Pomorskie, Gdynia. Zakończyła się Olimpiada Energetyczna – rodzinne podnoszenie świadomości ekologicznej. To jednocześnie świetny sposób na wspólne spędzenie czasu w domowym zaciszu, zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemii. Najważniejsze trofeum: Puchar Prezydenta Gdyni

Na ilustracji: Zwycięskie drużyny i prowadzący. Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła S.A.

Główną nagrodę zdobyły EkoLudki

Za nami Olimpiada Energetyczna w Gdyni.  W rodzinnej zabawie on-line udział wzięło niemal 50 zespołów. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody m.in. elektryczna hulajnoga. Okazało się, że tematy gospodarowania energią czy świadomego korzystania z zasobów przyrody nie mają przed nimi tajemnic – poinformowała Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Tematy gospodarowania energią czy świadomego korzystania z zasobów przyrody nie mają przed nimi tajemnic. Mowa o zespołach, które w sobotę, 17 października przystąpiły do Olimpiady Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni. W rodzinnej zabawie on-line udział wzięło niemal 50 zespołów. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody m.in. elektryczna hulajnoga.

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła S.A.

Olimpiada Energetyczna o Puchar Prezydenta Gdyni to konkurs wiedzy dla całej rodziny. To jednocześnie świetny sposób na wspólne spędzenie czasu w domowym zaciszu, zwłaszcza w obecnej sytuacji pandemii.

– Gdynia to jedno z najczystszych miast w Polsce. Nie byłoby tego, gdybyśmy 20 lat temu nie podjęli decyzji, że będziemy dbać o środowisko. Chciałem podziękować współorganizatorom naszej Olimpiady, a także tym osobom, które biorą w niej udział. Cieszę się, że jesteście państwo z nami. Bawmy się w tym czasie, uśmiechajmy się i dbajmy o nasze środowisko – powiedział na inaugurację konkursu Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na ilustracji: Olimpiadę uroczyście otworzył Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, a poprowadził dziennikarz Tomasz Galiński. Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła S.A.

O godzinie 11:00, 17 października drużyny spotkały się w wirtualnym pokoju konkursowym. Każdy zespół składał się z dwóch lub maksymalnie pięciu członków, przy czym w ich składzie obowiązkowo musieli być 1 dziecko i 1 dorosły. Po krótkim wprowadzeniu rozpoczęło się wielkie rozwiązywanie testu, które było transmitowane na żywo.

Na uczestników czekały pytania o odnawialne źródła energii, niskoemisyjny transport, ochronę powietrza i klimatu oraz efektywność energetyczną. Poruszane kwestie często związane były z Gdynią. Drużyny mogły wspierać się specjalnie stworzoną bazą wiedzy, która była dostępna na stronie: www.olimpiadaenergetyczna2020.pl .

Na starcie konkursu stanęło niemal 50 drużyn. Przyznano 3 nagrody główne i szereg wyróżnień. Zwyciężyła drużyna EkoLudków, która poprawnie odpowiedziała na 18 z 20 pytań, uzyskując 17 834 punkty. Na podium znalazły się także Raczki (18/20, 17 616 pkt.) oraz Ryponowie (17/20, 16 632 pkt.).

Staramy się żyć ekologicznie-energetycznie. Nasz syn chodzi w Gdyni do szkoły do klasy o takim profilu. Była super zabawa, gratulujemy pozostałym uczestnikom – komentowała zwycięska drużyna EkoLudków. Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła S.A.

Zwycięska drużyna otrzyma hulajnogę elektryczną oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Na zdobywców drugiego miejsca czeka oczyszczacz powietrza z nawilżaczem oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Laureaci trzeciego miejsca zdobędą zestaw LEGO Creator 10268 oraz bilety na rodzinne wejście do Centrum Nauki Experyment. Do wyróżnionych trafią natomiast energetyczne gadżety edukacyjne.

Na ilustracji: Zwycięskie drużyny i prowadzący. Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła S.A.

W ramach Olimpiady Energetycznej przewidziano również dodatkowe atrakcje. Gościem specjalnym był Marcin Popkiewicz – polski fizyk jądrowy, popularyzator nauki, klimatolog, autor książek o klimacie i energetyce. Odbył się także pokaz naukowy, przeprowadzony przez edukatorów Centrum Nauki Eksperyment.

Olimpiada Energetyczna ma podnieść świadomość mieszkańców Gdyni i całego województwa pomorskiego oraz ich poziom wiedzy z zakresu efektywności energetycznej. Jej celem jest również zwrócenie uwagi na problematykę zmian klimatycznych i ich skutków, a także nauka sposobów ograniczania zużycia oraz racjonalnego gospodarowania energią. Konkurs ma też promować aktywną postawę i zmotywować mieszkańców Pomorza do podejmowania proekologicznych działań. Chodzi o to, żeby w codziennym życiu starali się oni stosować zasady, które służą poprawie efektywności energetycznej.

Organizatorem Olimpiady Energetycznej o Puchar Prezydenta Gdyni jest miasto Gdynia. Konkurs współorganizują: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, PGE Energia Ciepła oraz Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *