PwC poszukuje fachowców do antypralni (pieniędzy). W Gdańsku rozwija się ośrodek ujawniania przypadków wprowadzania do obrotu nielegalnej gotówki i zajmujący się wykrywaniem finansowania terroryzmu na świecie. Możesz się przyłączyć do tego zespołu, na razie liczącego 500 specjalistów.

Fot. Kazimierz Netka.

PwC Financial Crime Unit w ciągu dwóch lat planuje zatrudnienie kolejnych 300 pracowników.

Centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU), wspierające klientów PwC z całego świata w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu zatrudnia już niemal 500 ekspertów. W związku z coraz większą liczbą projektów i klientów z nowych rynków w ciągu kolejnych 24 miesięcy FCU zamierza zrekrutować kolejnych 300 pracowników. W swojej pracy eksperci z FCU coraz częściej wykorzystują nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja – wynika z informacji, które przekazano uczestnikom konferencji prasowej 25 października 2018 roku w Olivia Business Centre.

– Firma PwC jest o zasięgu globalnym – mówił, witając gości,  John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług. W Gdańsku dokonujemy inwestycji, bo tutejszy doskonały zespół chcemy zaangażować do obsługi całej naszej sieci globalnej. Gdańsk to bowiem miejsce, w którym są utalentowani ludzie. Cieszymy się z dobrej współpracy z władzami województwa. Gdańsk oferuje też wysoka jakość życia, a to przyciąga utalentowanych pracowników – powiedział  John Garvey, partner w PwC, globalny lider usług.

 

Źródło ilustracji: PwC

Działające od 2012 r. w Polsce, z czego od niemal czterech lat również w Gdańsku, centrum kompetencyjne PwC, Financial Crime Unit (FCU), specjalizuje się w zapobieganiu wprowadzania do legalnego obrotu środków pochodzących z nielegalnych źródeł oraz finansowania terroryzmu (Anti-Money Laundering, AML). Polskie Financial Crime Unit jest największym tego typu zespołem PwC na świecie, oferując zarówno wsparcie operacyjne, jak też doradcze, współpracując przy tym z innymi zespołami w globalnej sieci PwC – poinformowali nas Jakub Kurasz – dyrektor ds. komunikacji, PwC Polska oraz Jakub Dusza – starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji, PwC FCU, w swym komunikacie cytując też wypowiedzi:

– Rynek finansowy jest bardzo narażony na różnego rodzaju ryzyka. Mowa tu z jednej strony o rosnącej presji ze strony regulatorów, a z drugiej o zagrożeniach związanych z przestępczością gospodarczą i terroryzmem. Priorytetem dla instytucji działających w takim otoczeniu biznesowym jest więc skuteczne zapobieganie próbom prania pieniędzy i przeciwdziałanie rozwojowi przestępczości zorganizowanej. Naszym celem jest pomoc klientom w skutecznym zarządzaniu tym ryzykiem w oparciu o efektywne modele operacyjne wspierane przez innowacyjne technologie. W Gdańsku działamy od 4 lat, a przed nami dalszy okres dynamicznego rozwoju – mówi Damian Kalinowski, partner PwC zarządzający Financial Crime Unit w Polsce.

 

Fot. Kazimierz Netka

W ciągu niemal czterech lat działalności FCU w Gdańsku zatrudniło prawie 500 osób. W kolejnych dwóch latach planuje zrekrutowanie dodatkowych 300 pracowników. Realizowane w FCU projekty są bardzo różnorodne i są prowadzone zarówno dla dużych, globalnych banków, jak też mniejszych, regionalnych instytucji finansowych.

Eksperci FCU świadczą specjalistyczne usługi doradcze, pozwalające zachować bankom zgodność z obowiązującymi i nowymi regulacjami prawnymi. Działania te obejmują m.in. opracowanie i wdrażanie polityk, procedur oraz złożonych modeli operacyjnych. FCU świadczy również usługi wsparcia operacyjnego dla klientów z sektora bankowego. Eksperci analizują ryzyko wykorzystania banków do prania pieniędzy i finansowania terroryzmu (procedury takie jak Know Your Client, KYC). Badają też podejrzane transakcje (tzw. Transaction Monitoring, TM). Monitorują przestrzeganie sankcji nakładanych na banki przez międzynarodowe instytucje, a także wyszukują osoby narażone na ryzyko korupcji, w tym zajmujące eksponowane stanowiska polityczne. Zespół technologiczny FCU łączy ekspercką wiedzę z zakresu przeciwdziałania przestępstwom finansowym z rozwiązaniami technologicznymi.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Financial Crime Unit nie jest typowym centrum usług wspólnych jakich wiele w Polsce. Charakter FCU wpisuje nas w kolejny etap rozwoju rynku SSC w naszym kraju. Nasz doświadczony zespół ekspertów w obszarze niezwykle wrażliwym, jakim jest przeciwdziałanie nadużyciom finansowym i terroryzmowi, zbudował unikatową markę w skali globalnej. Realizujemy w Polsce projekty dla największych banków i instytucji finansowych, bo usługi i rozwiązania na poziomie, który oferujemy, trudno zrealizować gdziekolwiek indziej na świecie – mówi Maciej Przybyłowski, dyrektor w Financial Crime Unit.

 

Fot. Kazimierz Netka

W swojej pracy FCU coraz częściej korzysta z możliwości najnowszych technologii. Narzędzia, jakimi dysponuje m.in. automatycznie zbierają informacje o klientach z różnych źródeł, w tym doniesienia prasowe z sieci i wypisy z oficjalnych baz danych. Moduły sztucznej inteligencji skanują i oceniają tysiące artykułów, przedstawiając analitykowi jedynie informacje istotne w kontekście przestępstw finansowych czy finansowania terroryzmu.

– FCU jest jednym z wiodących zespołów PwC na świecie w zakresie rozwiązań informatycznych wykorzystywanych do walki z przestępczością finansową. Przygotowane przez nas narzędzia i aplikacje wykorzystują sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, data science i robotykę. Rozwiązania te pozwalają nawet o połowę zredukować czas przeznaczany do tej pory przez analityków na procesy związane z badaniem klientów i monitorowaniem transakcji. To istotnie obniża koszty projektów, a naszym pracownikom daje więcej cennego czas na pogłębienie koniecznych analiz – podkreśla Bartłomiej Styrnik, partner w Financial Crime Unit.

 

Kariera od A do Z

 

Źródło ilustracji: PwC

W FCU pracują zarówno osoby z Polski, jak też z wielu krajów Unii Europejskiej oraz m.in. Indii, RPA, Chin i USA. Ze względu na międzynarodowe środowisko, jak i liczne projekty prowadzone dla klientów zagranicznych, dominującym językiem w zespole jest angielski. To właśnie dobra znajomość tego języka jest jednym z podstawowych wymogów dla kandydatów ubiegających się o pracę w centrum kompetencyjnym. PwC rekrutuje zarówno specjalistów z doświadczeniem, jak też absolwentów i studentów z różnych kierunków, tj. prawnych, lingwistycznych czy ekonomicznych. Co istotne, FCU w Gdańsku posiada własny, bardzo rozwinięty system szkoleń i certyfikacji, dzięki czemu nie wymaga od kandydatów specjalistycznej wiedzy z obszaru AML. W czasie dalszej pracy pracownicy objęci są bogatym programem szkoleń, m.in. z zarządzania zespołem, czasem, komunikacji i umiejętności prezentacji, trendów w przestępczości cyfrowej, zagrożeń związanych z wirtualnymi pieniędzmi czy z obsługi konkretnych programów i narzędzi. Financial Crime Unit wspiera także swoich pracowników w zdobywaniu międzynarodowych certyfikatów z zakresu AML.

Jak podkreślają eksperci PwC, nacisk kładziony na podnoszenie kwalifikacji pracowników w połączeniu z dynamicznym wzrostem zakresu prac zespołu Centrum, dają duże możliwości rozwoju i awansu. Praca w Financial Crime Unit wiąże się również z byciem częścią prawdziwie interdyscyplinarnych i międzynarodowych grup konsultantów, a także z realizowaniem projektów o charakterze „detektywistycznym”. Eksperci FCU w Gdańsku odpowiedzialni są m.in. za wyszukiwanie i pozyskiwanie informacji, pogłębioną analizę złożonych zestawów danych, poszukiwanie wzorców podejrzanej aktywności w skomplikowanej mozaice danych klienckich i kompletowanie materiału „dowodowego”.

– Szybki i odczuwalny wzrost FCU w Trójmieście jest wyraźnym dowodem na dostępność tutaj wysokiej klasy specjalistów z bardzo zaawansowanej dziedziny finansów. Dla mieszkańców to sygnał, że warto się kształcić w tym kierunku, bo czekają na nich atrakcyjne stanowiska pracy. Jest to także ważna wiadomość dla inwestorów na świecie, że Gdańsk i całe Trójmiasto są doskonałym miejscem do ulokowania nawet najbardziej wymagających czy strategicznie istotnych operacji ich firmy – dodaje Marcin Grzegory, zastępca dyrektora zespołu Invest in Pomerania.

 

Źródło ilustracji: Marcin Grzegory, Invest in Pomerania

– Invest in Pomerania należy do Agencji Rozwoju Pomorza – spółki zarządu województwa pomorskiego – mówił Rafał Dubel – wiceprezes zarządu – dyrektor finansowy Agencji Rozwoju Pomorza S.A. Dzięki zespołowi Invest in Pomerania mamy w regionie to, co widać. Faktycznie, na początku PwC deklarował zatrudnienie 250 osób, a teraz jest już 500. Widać, że centrum to rozwija się godnie . To dodatkowy dowód, że w Trójmieście warto lokować swój biznes.

W tworzeniu w Gdańsku siedziby PwC, a następnie FCU – Financial Crime Unit, duży udział mają Invest in Pomerania oraz Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego – InvestGDA – zajmujące się przyciąganiem inwestorów do województwa pomorskiego.

– Cieszymy się, że projekt osiąga swe zamierzone cele – mówił Alan Aleksandrowicz – prezes zarządu InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Teraz osiągnęliście duży kamień milowy. Życzę, byście dalej inwestowali w Gdańsku. To dla mnie idealny przykład procesu inwestycyjnego z sektora usług. Przyciągacie ludzi z całego świata o czym świadczy, że FCU zatrudnia reprezentantów 21 narodowości posługujących się 34 językami – podkreślił Alan Aleksandrowicz. Wspomniał też, że w swej karierze zawodowej zetknął się z podobną działalnością jaką prowadzi FCU – będąc aplikantem prokuratorskim, a potem w Chicago w USA, w 2000 roku szkolił specjalistów dla polskich organów ścigania, z zakresu zwalczania white collar crime (przestępczości białych kołnierzyków). – Nie przyszło mi do głowy wówczas, że Polska i Gdańsk staną się centrum takich kompetencji i że tego rodzaju usługi będziemy świadczyli i eksportowali je na cały świat – powiedział prezes Alan Aleksandrowicz.

Informacje o PwC

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów. Jesteśmy siecią firm działającą w 158 krajach. Zatrudniamy ponad 236 tys. osób dostarczających naszym klientom najwyższą jakość usług w zakresie audytu, doradztwa biznesowego oraz doradztwa podatkowego i prawnego. W Polsce PwC posiada 8 biur regionalnych – w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie i Rzeszowie oraz Financial Crime Unit w Gdańsku oraz dwa Service Delivery Center w Katowicach i Opolu. Spółki PwC w Polsce zatrudniają ponad 4 500 osób.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Dowiedz się więcej na www.pwc.pl – zachęcają Jakub Kurasz – dyrektor ds. komunikacji, PwC Polska oraz Jakub Dusza – starszy specjalista ds. marketingu i komunikacji, PwC FCU. Podają też adresy dostępu: Aplikacja mobilna PwC Espresso do pobrania na stronie pwc.pl/espresso ; subskrypcja publikacji PwC pwc.pl/subskrypcje ; słuchaj podcastów PwC na www.pwc.pl/podcasty .

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *