Romeo ze Schroniska dla Bezdomnych i Julia – przewodniczka turystyczna po mieście – zagrają w jednej z zagranicznych sztuk międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Festiwal zainaugurowano w piątek, 30 lipca, ale wiele unikatowych artystycznych wydarzeń jeszcze przed nami

Fot. Kazimierz Netka.

Bądźmy na widowni osobno (utrzymując bezpieczny dystans), ale jednak trzymajmy się razem, również poza teatrem

XXV Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to pierwszy bez jego Założyciela i Twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – Profesora Jerzego Limona, zmarłego kilka miesięcy temu.

Fot. Kazimierz Netka.

Festiwale Szekspirowskie w stolicy województwa pomorskiego zainaugurowano w 1997 roku, gdy obchodzono 1000-lecie Gdańska. Inauguracja jubileuszowego wydarzenia, w 25 lat po obchodach 1000-lecia Gdańska w piątek, 30 lipca 2021 roku, była wydarzeniem niezwykłym, nie tylko dla artystów scen teatralnych niemal całego świata. Festiwal Szekspirowski, w ciągu ćwierćwiecza swego istnienia, uzyskał duży rozgłos i uznanie międzynarodowe.

Fot. Kazimierz Netka.

Tę inaugurację XXV Festiwalu Szekspirowskiego wspominano następnego dnia, 31 lipca 2021 roku, podczas konferencji prasowej, z udziałem artystów, twórców, w tym zagranicznych. W konferencji uczestniczyli m.in.: Maciej Sowiński – p.o. dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego; Joanna Śnieżko-Misterek – koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku; Katarzyna Knychalska – kuratorka nurtu SzekspirOFF; Łukasz Drewniak – selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka; Ina Broeckx i Walter Matteini – założyciele grupy ImPerfect Dancers, twórcy spektaklu „Romeo & Juliet. The Final Hours”; Lucyna Korytowska i Tadeusz Żuber – aktorzy-amatorzy z Gdańska, odtwórcy roli Julii i Romea w spektaklu „Romeo & Juliet. The Final Hours” ImPerfect Dancers. Spotkanie prowadziła Magdalena Hajdysz – rzeczniczka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego, która zaprezentowała publikację pt. „Z pomocą Muz. 25. lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”. Autorkami tej książki są Katarzyna Lemańska i Anna Szynkaruk-Zgirska, które były obecne na konferencji.

Fot. Kazimierz Netka.

Podczas konferencji przypomniano słowa dr. Zbigniewa Canowieckiego prezydenta Pracodawców Pomorza, przewodniczącego Rady Programowej Festiwalu Szekspirowskiego: Festiwal Szekspirowski ma ambicję być jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. I tak chyba się stało, o czym świadczy udział artystów z innych kontynentów.

25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego jest symbolicznym przejściem od dawnego do nowego. Podczas uroczystej jego inauguracji, Alan Aleksandrowicz – zastępca prezydenta Gdańska, powitał Agatę Grendę – nową dyrektorkę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, obecną na widowni. Pani Agata Grenda obejmie swe stanowisko 1 września 2021 roku.

Festiwal rozpoczęto „Burzą”. To zwieńczenie pierwszego ćwierćwiecza istnienia Festiwalu było jednocześnie okazją do podsumowań. Od 1997 roku odbyło się ponad 800 wydarzeń teatralnych w ramach tego Festiwalu. Wystąpiło w Gdańsku 220 zespołów teatralnych z 40 krajów świata. 24 Festiwal odbył się w stu procentach w systemie online; zgromadził prawie 12 000 widzów.

Fot. Kazimierz Netka.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku jest wydarzeniem międzynarodowym, zdobył markę na całym świecie. Nie byłoby to możliwe bez dużego wkładu pracy zespołu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i wsparcia sponsorów, w tym Grupy LOTOS, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz samorządów.

Padło pytanie, czy któraś ze sztuk nawiąże do plagi koronawirusa. Na razie jest nieco za wcześnie by teatry zareagowały na ów kataklizm, ogarniający cały świat. Zapytaliśmy czy Wiliam Szekspir opisywał pandemie w swych utworach. Nawiązywał m.in. do epidemii czarnej ospy. Reakcji teatrów na współczesne zagrożenie można się spodziewać za kilka lat. Nadal musimy przestrzegać reżimów sanitarnych. Artyści, twórcy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Festiwalu Szekspirowskiego apelowali podczas konferencji, byśmy byli na widowni osobno (utrzymywali odpowiedni dystans), ale jednak byli razem.

Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle interesująco zapowiada się sztuka „Romeo & Juliet. The Final Hours”, czyli Romeo i Julia – Ostatnie Godziny. Sztuka skupia się m.in. na idei miłości, która nie zna czasu. Zakochać się można mając nawet 83 lata. Jedne z ról głównych bohaterów, zagrają aktorzy amatorzy: Lucyna Korytowska – przewodniczka po Gdańsku Oruni oraz Tadeusz Żuber – mieszkaniec Schroniska dla Bezdomnych. Oczywiście wystąpią też młodzi Romeo i Julia.

Po dwóch latach powraca konkurs o Złotego Yoricka. Bogato zapowiada się SzekspirOFF.

Więcej wiadomości można znaleźć na stronie internetowej: www.festiwalszekspirowski.pl.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *