Pomorskie jest na pierwszym miejscu w zaopatrywaniu mieszkańców gmin w węgiel. To dlatego, że ma aż dwa duże porty, importujące ten opał. O szczegółach mówiono podczas spotkania s z samorządowcami, u wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha, z udziałem wiceministra Karola Rabendy

Fot. Kazimierz Netka.

To była bardzo dobra inicjatywa, bo węgiel potaniał

Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku prawie nikt by w Polsce nie pomyślał, że będziemy miliony ton węgla kupować za granicą. Byliśmy jednymi z największych w świecie eksporterami tego towaru. Stało się. Eksport naszego czarnego „złota” prawie nie istnieje, przynajmniej za pośrednictwem portów morskich, Jeśli jest wywożony, to antracyt. Węgiel energetyczny też mamy z własnych kopalń, ale o wiele za mało. Dlatego ratujemy się importem, nawet z Australii. Potężne statki przywożą ten węgiel do Gdańska, Gdyni, oraz do Szczecina i Świnoujścia.

Fot. Kazimierz Netka.

Do wyjmowania importowanego opału z ładowni statków używane są m.in. te urządzenia, które kiedyś ładowały tam polski węgiel. Eksportem zajmowała się spółka (kiedyś Centrala Handlu Zagranicznego) Węglokoks. Teraz spółka Węglokoks wykorzystuje swe doświadczenia, przywożąc ów towar do Polski. I całe szczęście. Jest już prawie pewne, że węgla nam nie zabraknie.

Oto szczegółowa informacja, zamieszczona na stronie internetowej:

https://www.gdansk.uw.gov.pl/6267-konferencja-prasowa-dystrybucja-wegla-przez-samorzady :

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, samorządowcy z Dzierzgonia, Skarszew, Przodkowa, Nowego Stawu, Gniewu, Starego Targu, Miłoradzu i Gardei odpowiadali dziś na pytania dziennikarzy dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy.

Fot. Kazimierz Netka.

 W Pomorskiem wszystkie 123 gminy przystąpiły do programu. To bardzo ważne by wszyscy mieszkańcy województwa mieli dostęp do sieci dystrybucji węgla  z ceną nieprzekraczającą 2 tysięcy zł. Dziś już wiemy, że ceny kształtują się z reguły poniżej tej kwoty – podkreślił Dariusz Drelich. – To istotne, że szybko udało nam się rozwiać wątpliwości  dotyczące zasad funkcjonowania systemu . Wszystkie gminy (118 gmin i pięć dodatkowych, które realizują zadania we współpracy z inną wiodącą gminą) podpisały już umowy bezpośrednio z importerami: PGE Paliwa i Węglokoks – zaznaczył wojewoda.

Z kolei wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda podziękował wszystkim stronom za zaangażowanie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Samorządy, wojewoda pomorski i spółki skarbu państwa wykazały się ogromną determinacją by sprawnie przeprowadzić  dystrybucję węgla.. Pomorskie jest na czele województw, gdzie ten proces przebiega najsprawniej. Po nim jest Kujawsko-pomorskie, Śląskie i Lubuskie – wymienił wiceminister.

Pomorskie. Dystrybucja węgla w liczbach

•    zapotrzebowanie na węgiel zgłosiło 118 gmin

•  dostawy otrzymało już 87 gmin (80 gmin z PGE Paliwa i 7 gmin z Węglokoksu)

•    na dostawę z PGE Paliwa czeka 31 gmin

•    samorządy zgłosiły zapotrzebowanie na 74 700 ton węgla

•    zrealizowano 65 950 ton – 88% zapotrzebowania

•    samorządy zawnioskowały o kolejne 48 525 ton węgla na okres od stycznia do końca kwietnia 2023 r.

W pierwszych 10 miesiącach 2022 r. zaimportowano do Polski ok. 14 mln ton węgla kamiennego ogółem, w tym 11,1 mln. ton węgla energetycznego – napisano na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Uczestniczyliśmy w tej konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim, 8 grudnia 2022 roku. Na to wydarzenie przybyli, także z daleka, pomorscy samorządowcy. Włodarze gmin nie ukrywali swej radości w związku z dobrym zaopatrzeniem w opał z zagranicznych kopalni węgla.

Fot. Kazimierz Netka.

– Na terenie gminy Dzierzgoń dystrybucja węgla przeprowadzana jest przez spółkę komunalną – powiedziała Jolanta Szewczun – burmistrz Dzierzgonia. – W dniu, w którym podpisaliśmy umowę z PGE, od razu pierwszego dnia zaczął się transport węgla. Teraz to już my czekamy na mieszkańców, którzy się zdecydują na zakup tego węgla, Na bieżąco jest to zadanie realizowane przez naszą spółkę – zapewniła burmistrz Jolanta Szewczun.

Gmina Dzierzgoń również zadbała o gminę, z którą współpracuje i spółka realizuje te zadania dla gminy sąsiedniej – gminy Stary Targ,

Fot. Kazimierz Netka.

– Dzięki inicjatywie rządu możemy zaoferować naszym mieszkańcom węgiel, który jest dostępny, węgiel, który jest bardzo dobry, węgiel, który jest w atrakcyjnej cenie – powiedział Jacek Pauli – burmistrz Skarszew. – Następstwem tego jest obniżenie cen węgla przez okoliczne składy, co sprawiło, że nawet te osoby, które potrzebują węgiel w większej ilości, mogą go nabyć po bardziej atrakcyjnych cenach. Chciałbym bardzo serdecznie podziękować panu ministrowi Karolowi Rabendzie za wielką pomoc w tym zakresie, panu wojewodzie Dariuszowi Drelichowi za duży wkład w upowszechnienie szczegółów tej inicjatywy, podczas wideokonferencji, sztabów. Dzięki temu wiele pytań znajdowało błyskawicznie odpowiedzi.

Przypominam sobie napięcie w czasach, kiedy było jeszcze ciepło, kiedy była jesień, niektórzy samorządowcy z trudem mogli przyjąć pomysł, by samorządy zajmowały się dystrybucją węgla – dodał Jacek Pauli – burmistrz Skarszew. Dzisiaj widać po liczbie wniosków, że mieszkańcy w każdym samorządzie mogą nabyć węgiel. Była to bardzo potrzebna inicjatywa. W gminie Skarszewy jest ponad 1000 wniosków, czyli na około 3000 ton węgla. Realizujemy to zadanie poprze spółkę należącą do gminy Skarszewy i można powiedzieć, że nasza procedura, umożliwiająca zakup przez internet, spotkała się z dużym zainteresowaniem. To pokazuje raz jeszcze, że ta inicjatywa była niezwykle potrzebna. Pan wojewoda, wspomniał o działalności samorządu. Myślę, że w minionym okresie był on bardzo potrzebny jeśli chodzi o pomoc mieszkańcom Ukrainy, o współpracę w zakresie zwalczania pandemii, o zaopatrzenie w węgiel. To pokazuje jak wszyscy w bardo dobry sposób: pan minister, pan wojewoda, poszczególne samorządy, zrealizowali swe główne zadanie, czyli służbę publiczną. To, że mogliśmy pomóc mieszkańcom, dystrybuując tani, dobry węgiel jest tego wspaniałym dowodem. Myślę, że jest to świetnie zrealizowana inicjatywa.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: Pulsarowy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *