Fot. Kazimierz Netka.
Nad Pacyfik i Ocean Indyjski – silniejsze kierunki pomorskiego eksportu
Niebo chyba nam sprzyja. Oby tak było. Przed pomorskimi przedsiębiorcami rysuje się bardzo obiecująca przyszłość w eksporcie produktów na Daleki Wschód. Wynika taka nadzieja z wypowiedzi osób, które spotkały się w czwartek, 8 grudnia, pod Polskim Niebem właśnie, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, przy ul. Augustyńskiego 1, w Gdańsku. Tam właśnie, na suficie auli, znajduje się obraz „Polskie Niebo”.
Fot. Kazimierz Netka.
Warto obejrzeć to dzieło. Warto było też pójść wczoraj na wspomniane seminarium i posłuchać wypowiedzi dyplomatów, ekspertów, samorządowców, przedstawicieli Polskiej Izby Przemysłu i Handlu. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu.
Fot. Kazimierz Netka.
Pierwsza wiadomość była wręcz zaskakująca. Najpierw podał ją Ludwik Szakiel – zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (UMWP): Stowarzyszenie Pomorskie w Chinach rozszerzy swą działalność na całą Azję.
Fot. Kazimierz Netka.
Chwilę później potwierdził to w swym wystąpieniu Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Wiadomości na ów temat przekazała nam Ewa Jagodzińska – kierownik referatu w Departamencie Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Wzmocnienie stowarzyszenia Pomorskie w Chinach ma nastąpić od nowego roku.
Fot. Kazimierz Netka.
Dlaczego taka zmiana? Wszak Chiny są wystarczająco potężnym państwem, by stowarzyszenie miało tam dość dużo pracy. Rozszerzenie działalności tego stowarzyszenia to wzmocnienie obecności województwa pomorskiego na Dalekim Wschodzie. Ten region Azji ma coraz większe znaczenie w świecie. O tym mówili uczestnicy spotkania pt. „ZROZUMIEĆ AZJĘ. Indonezja, Japonia, Wietnam – szanse i wyzwania dla przedsiębiorców”
Otwarcia tego seminarium dokonał Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, mówiąc o istocie i potrzebie umacniania się Polski, w tym Pomorza w dalekowschodniej Azji, nad Pacyfikiem i Oceanie Indyjskim.
Fot. Kazimierz Netka.
W gronie osób powitanych obecni na sali byli m.in. JE Tomasz Łukaszuk – były ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Indonezji i Indiach; Mirosław Wawrowski – konsul honorowy Republiki Indonezji w Polsce; Jan Zacharewicz – konsul honorowy Ludowej Republiki Bangladeszu w Gdańsku.
Fot. Kazimierz Netka.
Pan Marszałek powitał też naukowców, ekspertów, którzy przybyli na seminarium pod Polskie Niebo, by podzielić się wiedzą na temat m.in. ASEAN – Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ang. Association of South-East Asian Nations – ASEAN), albo mówili na te tematy za pośrednictwem internetu, będąc bardzo daleko, za granicą. Oto zakres seminarium:
Wykład wprowadzający pt. „Centralne miejsce krajów ASEAN w regionie Azji i Pacyfiku – wymiar geopolityczny i gospodarczy – stan po pandemii COVID-19” wygłosił JE Tomasz Łukaszuk – były Ambasador RP w Indonezji i Indiach:
Fot. Kazimierz Netka.
Ważną częścią spotkania była również charakterystyka poszczególnych rynków azjatyckich, przedstawiona przez naukowców i ekspertów.
O Indonezji, według programu, w wystąpieniu online, mówili i odpowiadali na pytania, Jacek Kołomyjec i Cezary Filipek z Biura PAIH – Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dżakarcie:
Fot. Kazimierz Netka.
Eliza Klonowska-Siwak – menedżer projektu EXPO 2025 w Osace, reprezentująca Departament Strategii i Promocji Gospodarczej PAIH, przedstawiła Japonię – kraj niezwykły:
Fot. Kazimierz Netka.
O Wietnamie mówiła prof. dr hab. Małgorzata Ewa Pietrasiak – kierowniczka Katedry Studiów Azjatyckich WSMiP Uniwersytetu Łódzkiego:
Fot. Kazimierz Netka.
Następnie odbyła się debata na temat rynków azjatyckich, którą moderował Stanisław Szultka, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP. Program przewidywał wystąpienia następujących panelistów, m.in.: Mirosława Wawrowskiego – konsula honorowego Republiki Indonezji w Polsce; Michała Wojciechowskiego oraz Magdaleny Lipki-Baran z firmy Fuji Film; Katarzyny Matuszak-Dzierżyńskiej – dyrektorki Działu Rozwoju Przedsiębiorczości w Agencji Rozwoju Pomorza.
Więcej wiadomości na temat Stowarzyszenia Pomorskie w Chinach znajduje się na stronie: https://gospodarka.pomorskie.eu/stowarzyszenie-pomorskie-w-chinach/?doing_wp_cron=1670538242.5572841167449951171875 .
Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl