Rewitalizacja Kanału Elbląskiego „Budową Roku 2015”

Nagroda za najlepsze roboty na pochylniach, po których statki „płyną” pod górkę

Kolejny sukces Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Kanał Elbląski – cud techniki na skalę świata – znowu zdobył laury. Jego odnowienie, dokonane przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku, zostało uznane za „Budowę Roku 2015”. Generalnym wykonawcą był Mostostal Warszawa.

Na zdjęciu powyżej: Statek przed jedną z pochylni na Kanale Elbląskim. Fot. RZGW w Gdańsku.

Przedsięwzięcie realizowano z wykorzystaniem unijnych dotacji, przewidzianych dla Polski na lata 2007 – 2013. Kanał Elbląski, zwany też Ostródzko – Elbląskim, został zbudowany w XIX wieku. Znajduje się na terenie województwa warmińsko – mazurskiego, ale w obszarze działania RZGW w Gdańsku – obejmującego swym zasięgiem m.in. dorzecze dolnej Wisły – od zapory we Włocławku do Bałtyku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na ilustracji: Dyplom „Budowa Roku 2015” za rewitalizację Kanału Elbląskiego.

– Rewitalizacja Kanału Elbląskiego przeprowadzona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej  w Gdańsku została uznana za „Budowę Roku 2015″. Prestiżową nagrodę I stopnia i tytuł „Budowy Roku” przyznał Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, przy współudziale Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – informuje Bogusław Pinkiewicz – rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. – Rozstrzygnięcie XXVI edycji konkursu odbyło się we wtorek, 24 maja 2016 roku, w Warszawie. Nagrodę dla RZGW w Gdańsku  odebrali: zastępca dyrektora RZGW ds. technicznych i inwestycji Krzysztof Roman, kierująca projektem Anna Cieśla, prowadzący nadzór autorski inwestycji Paweł Wilde oraz Justyna Rozenbajgier z Nadzoru Wodnego w Buczyńcu. Inwestycja pod pełną nazwą „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinku pomiędzy wrotami Buczyniec a pochylnią Całuny” zwyciężyła w kategorii projektów ocenianych indywidualnie.  Nagrodę przyznano za „roboty budowlane na odcinkach pochylniowych”. Inwestycja była częścią większego projektu pt. „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego na odcinkach: Jezioro Drużno – Miłomłyn, Miłomłyn – Zalewo, Miłomłyn – Ostróda – Stare Jabłonki”.

delegacja RZGW budowa roku P1180114Na zdjęciu powyżej: Delegacja RZGW w Gdańsku z trofeami z konkursu Budowa Roku. Fot. RZGW w Gdańsku.

Ostateczny wynik jest składową ocen z trzech etapów. W trakcie konkursu członkowie Sądu Konkursowego osobiście wizytują zgłoszone kandydatury i oceniają je według następujących kryteriów: jakość robót, organizacja budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno – technologiczne zastosowane przy realizacji budowy, bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia, przebieg i formę finansowania inwestycji, koszty realizacji, rozwiązania formalno – prawne w procesie inwestycyjnym, udział inwestora, wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu.

To nie pierwsza nagroda dla ukończonej w maju 2015 rewitalizacji. Projekt określany w skrócie: „Rewitalizacja Kanału Elbląskiego” otrzymała również nagrodę „Zabytek Zadbany” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

nadzór wodny w BuczyńcuNa zdjęciu: Budynki Nadzoru Wodnego w Buczyńcu i Izby Historii Kanału Elbląskiego. Fot. RZGW w Gdańsku.

Kanał Elbląski jest unikatowym w skali światowej zabytkiem hydrotechnicznym i jednoczesne znaną atrakcją turystyczną. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków żeglugowych Polski. Poprzez jezioro Druzno i rzekę Elbląg łączy Zalew Wiślany z systemem jezior Warmii i Mazur. To jedyna na świecie, czynna dla turystów, droga wodna, na której wykorzystuje się system przemieszczania statków za pomocą wózków poruszających się po pochylniach. Pochylnie te są napędzane systemem kół (lub turbiny), które czerpią energię z różnicy poziomów wody.

Koszt rewitalizacji Kanału wyniósł ok. 115 mln zł. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 48 mln zł ze środków Unii Europejskiej. Pozostała kwota na realizację Projektu pochodziła z budżetu państwa – informuje Bogusław Pinkiewicz – rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podjęto starania, by kanał Elbląski wpisać na Listę UNESCO – do rejestru obiektów cennych dla ludzkości całego świata. Z Polski na tej liście figuruje kilkanaście miejsc i zabytków, m.in. Zamek w Malborku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *