Forum Gdańsk – centrum kultury, sztuki, relaksu oraz galerii handlowych świętowało pierwszą rocznicę z mieszkańcami Gdańska. Od chwili otwarcia odwiedziło je ponad 12,5 mln osób. W tym czasie zdobyło 8 nagród i wyróżnień. Współtworzy sztukę ulicy.

Na zdjęciu: Uroczystość oficjalnego otwarcia Forum Gdańsk. Fot. Kazimierz Netka

Łączenie zakupów z twórczością artystyczną na dawnym Targu Siennym w Gdańsku; nad Kanałem Raduni.

26 maja 2019 roku Forum Gdańsk obchodziło swoją pierwszą rocznicę razem z mieszkańcami Gdańska i okolic.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Centrum zorganizowało trzydniowy festiwal, przyciągający ponad 132 tys. osób. W pierwszym roku działalności Forum Gdańsk zdobyło wiele nagród i powitało ponad 12,5 mln odwiedzających – poinformowała nas Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk, w swym komunikacie podając te z wypowiedzi:

– Pierwsze 365 dni Forum Gdańsk jest okazją do podsumowań i refleksji. Wiele się wydarzyło u nas, i w Polsce w ciągu ostatniego roku. Można śmiało powiedzieć, że staliśmy się częścią życia mieszkańców Gdańska oraz Trójmiasta. Osiągnęliśmy również status „must visit” na trasie turystów przybywających do Gdańska. Nasza otwartość i zaangażowanie w różnorodność opłaca się. Dziś z dumą mogę powiedzieć, że z powodzeniem wypełniliśmy przestrzeń miejską w Gdańsku – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. – Skupiliśmy się na łączeniu zakupów z relaksem i sztuką. Dbamy o to, aby każda osoba odwiedzająca to centrum czuła się wyjątkowo, niezależnie od wieku i płci – dodaje.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Forum Gdańsk było hitem wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk. W pierwszy weekend otwarcia Forum odwiedziło 180 tys. klientów. Niespełna trzy tygodnie później nowe centrum odnotowało milion odwiedzających. W pierwszym roku działalności centrum odwiedziło ponad 12,5 mln osób. Forum Gdańsk obchodziło pierwsze 365 dni wspólnie z mieszkańcami Gdańska i regionu. Obchody te obejmowały trzydniowy Festival Forum pod hasłem „Przyłóż się do sztuki”. Gwiazdy Festiwalu – Reni Jusis i The Dumplings przyciągnęły publiczność liczącą 2 tys. osób. Podczas trzydniowego festiwalu odbyło się dziewięć koncertów, dziewięć przedstawień teatralnych, piknik miejski, malowanie giga street artu oraz wiele innych atrakcji.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Nagrody i wyróżnienia

Forum Gdańsk zdobyło 8 nagród i wyróżnień w pierwszym roku działalności. – Nie spodziewaliśmy się tak wielu nagród w tak krótkim czasie. Nie sądzę, aby jakiekolwiek inne centrum handlowe w Polsce mogło pochwalić się tak wieloma osiągnięciami w ciągu pierwszych 365 dni – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk. – To dla nas wielki zaszczyt, a także wyzwanie aby nadal osiągać wyniki na najwyższym poziomie, dostarczając dokładnie tego, czego chcą nasi goście z Polski i zagranicy – dodaje.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Forum Gdańsk wygrało nagrodę Retail of the Year w kategorii Prime Property Prize 2018, nagrodę Property Design Award 2019 w Solid Trade Center oraz nagrodę EuropaProperty CEE Retail Award 2019 w dwóch kategoriach: Retail Project – large oraz Innovation in the retail sector. Centrum otrzymało również wyróżnienie w konkursie European Shopping Center 2019 w kategorii nowa inwestycja przyznawanej przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (ICSC). Niedawno Forum Gdańsk zdobyło nagrodę CEEQA w kategorii Retail Development of the Year.

Poza nagrodami za architekturę i design, Multi Poland zdobyło prestiżową nagrodę „Złoty Spinacz” za najlepszą kampanię public relations w Polsce.

 

Nowa technologia

Centrum zdobyło międzynarodową nagrodę Mobile Web Award za swoją aplikację mobilną w kategorii Best Shopping Mobile Application, przyznawaną przez American Internet Marketing Association. Forum Gdańsk połączyło siły z agencją Amistad, aby stworzyć aplikację mobilną, dzięki której użytkownik otrzymuje informację o aktualnych wydarzeniach i promocjach. Użytkownik dzięki aplikacji może zaplanować trasę robienia zakupów, a nawet odnaleźć zaparkowany samochód. Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu Internetowego doceniło aplikację mobilną przede wszystkim za jej funkcjonalność, design, kreatywność rozwiązań, interaktywność oraz łatwość użytkowania.

Ochrona środowiska

Forum Gdańsk koncentruje się na ochronie środowiska i ograniczaniu emisji dwutlenku węgla (bezpośrednio i pośrednio). Centrum organizuje regularne imprezy, w tym kreatywne warsztaty i panele dyskusyjne na temat zrównoważonej mody, ekologii, recyklingu i eko-stylu życia.

– Forum Gdańsk to marka promująca ekologiczny styl życia i odpowiedzialną modę. Pragniemy uczestniczyć w przemianie świadomości konsumenckiej i zachęcamy ludzi do zmiany nawyków – mówi Magdalena Gibney. – Organizujemy spotkania ze specjalistami, którzy podpowiadają w jaki sposób łączyć zamiłowanie do mody z troską o środowisko – dodaje.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Forum Gdańsk poza dbałością o swój wizerunek pod względem jakości i świadomości marki, stawia na budowanie prawdziwych i trwałych relacji ze społecznością lokalną organizując regularne wydarzenia kulturalne, sportowe, edukacyjne i prozdrowotne. Przykładów aktywności Forum jest wiele, warto wspomnieć między innymi o konferencji prasowej z udziałem Krystyny Jandy, która wyreżyserowała „Hrabinę” w Operze Bałtyckiej, o wystawie prac Jane Perkins – prekursorki upcyklingu, wystawie prac gdańskich seniorów czy wystawie „Zaczytanych Ławek” w ramach ogólnopolskiej akcji zbierania książek dla dzieci w szpitalach. Forum Gdańsk angażuje się także w pomoc na rzecz zwierząt zagrożonych wyginięciem, o czym świadczy współpraca z gdańskim zoo oraz schroniskiem dla bezdomnych zwierząt „Promyk”.

Twórczość Kolektywu Forum

W ubiegłym roku Forum Gdańsk powołało grupę trójmiejskich artystów tworzących „sztukę ulicy” pod nazwą Kolektyw Forum. Ich dzieła zdobią przestrzeń wokół Forum Gdańsk.

– Udało nam się znaleźć kompromis, tworząc najlepsze warunki do pracy artystów, bez ograniczania ich artystycznej wizji, a jednocześnie dostosowując projekty do wymagań technicznych – mówi Marta Grabianowska, marketing manager Forum Gdańsk. – Artyści akcentują w swych dziełach charakterystyczne dla gdańszczan umiłowanie do wolności i otwartości na świat i ludzi – dodaje.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

Dotychczas swój ślad w Gdańsku pozostawili tacy artyści jak NeSpoon, Monstfur, Tomasz Górnicki, Ryszard Kaja, SC Szyman i Simpson oraz wielu innych.

– Sztuce towarzyszy wolność. Myślę, że z artystami połączyła nas również odwaga i szacunek do różnorodności dlatego tak wielu z nich chętnie współpracuje z Forum Gdańsk – mówi Magdalena Gibney, dyrektor Forum Gdańsk.

Strefa muzyczna hitem

„ Piątki po pracy” to muzyczny projekt Forum Gdańsk, który rozpoczął się w 2018 roku. Obecnie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród odwiedzających centrum w piątkowe wieczory.

– Piątki po pracy to projekt, który uruchomiliśmy, aby wspierać utalentowanych, lokalnych artystów. Mamy ogromną nadzieję, że ich występ w Forum Gdańsk przyczyni się do rozwoju kariery muzycznej – mówi Marta Grabianowska, marketing manager w Forum Gdańsk. Dotychczas odbyły się dwie edycje projektu z udziałem 16 twórców i grup muzycznych.

 

Fot. z Archiwum Forum Gdańsk

– Pomysł współtworzenia strefy muzycznej Forum z lokalnymi artystami okazał się wielkim hitem. Proponowana formuła przypadła do gustu naszym klientom. Widzieliśmy interakcję zachodzącą między artystami a publicznością. Podczas pewnego koncertu zauważyliśmy nawet tańczące pary – mówi Magdalena Gibney.

O Forum Gdańsk

Forum Gdańsk to nowoczesne miejskie centrum handlowe, oferujące sklepy, restauracje i kawiarnie, place zabaw, strefy relaksu wraz z kulturą i sztuką. Centrum zostało otwarte 26 maja 2018 roku w samym sercu Gdańska. Forum Gdańsk otwarte zostało ze stopniem obłożenia na poziomie 97 procent GLA. Wśród 170 najemców część stanowią marki, które wybrały Forum na swoje flagowe salony. Wyróżniają się one wielkością zajmowanej powierzchni. Niektóre zaś są jedynymi salonami jakie najemcy zdecydowali się otworzyć w Trójmieście. Centrum szczyci się uderzającym połączeniem globalnych i lokalnych marek, flagowych sklepów międzynarodowych firm odzieżowych oraz popularnych marek oferujących produkty w przystępnych cenach, w tym: & Other Stories, COS, H&M, Douglas, Lacoste, VAN GRAAF, ZARA, TK Maxx, iDream, Sephora, MediaMarkt, Homla, Reserved, supermarket Piotr i Paweł oraz siłownia CityFit.

Forum oferuje także dziewięcioekranowe kino Helios high-tech, scenę koncertową, instalacje artystyczne i tarasy widokowe. Specjalnie zaprojektowane tereny zielone stanowią 1/3 całkowitej powierzchni centrum, a parking może pomieścić ponad 1000 samochodów. Różnorodna oferta tworzy miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – informuje Monika Ostrowska z Biura Prasowego Forum Gdańsk.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.