Przegląd unijnych dokonań

Zaczęły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Zobacz, co zrobiono za pieniądze z Brukseli

Dzisiaj, 7 maja 2015 roku, rozpoczęły się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Potrwają one do niedzieli, 10 maja 2015 roku.

– Dni Otwarte to największa ogólnopolska akcja promocyjna Funduszy Europejskich, podczas której beneficjenci środków unijnych „otwierają drzwi” swoich projektów, by umożliwić wszystkim zainteresowanym odwiedzenie projektu oraz jego poznanie – informuje Marcin Twardokus z Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Departament Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Jest to wyjątkowa okazja do zapoznania się ze zrealizowanymi inwestycjami. Dodatkową zachętą są liczne imprezy organizowane przez beneficjentów na terenie poszczególnych obiektów w czasie Dni Otwartych. Są to m.in. festyny, koncerty, seanse filmowe, zawody sportowe, regaty, wystawy, konkursy i zabawy dla dzieci, gry miejskie oraz spektakle teatralne.

W Faktorii

Na zdjęciu: fragment Faktorii Rzymskiej, zrekonstruowanej w Pruszczu Gdańskim.

Dni Otwarte dają możliwość zobaczenia na własne oczy miejsc, do których normalnie nie możemy wejść, zwiedzania za darmo lub ze zniżką muzeów, teatrów i innych dofinansowanych instytucji kultury, wzięcia udziału w warsztatach oraz imprezach dla rodzin. Wśród dziesiątek atrakcji na terenie województwa pomorskiego, w tym roku poznać można m.in. dziedzictwo „Solidarności” na wystawie stałej w Europejskim Centrum Solidarności lub poczuć się jak Rzymianin na Szlaku Bursztynowym w Pruszczu Gdańskim.

IMG_1048

Na zdjęciu: Ośrodek LINTE w Politechnice Gdańskiej.

Na terenie całej Polski odbędzie się prawie 1000 atrakcji. Szczegółowe informacje odnośnie wydarzeń organizowanych przez punkty informacyjne funduszy europejskich dostępne są pod adresem: www.pomorskiewunii.pl .

– Na Pomorzu odbywa się prawie 100 wydarzeń – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Pełną listę imprez, z których skorzystać mogą mieszkańcy Pomorza i Polski, można znaleźć na głównej stronie akcji: www.dniotwarte.eu oraz na facebooku https://www.facebook.com/DniOtwarteProjektowUnijnych .

Na przykład, gmina Nowy Dwór Gdański na Żuławach, po raz trzeci weźmie udział w akcji promującej projekty dofinansowane z Funduszy Europejskich. Z tej okazji zapraszamy do Żuławskiego Parku Historycznego. W dniach 9 – 10 maja 2015 r. będzie możliwość skorzystania z bezpłatnego wstępu do Muzeum Żuławskiego – czytamy na stronie http://zph.org.pl/news385-Dni_Otwarte_Funduszy_Europejskich .

Warto pójść na Majówkę z jeździectwem – podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich na sopockim Hipodromie. Tam, dzień otwarty to sobota, 09 maja, w godz. 10.00- 17.00. W programie są m.in. Regionalne Zawody w Skokach przez Przeszkody. Ponad 100 koni zgłoszonych do Regionalnych Zawodów w Skokach rywalizować będzie w klasach od Mini LL do CC, gdzie każda z konkurencji różnić się będzie od siebie wysokością przeszkód i poziomem trudności. Zawody te odbędą się także na przebudowanym placu konkursowym, którego wymiary w obecnej chwili wynoszą 110 m x 65 m. Tego dnia czeka nas ogrom sportowych emocji i spora liczba wysokich skoków – informuje Grzegorz Ćwiklik, specjalista ds. sponsoringu Hipodromu.

Odbędzie się też Sopockie Grillowanie, organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjazny Sopot.

Sobotni majowy dzień to doskonała okazja do spędzenia czasu wolnego na rozległym 38-hektarowym terenie zielonym sopockiego Hipodromu. 9 maja wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia tego magicznego miejsca gdzie natura łączy się z nowoczesnym budownictwem. W tym dniu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjazny Sopot chcielibyśmy naszych gości zaprosić do wspólnego grillowania. Piękna pogoda miejmy nadzieje tego dnia nam dopisze, zabierzcie więc ze sobą dobry humor swoje koce i kosze piknikowe – zachęca Grzegorz Ćwiklik , specjalista ds. sponsoringu Hipodromu. Inne atrakcje sportowo – rekreacyjne: godz. 10:00 – pokaz karate, godz, 10:30-trening z Kontenerem Formy, godz. 9:00- 16:00 –  strefa rehabilitacji funkcjonalnej. Planowana jest też wycieczka po nowych obiektach z przewodnikiem. Zbiórka grup pod „Czarną Trybuną” o godzinie 12:00 i 13:00. Przejażdżki na kucykach i koniach od godz. 10.00 do 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *