Premier z wizytami w Żninie i Pelplinie: Musimy robić wszystko, by odzyskać jak najwięcej polskiej własności – powiedział Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Pomorskiego w Pelplinie na Kociewiu. Z naszego kraju rocznie wyprowadzanych jest około 100 mld zł

Fot. Kazimierz Netka.

Sprzedaliśmy nasze dobra narodowe. Z Unii Europejskiej dostajemy rocznie 20 – 25 miliardów złotych, a wyprowadzanych jest z naszego kraju rocznie około 100 mld zł, bo ktoś inny, a nie Polacy, jest właścicielem naszych przedsiębiorstw.

Wizyta w stolicy Diecezji Peplińskiej była zwieńczeniem soboty, 28 kwietnia 2018 roku, dla premiera Mateusza Morawieckiego. W Pelplinie prezes Rady Ministrów spotkał się grupą reprezentantów Pomorza i delty Wisły, liczącą kilkaset osób, w tym z reprezentantami biskupa ordynariusza Diecezji Pelplińskiej, parlamentarzystami; na spotkaniu obecni byli posłowie Janusz Śniadek oraz Jan Kilian, wojewoda pomorski Dariusz Drelich, samorządowcy, przedsiębiorcy. Rolę gospodarza pełnił Patryk Demski – burmistrz Pelplina. Był też Tadeusz Dzwonkowski – starosta tczewski. Pana Premiera powitał też dziecięcy zespół artystyczny „Modraki”.

 

Fot. Kazimierz Netka

Mateusz Morawiecki przyjechał do powiatu tczewskiego ze Żnina – gdzie z mieszkańcami województwa kujawsko – pomorskiego spotkał się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Braci Śniadeckich, ul. Sienkiewicza 1. Miejscem spotkania w Pelplinie była Biblioteka Diecezjalna im. Bpa Jana Bernarda Szlagi, ul. Bpa Dominika 7. Premierowi towarzyszyła rzecznik rządu, posłanka Joanna Kopcińska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Mateusz Morawiecki w swym wystąpieniu w Pelplinie nawiązał do tego, co PiS obiecywało przed wyborami: państwo sprawiedliwe, uczciwe, równych szans. Obecna władza przejęła państwo w nienajlepszym stanie.

Jednym z obszarów gigantycznie zaniedbanych jest szczególnie ważny: troska o osoby niepełnosprawne – powiedział Mateusz Morawiecki. Dlatego, obecny rząd, stara się te zaległości nadrobić. W Polsce żyje ponad 600 000 osób o wysokim lub bardzo wysokim stanie niepełnosprawności.

Drugim obszarem, szczególnie ważnym dla miejscowości mniejszych, to trudności komunikacyjne mieszkańców mniejszych miejscowości. Tczew, Pelplin tego tak bardzo nie odczuwają, bo znajdują się blisko autostrady A-1. Jednak około dwie trzecie obszaru Polski ma z dojazdami olbrzymie trudności, Wielu samorządów nie stać na udział w programie modernizacji i budowy dróg lokalnych. Zwiększono został fundusz rządowy na ten cel, o około 60 procent.

Trzecim obszarem, w którym są olbrzymie zaległości, to dzieci i młodzież Dlatego, rzad przewidział pomoc w roku szkolnym po 3000 złotych by jak najlepiej wyposażyć uczniów przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Czwarty problem do rozwiązania to wsparcie przedsiębiorczości. Chodzi o to, by jak najwięcej było polskiej własności w polskiej gospodarce. Obniżony został podatek CIT. Z małych przedsiębiorstw mogą wyrosnąć polskie czempiony – powiedział premier Mateusz Morawiecki w Pelplinie.

Dla przedsiębiorców ma też duże znaczenie obniżka składek ZUS dla małych przedsiębiorstw. Rząd uzyskał w Brukseli zgodę (Komisji Europejskiej) na opodatkowanie galerii handlowych i hipermarketów – poinformował pan premier, a tę wiadomość zebrani przyjęli gromkimi oklaskami.

 

Fot. Kazimierz Netka

Z Unii Europejskiej otrzymujemy rocznie średnio około 24 – 25 miliardów złotych. TO duża kwota – powiedział pan premier. Jednak, w 2017 roku, dzięki uszczelnieniu podatków, do budżetu państwa wpłynęło około 40 miliardów złotych więcej niż w poprzednich latach.

Kluczowym obszarem życia w kraju jest służba zdrowia. Rząd rozpoczął skracanie kolejek chorych do specjalistów. Powstał narodowy program walki z nowotworami i chorobami serca. Obydwie te choroby powodują w Polsce 75 procent zgonów. Rząd będzie starał się zrekompensować braki lekarzy w szpitalach. W ciągu 20 lat z Polski wyjechało za granicę do pracy około 30 000 lekarzy. Polska, kraj na dorobku wspiera w ten sposób bogate Niemcy, Francję, Szwecję – mówił w Pelplinie Mateusz Morawiecki. To nie jest normalne. Niektórzy wracają z zagranicy. Tak powiedziała jedna pani w Żninie. Że wróciła z Irlandii

300 lat temu naszych ludzi brano w jasyr. Teraz sami się oddajemy – powiedział premier. Żeby wyrównać braki kadr w szpitalach, zwiększane są nabory na studia medyczne. W tym celu został stworzony plan na kilkanaście lat.

 

Fot. Kazimierz Netka

Musimy doprowadzić do zmiany formuły polskiego modeli gospodarczego – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Sprzedaliśmy nasze dobra narodowe…

– Kwidzyn – zawołał ktoś z sali.

– To przykład drapieżnej prywatyzacji powiedział premier, nawiązując do sprawy Kwidzyna. Tylko wartość samych maszyn w tym zakładzie znacznie przewyższała kwotę, jaką nabywcy przedsiębiorstwa musieli wpłacić do Skarbu Państwa. Wskutek tej prywatyzacji teraz rocznie musimy płacić za granicę około 100 miliardów złotych. To więcej niż wynosi budżet na służbę zdrowia. Wyprowadzanych z kraju jest rocznie 100 miliardów złotych, bo ktoś inny, a nie Polacy, jest właścicielem naszych przedsiębiorstw. A z Unii Europejskiej dostajemy rocznie 20 – 25 miliardów złotych. Dlatego, musimy robić wszystko, byśmy mogli odzyskać jak najwięcej polskiej własności – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami województwa pomorskiego w Pelplinie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Kolejnym ważnym obszarem jest nasze bezpieczeństwo. Dbają o to bezpieczeństwo codziennie, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Policja, a także Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA pomogło uszczelnić system podatkowy – podkreślił premier. Przypomniał, że rząd PO i PSL zlikwidował około 400 posterunków policji, czyli połowę. Teraz, są te posterunki przywracane.

Istotne jest te z bezpieczeństwo zewnętrzne. Coraz więcej wydajemy na uzbrojenie, byśmy byli tak silni, że będziemy odstraszali przeciwników. Si vis pacem – para bellum, czyli: Chcesz pokoju – gotuj się do wojny – przypomniał Mateusz Morawicki. Dodał, że Polskę, za zwiększenie wydatków na zbrojenia, pochwalił prezydent USA Donald Trump, podczas spotkania z Angelą Merkel – kanclerz Niemiec. Te wydatki mogliśmy zwiększyć dzięki uszczelnieniu systemu podatkowemu, a w efekcie większym wpływom pieniędzy do budżetu państwa

Bardzo ważnym obszarem wymagającym zmiany formuły modelu gospodarczego, jest rolnictwo. Przemysł rolno – spożywczy daje 20 procent polskiego eksportu. Przygotowywana jest ustawa o rolniczym handlu detalicznym Da ona rolnikom możliwość sprzedaży swych produktów w obrocie detalicznym na rynkach lokalnych – bez pośredników.

Odchodzimy od polaryzacyjno – dyfuzyjnego modelu gospodarki, w którym dbano o rozwój głównie wielkich miast – powiedział premier Morawiecki. – To chcemy odwrócić – dodał. Przed wyborami samorządowymi zaproponujemy pakiet dla rolników.

 

Fot. Kazimierz Netka

Coraz sprawniejszy staje się mechanizm działalności państwa. Stawiamy na programy rozwoju technologicznego. Realizowane są wielkie projekty jak przekop przez Mierzeję Wiślana, budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego, rozwój dróg lokalnych.

Generalnie, chodzi o osiągnięcie sukcesu. Ten sukces będzie, jeśli za kilkanaście lat Polska osiągnie taką wielkość produktu krajowego brutto na mieszkańca, że będzie ona równa średniej w Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki, podczas wizyty w Pelplinie. Teraz, musimy walczyć o miejsce przy stole obrad, by przy nim zadbać należycie o polskie interesy.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *