Posiedzenie sztabu kryzysowego w Pomorskim Urzędzie wojewódzkim. Wszystkie służby przygotowane są na nadejście groźnych zjawisk pogodowych. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego pracuje we wzmocnionym składzie.

Na zdjęciu: Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Fot. z Archiwum Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czekają nas nocne trąby powietrzne, burze, duży grad; mogące zagrozić życiu.

Na obszarze województwa pomorskiego obowiązuje trzeci (najwyższy) stopień ostrzeżeń przed burzami  z gradem, silnym wiatrem i obfitymi opadami deszczu.

W związku z prognozowanymi burzami, gradem, a nawet trąbami powietrznymi, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, w dniu dzisiejszym, o godz. 16.30 zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Sprawdzono łączność i gotowość służb do ewentualnych działań – informuje Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Gdańsku. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego (WCZK) utrzymuje stały kontakt z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego. Na bieżąco monitoruje sytuację meteorologiczną.

W dzisiejszym posiedzeniu sztabu uczestniczyli m.in. Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, nadbryg. Tomasz Komoszyński – komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej (PSP), Grzegorz Stosik – pomorski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, a także przedstawiciele Policji, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Polskich Kolei Państwowych, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Urzędu Morskiego, Lasów Państwowych oraz gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dlaczego zebrał się sztab kryzysowy? Bardzo prawdopodobnym jest bowiem, że dziś (15 czerwca 2019 roku) wieczorem do godz. 4.00 dnia 16 czerwca 2019 r. w województwie pomorskim (wszystkie powiaty) wystąpią burze z opadami deszczu miejscami w wysokości od 40 mm do 50 mm, lokalnie do 60 mm. Prędkość wiatru w porywach może osiągać 130 km na godzinę. Miejscami może spaść grad o rozmiarze do 5 cm średnicy. Lokalnie jest ryzyko wystąpienia trąb powietrznych.

Burze i silny wiatr mogą stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia.  Jeśli możesz zostań w domu, nie chowaj się pod drzewami, unikaj otwartych przestrzeni, zdejmij z balkonów/parapetów/ tarasów przedmioty. Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu – informuje i radzi Biuro Prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego (PUW) w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *