Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził województwo pomorskie. Spotkał się z mieszkańcami Powiśla i Kociewia. To kontynuacja zaczętej w sali BHP Stoczni Gdańskiej kampanii w sprawie przygotowań do referendum dotyczącym zmiany Konstytucji.

Na zdjęciu: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda – w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, 25 sierpnia 2017 roku. Fot. Kazimierz Netka.

Nikt nie będzie nam dyktował, jaka ma być Polska…

Mieszkańcy Powiśla i Kociewia, mieli zaszczyt przyjąć 7 maja 2018 roku niezwykłego Gościa: Andrzeja Dudę – prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Obydwie wizyty miały związek m.in. z referendum konstytucyjnym, które prawdopodobnie zostanie zorganizowane 10 – 11 listopada 2018 roku. Panu prezydentowi towarzyszył wojewoda pomorski – Dariusz Drelich.

W Sztumie, do którego pan prezydent RP przybył na zaproszenie Wojciecha Cymerysa – starosty sztumskiego. Andrzej Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Rodła. Potem na Zamku spotkał się z mieszkańcami miasta i okolic, z Powiśla.

Jesteście jednymi z najlepszych budowniczych Rzeczpospolitej – powiedział prezydent RP Andrzej Duda do zgromadzonych, oddając hołd tym, którzy walczyli o polskość Powiśla. W swym wystąpieniu prezydent RP Andrzej Duda podkreślił, że kwestie ustrojowe są bardzo ważne dla naszej Ojczyzny.. Wiele bowiem zależy od tego m.in. jak będą kształtowały się relacje pomiędzy władzami, jakie będą gwarancje spraw socjalnych i obywatelskich – w ustawie zasadniczej.

Także w Pelplinie, do którego Andrzej Duda został zaproszony przez burmistrza Patryka Demskiego, pan prezydent zaapelował o udział w referendum konstytucyjnym. Podczas spotkania przed Collegium Marianum, Andrzej Duda podkreślił wytrwałość Kociewiaków w obronie polskości Pomorza. Zwrócił uwagę, że tutaj na Pomorzu, Polacy musieli dłużej niż gdzie indziej w Polsce, stawiać czoła zaborcom, bronić się przed zniemczeniem.

Prezydent wystąpił na tle zieleni i artystycznego zespołu dziecięcego Modraki z Pelplina.

– Nikt nie będzie nam dyktował, jaka ma być Polska – mówił w stolicy Diecezji Pelplińskiej prezydent RP, Andrzej Duda. To my Polacy, powinniśmy się wypowiedzieć podczas referendum odnośnie kierunków zmian w Konstytucji. Po to, by nas nikt nie rozkradł, nie zniszczył – tak, jak rozkradziono cukrownię w Pelplinie.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.