Rozpoczął się EEC Trends. Oceniane są skutki pandemii w Polsce i za granicą. Powstają prognozy wyjścia z kryzysu. W debatach biorą udział reprezentanci rządu i różnych środowisk, eksperci. Oszacowano przyszłość rynku pracy, stan finansów publicznych i dalszą pomoc państwa dla firm

Źródła ilustracji: transmisja z EEC Trends.

Tworzona jest agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Prawie rok temu zaczął się wielki kryzys. Mieliśmy do czynienia z jedną z największych recesji od zakończenia II wojny światowej. Na szczęście, uniknęliśmy masowych upadłości przedsiębiorstw i wzrostu bezrobocia – jak to było na przykład w Hiszpanii, w 2009 roku – mówiono podczas EEC Trends – konferencji poświęconej przyszłości.

Konferencję prowadził Adam Sierak, redaktor WNP.PL a jej organizatorem jest Grupa PTWP.

EEC Trends to wstęp do Europejskiego Kongresu Gospodarczego – powiedział Wojciech Kuśpik – prezes i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego podczas uroczystego otwarcia EEC Trends.

Pan prezes dodał, że Kongres ten odbędzie się w formule stacjonarnej, w maju lub we wrześniu. Na początku marca zostanie ogłoszona data.

– Widzimy ogromną potrzebę zorganizowania otwartej debaty o gospodarce – podkreślił prezes Wojciech Kuśpik. – Jestem przekonany, że w tym roku spotkamy się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Kongres EEC Trends potrwa dwa dni. Odbywa się pod hasłem: Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie. Europa w odbudowie – nowe wyzwania. Ta zdalna konferencja poświęcona jest rozmowom i debatom o gospodarce po pandemii, o nowych wyzwaniach dla Europy, zielonym ładzie, inwestycjach infrastrukturalnych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, zielonych inwestycjach, infrastrukturze i rynku przewozów kolejowych oraz o start-upach.

Problematyka zagadnienia: Gospodarka po pandemii – nowe otwarcie poświęcona była dokonaniu bilansu trudnego roku. Szukano odpowiedzi na pytania jaka jest aktualna sytuacja i jej wpływ na funkcjonowanie gospodarki. Co nas czeka w roku 2021? Usłyszeliśmy prognozy epidemiologów i scenariusze ekonomistów odnośnie tempa powrotu do normalności i zmian o trwałym charakterze. Wskazywano branże i sektory stabilne, rozwojowe i wrażliwe. Oszacowano przyszłość rynku pracy, stan finansów publicznych i dalszą pomoc państwa dla firm.

Zagadnienie: jaka jest Europa w odbudowie – nowe wyzwania obejmowało następujące kwestie: unijna polityka gospodarcza i finanse – jak wspólnie wyjść z impasu i budować nową rzeczywistość – jakościowo lepszą niż ta sprzed pandemii; narzędzia: Fundusz Odbudowy i inne wehikuły finansowe; zaufanie, współpraca, solidarność wobec zróżnicowanej sytuacji gospodarek krajów członkowskich.

Obrady pierwszego dnia, 17 lutego 2021 roku, zainaugurowała rozmowa, którą z Jarosławem Gowinem – wicepremierem, ministrem rozwoju, pracy i technologi przeprowadził Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł.

Do pierwszej debaty zaproszeni zostali m.in.: Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju; Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego; Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej; Michał H. Mrożek, wiceprezes zarządu ING Bank Śląski; Marek Staszek, prezes zarządu DB Cargo Polska; Tomasz Suchański, prezes zarządu Żabka Polska; Robert Tomanek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii; Igor Wasilewski, prezes zarządu PERN, Debatę prowadził Jacek Ziarno, redaktor naczelny Magazynu Gospodarczego Nowy Przemysł.

Zwieńczeniem pierwszego dnia EEC Trends była uroczysta gala #WNPAwards. Laureatami wyróżnień gospodarczych #WNPAwards zostali: Ekoenergetyka-Polska, Corab, Atende, Apator, Allegro, Polski Fundusz Rozwoju, InPost, ICEYE, Ferro oraz Pekabex.

Wyróżnienia WNP Awards zostały przyznane w ramach EEC Trends, wydarzenia, które zastąpiło cykl Zmieniamy Polski Przemysł, animowany od 20 lat przez Grupę PTWP, wydawcę m.in. portalu WNP.PL i magazynu „Nowy Przemysł”. WNP Awards kontynuują dwudziestoletnią tradycję prestiżowych wyróżnień „Tego, który zmienia polski przemysł”.

EEC Trends jest wydarzeniem bezpośrednio powiązanym z Europejskim Kongresem Gospodarczym (EEC). To właśnie na EEC Trends agenda Europejskiego Kongresu Gospodarczego przybiera ostateczny kształt, tworząc się w toku interakcji i konsultacji. Wspólnie – przedsiębiorcy, eksperci, decydenci – wskazują istotne idee, tendencje, modele działań i technologie – napisano na stronie internetowej:

https://www.eecpoland.eu/2020/pl/wiadomosci/wnp-awards-2021-przyznane-oto-laureaci,450531.html .

Więcej wiadomości na temat EEC Trends znajduje się na stronie https://www.trends.eecpoland.eu/pl/ , a program: https://www.trends.eecpoland.eu/2021/pl/sesje/

Źródła ilustracji: transmisja z EEC Trends.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *