Prezydent RP Andrzej Duda i Turcja – jedyni odważni w Europie?

Rosja atakuje, a w Brukseli słychać… milczenie

Polski prezydent kontra zimna wojna II. Agresja rosyjska w Ukrainie, Syrii, naruszenie terytorium Turcji – to dla Europy zachodniej jeszcze za mało?

SDC10970Na zdjęciu: Wjazd na Westerplatte – jedno z miejsc, w których padły pierwsze strzały podczas II wojny światowej. Wtedy zamiast Północnego Strumienia istniał układ Ribbentrop – Mołotow… Fot. Kazimierz Netka

Nie Komisja Europejska, nie Parlament Europejski czy prezydent Unii Europejskiej ale prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, miał odwagę powiedzieć: dość zimnej wojny! Dlaczego nikt wcześniej nie wypowiedział tych słów? To gorzej niż w 1939 roku. Wtedy, przynajmniej część krajów, choć tylko słownie, ale protestowała przeciwko przygotowaniom do II wojny światowej. Teraz słychać…. milczenie!

Oto przykłady podtrzymywania przez Rosję zimnej wojny, a właściwie już rozpętania kolejnej wojny, prawdziwej: agresja na Ukrainę, udział w konflikcie zbrojnym w Syrii, prowokacyjne manewry przy granicach NATO: państw bałtyckich, w tym Polski. Na razie tylko Turcja miała odwag zdecydowanie takiej agresji się przeciwstawić, strącając rosyjski samolot wojskowy, który naruszył turecką przestrzeń.

Równie zdecydowanie jak uczynił to prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, nie wypowiedział się ani przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ani przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, ani przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk – prezydent Unii Europejskiej.

SDC10845Na zdjęciu: Pomnik Bohaterów Westerplatte. Choć nazwa dotyczy tylko jednego miejsca, to na pomniku są też rzeźby poświęcone poległym na różnych polach bitewnych. Fot. Kazimierz Netka.

Czas, by ci dostojnicy zajęli stosowne stanowiska; wrazili swe opinie. Niech się zdecydowanie opowiedzą, po której są stronie, ”Dyplomatyczne” milczenie nie jest tu wskazane. Prezydent RP., Andrzej Duda, oraz Turcja, już szlak przetarli. Inni też mogą się śmiało wypowiadać. Gniew Rosji najpierw i tak spadnie na Polskę i pewnie również na Turcję.

Za Donalda Tuska, byłego szefa Platformy Obywatelskiej, wypowiedział się jego kolega partyjny: Sławomir Neumann – poseł do Sejmu RP, rodem z Kociewia. Głos zabrał też poseł PiS, wiceminister kultury, Jarosław Sellin. Może inni Pomorzanie zdobędą się na kilka słów?

Europa zachodnia trzymana jest na „smyczy” rosyjsko – niemieckiego gazociągu Nord Stream. Europa zachodnia nie chce się narażać dostawcy tego błękitnego i niedrogiego paliwa. Może dlatego jest mniej jednoznaczna w ocenie postępowania Rosji. Wkrótce zapewne gazowa smycz zostanie wzmocniona przez Nord Stream 2. Ten drugi gazociąg również ma być położony na dnie Bałtyku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *