone stanowiska.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny stawia na innowacje i startupy

W 2021 roku do zarządzanego przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego dołączyło 15 nowych lokatorów z branż ICT i biotechnologii. Wartość wytransferowanej pomocy de minimis przekroczyła 1,5 mln zł, a to oznacza dla Spółki kolejny rekord.

Ponadto w GPN-T realizowane były projekty akceleracyjne, w tym „Konkurs Lifescience” we współpracy z Polpharma Biologics S.A., który wspiera startupy z branży biotechnologicznej, life-science oraz ICT. Park rozpoczął także realizację międzynarodowego programu inkubacji w ramach projektu finansowanego z programu Horyzont 2020, którego celem jest rozwój i wzrost konkurencyjności europejskich startupów i MŚP.

Prężnie w strukturze Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego działa także Space4Makers. Przestrzeń należy do szerszej inicjatywy Inkubatora Technologicznego, gdzie poza środowiskiem do prototypowania, wyposażonymi stanowiskami warsztatowymi można otrzymać wsparcie mentorów, szkolenia oraz możliwość nawiązania kontaktów.

Nie tylko projekty biznesowe

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zaangażowała się w ochronę ważnych dla regionu symboli. W październiku przekazała do muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni historyczną motorówkę sanitarną „Samarytanka”. To pierwsza jednostka zaprojektowana i budowana przez Stocznię Gdyńską w okresie międzywojennym. Natomiast przy zastosowaniu technologii 3D zeskanowała i wykonała replikę Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, pamiątki strajków stoczniowców, daru z górnego Śląska, stanowiącej symbol wiary i solidarności górników i stoczniowców.

Spółka zaczęła podążać także w „zielonym kierunku” włączając do swych działań elementy zrównoważonego rozwoju, angażując się w nowe, ekologiczne projekty. Podpisany w sierpniu ubiegłego roku list intencyjny pomiędzy PSSE, a Energa Green Development z Grupy Orlen, ma przyczynić się do wspierania i rozwijania rodzimych inwestycji z naciskiem na zieloną gospodarkę. Oprócz własnych inwestycji w oze i oszczędność energii elektrycznej, zamierza także służyć doradztwem w zakresie stosowania technologii ograniczania odpadów, poprawie efektywności energetycznej oraz produkcji energii na własne potrzeby.

– Jako Spółka Skarbu Państwa jesteśmy odpowiedzialni za wspieranie nowych projektów w ramach Polskiej Strefy Inwestycji. Jednak inwestorzy poszukują nie tylko odpowiedniej działki z infrastrukturą drogową i mediami, w ofercie musi znaleźć się także dostępność do zielonej energii. Dlatego zapraszamy do współpracy podmioty specjalizujące się w tej dziedzinie, a także samorządy lokalne, by wspólnie wypracować model, który zapewni energię potrzebną do rozwoju przedsiębiorców – mówi Maciej Kazienko – wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ponadto w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym 220 m2 powierzchni dachu pokryły rośliny, które umożliwią mikroretencję do 80% wilgoci i wody opadowej oraz ograniczą przegrzewanie budynku w okresie letnim.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wśród liderów

Dowodem intensywnego rozwoju Spółki jest nie tylko zajęcie drugiego miejsca wśród specjalnych stref ekonomicznych, ale także otrzymane przez Spółkę nagrody. W 2021 roku Strefa otrzymała między innymi tytuł Gazeli Biznesu, przyznawany najdynamiczniej rozwijającym się przedsiębiorstwom oraz tytuł Geparda Biznesu, przyznawany przez Instytut Europejskiego Biznesu. Ponadto Spółka odnosi także sukcesy na arenie międzynarodowej. Od lat znajduje się wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu fDi Global Free Zones.

Nowy Rok przyniósł zmiany dla przedsiębiorców

Od roku 2022 w życie weszły nowelizacje przepisów dotyczących Polskiej Strefy Inwestycji (PSI). Wynikają one zarówno z Polskiego Ładu, jak i rozporządzeń Rady Ministrów dot. PSI. Skorzystają na tym w dużej mierze duże i średnie firmy, które planują reinwestycje. Przede wszystkim zmieniła się mapa pomocy regionalnej. W województwie pomorskim pomoc została obniżona o 5 punktów procentowych, natomiast dla przedsiębiorców z województwa kujawsko – pomorskiego jest dobra wiadomość, pomoc w formie zwolnienia z podatku dochodowego wzrosła o 5 p.p. To oznacza, że duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwolnienie w wysokości 40% kosztów inwestycji, średnie – 50%, a mały- i mikroprzedsiębiorca zyska pomoc w wysokości aż 60% kosztów inwestycji.

Oprócz nowej mapy pomocy regionalnej, uległy zmianie także kryteria jakościowe, które musi spełnić inwestor. Katalog tych kryteriów rozszerzył się, między innymi o warunki związane z robotyzacją i automatyzacją, odnawialnymi źródłami energii, czy tworzeniem przedszkoli przyzakładowych – poinformowała Monika Fabich – główny specjalista ds. marketingu | Dział Organizacyjno-Prawny Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *