Ponad miliard złotych dotacji otrzymają pomorskie placówki ochrony zdrowia do 2021 roku, głównie na inwestycje.  Fundusze pochodzą z budżetu samorządu województwa, z unii Europejskiej, a także z budżetu państwa.

Fot. Kazimierz Netka.

Pieniądze na pomorskie zdrowie.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego przedstawiono kluczowe inwestycje, które zostaną zrealizowane w podmiotach leczniczych Samorządu Województwa Pomorskiego w latach 2018 – 2021. Łączna kwota zapewniona przez SWP to blisko 180 milionów złotych. Wartość wszystkich aktualnych projektów w zakresie ochrony zdrowia to już 990 mln zł. Ale, wraz projektami obecnie realizowanymi i które będą urzeczywistniane to nakłady przekroczą miliard złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Cele tych inwestycji, to m.in.: zmniejszenie umieralności i zachorowań w Pomorskiem; utrzymanie zwiększonej ochrony osób aktywnych zawodowo; podniesienie kompetencji zawodowych pracowników ochrony zdrowia i zwiększenie jakości i warunków świadczeń zdrowotnych. Organizacja opieki oparta jest na mapie rzeczywistych potrzeb zdrowotnych i w tym zakresie współpracujemy z panem wojewoda pomorskim. Chcemy mieć jedno zdanie – powiedział Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Pomorskie jest w czołówce krajowej, jeśli chodzi o wydatki na ochronę zdrowia w przeliczeniu na mieszkańca w latach 2006-2015. W Pomorskiem jest to niemal 42 zł na osobę. W warmińsko-mazurskim te wydatki na ochronę zdrowia wynoszą nieco ponad 8 złotych na mieszkańca – powiedział Mieczysław Struk. Dodał też, że mimo takich nakładów, ciągle wiele brakuje nam do osiągnięć Skandynawii, np. w utrzymaniu wysokiego poziomu aktywności zawodowej.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na sumę prawie miliarda złotych przeznaczona głównie na inwestycje w ochronę zdrowia składają się fundusze unijne z zasobów z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020; z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – mówił Paweł Orłowski – wicemarszałek województwa pomorskiego. To są także środki na realizację programów profilaktycznych, Jako jednio z pierwszych w Polsce, Pomorskie podpisało porozumienia ze starostwami, na szczepienia profilaktyczne seniorów przeciwko zakażeniom pneumokokami. W puli blisko miliarda złotych są też środki na innowacje w szpitalach i zakup nowej aparatury.

Szczegółowych informacji na temat realizowanych przedsięwzięć udzielali:

Dariusz Kostrzewa – prezes zarządu spółki Copernicus Pl;

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Dariusz Nałęcz – wiceprezes zarządu spółki Szpitale Pomorskie;

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Jarosław Pleszkun – zastępca dyrektora ds. ekonomiczno – eksploatacyjnych Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim;

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Leszek Trojanowski – dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku;

Barbara Gierak-Pilarczyk – prezes zarządu Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr J. Titz-Kosko w Sopocie;

Małgorzata Paszkowicz – prezes zarządu Szpitala Dziecięcego Polanki im. M. Płażyńskiego w Gdańsku;

Bogdan Łęski – prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego w Prabutach;

Andrzej Sapiński – prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku;

Źródło ilustracji: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Pieniądze do pomorskich podmiotów leczniczych trafiają też za pośrednictwem wojewody pomorskiego, Dariusza Drelicha. Są to środki pochodzące m.in. z rezerwy budżetu państwa. Oto środki na realizację zadań w 2017r. :

1. „Przebudowa pomieszczeń na II piętrze budynku nr 3 przy ul. Nowe Ogrody 1-6 w Gdańsku na potrzeby Oddziału Udarowego” – 1 424 817 zł;

2. „Przebudowa Budynku Nr 26 na potrzeby Oddziału Chemioterapii Jednego Dnia oraz modernizacja części Budynku Nr 6 na potrzeby Pracowni Cytostatyków i Apteki wraz z wyposażeniem” – 1 991 180 zł;

3. „Przebudowa pawilonu nr XXIV – Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim” – 424 950 zł;

4. „Poprawa jakości i dostępności do usług zdrowotnych poprzez budowę łącznika z dwiema windami w Szpitalu Puckim Sp. z o.o” – 553 500 zł.

Środki na realizację zadań w 2018r.

1. „Przebudowa pawilonu nr XXIV – Oddziału Psychiatrii Sądowej o Wzmocnionym Zabezpieczeniu Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim” – 60. 050 zł;

2. „Poprawa jakości i dostępności do usług zdrowotnych poprzez budowę łącznika z dwiema windami w Szpitalu Puckim Sp. z o.o” – 427 449 zł.

Powyższe dwa zadania, miały zakończyć się w 2017 r. jednak, z uwagi na korektę decyzji o zapewnieniu finansowania, ich realizacja została przeniesiona na rok 2018.

3. „Poprawa jakości i dostępności do usług zdrowotnych poprzez budowę bloku operacyjnego w Szpitalu Puckim Sp. z o.o – Etap I” – 3 000 000 zł.

Ponadto, 5 wniosków złożonych przez Marszałka Województwa Pomorskiego na 2018 r. i lata kolejne nie rozpatrzono – wynika z informacji, które przekazała nam Małgorzata Sworobowicz – rzecznik prasowy wojewody pomorskiego.

 Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *