Premier Mateusz Morawiecki w Wejherowie. Podsumowanie okresu likwidacji około 600 jednostek wojskowych w Polsce do 2015 roku. Z Pomorskiego zamierzano wyprowadzić m.in. Pułk Śmigłowców Bojowych stacjonujący w Pruszczu Gdańskim. Plany odtwarzania siły obronnej naszego kraju

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nie dajmy się osłabić

Na Ukrainie toczy się wojna. W Paryżu trwają strajki. Konflikty są także na Bałkanach. W Białorusi aktywizują się najemnicy. W województwie pomorskim coraz wyraźniej zauważa się próby naruszania praw niekaszubskich mniejszości (np. Kresowian – ekspatriantów; Żuławian; Powiślan; Kociewiaków; Borowiaków; Słowińców) i dążenia do wymazania tych społeczności z pamięci mieszkańców naszego globu. Jednocześnie, jeszcze w latach 2010 – 2015 likwidowane były jednostki wojskowe. To wyraźne symptomy działań mających na celu osłabienie Polski – takie można odnieść wrażenie.

Na szczęście – miejmy nadzieję – ten trend jest już w odwrocie. Nasza armia rośnie w siłę – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM), po wizycie premiera Mateusza Morawieckiego w Wejherowie, 5 sierpnia 2023 roku:

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Odbudowujemy polską armię – tworzymy nowe jednostki, zwiększamy liczebność wojska i modernizujemy sprzęt. Wiele lat zaniedbań w Wojsku Polskim i decyzje o masowych likwidacjach jednostek wojskowych – w szczególności na wschodzi Polski – osłabiło potencjał obronny naszego kraju. Od 2015 r. podjęliśmy się naprawy finansów naszego kraju i dzięki temu możemy dziś odbudowywać siłę polskiej armii. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z żołnierzami i dowódcami Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie, gdzie otrzymał meldunki o zwiększonym stanie osobowym jednostek wojskowych. Zwiększone środki na rozwój naszej armii pozwalają na rekrutację nowych żołnierzy oraz wyposażenie ich w najnowocześniejszy sprzęt.

Odbudowujemy jednostki wojskowe

Do 2015 r., zlikwidowano w Polsce ponad 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego. Wiele z nich znajdowało się na wschodzie naszego kraju, w pobliżu granic z Rosją i Białorusią. Wśród jednostek, które rozformowano były m.in. 14. Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej czy 3. Brygada Zmechanizowana Legionów w Lublinie.

– Po ataku na Gruzję, po ataku na Krym jeszcze dalej likwidowano jednostki wojskowe. Dlaczego tak robiono? Warto aby o to zapytać. Dzisiaj mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami. Wojna na Ukrainie rodzi oczywiste zagrożenia. Także grupa Wagnera na Białorusi też tworzy zagrożenia, ale przed tymi zagrożeniami obroni Polskę dobry rząd – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Nie pozwalamy na to, aby polskie bezpieczeństwo było osłabione. Tworzymy nowe jednostki wojskowe i rozwijamy siłę tych, które już istnieją. Powołaliśmy m.in. 1. Dywizję Piechoty Legionów oraz 18. Dywizję Zmechanizowaną. W 2017 r. stworzyliśmy dodatkowo Wojska Obrony Terytorialnej, które dziś już liczą ponad 36 tys. żołnierzy i nadal rosną w siłę. Rozwinęliśmy również zakres obrony naszego państwa, dzięki stworzeniu w 2022 r. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Polska armia broni bezpieczeństwa naszego kraju

Nasza armia, która docelowo osiągnie 300 tys. żołnierzy, jest fundamentem naszego bezpieczeństwa. Zwiększamy stan liczbowy wojska i kupujemy najnowocześniejsze wyposażenie – tak właśnie tworzymy nowe jednostki wojskowe. Siła naszej armii czyni nas ważnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Dzisiaj Polska może być dużo spokojniejsza i to w trudnych czasach. Czasach, w których toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. Bo spokój rodzi się z siły – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Oto wypowiedź Pana Premiera:

https://www.youtube.com/watch?v=hx1Z7LOc2bo

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Znamy cenę wolności i niepodległości naszej Ojczyzny, dlatego inwestujemy w potencjał obronny naszego kraju. Polska jest bezpieczna, a nasze wojsko coraz silniejsze.

Naprawa finansów publicznych pozwala na inwestycje w nasze bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich miesięcy Siły Zbrojne RP wzbogaciły się o najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Zakupy nowoczesnych czołgów, samolotów i artylerii są możliwe dzięki rekordowym nakładom na obronność – co najmniej 3% PKB.

Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nowi rekruci dołączają w szeregi polskiej armii, ponieważ zwiększyliśmy atrakcyjność służby wojskowej. Zwiększyliśmy minimalne wynagrodzenie żołnierzy o niemal 100 proc. w porównaniu do 2015 r. – dziś wynosi ono 4960 zł brutto. Otworzyliśmy również nowe rodzaje służby – od krótkich treningów z wojskiem, przez Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową, po udział w Wojskach Obrony Terytorialnej lub regularną służbę w szeregach Sił Zbrojnych RP.

Wyższe wynagrodzenia, elastyczna rekrutacja, nowoczesne wyposażenie – to dzisiaj ważne argumenty, które składają się na atrakcyjność służby w Wojsku Polskim i jego nowych jednostkach, które tworzymy – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, po wizycie Premiera Mateusza Morawieckiego w Wejherowie.

Warto wiedzieć, że jednostki wojskowe były nie tylko likwidowane, ale również przemieszczane. Tak się stało m.in. z Batalionem Saperów, który został wyprowadzony z Tczewa. Teraz czynione są starania sprowadzenia wojska w ten rejon.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *