Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu pt. „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”. Najwięcej zgłoszeń: z Pomorskiego i Małopolskiego. Celem tej akcji jest identyfikacja i popularyzacja najlepszych dokonań – informuje Polska Organizacja Turystyczna.

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej.

Liczy się jakość oferty, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

Polskie jedzenie, piękna przyroda, cisza i spokój – za to kochamy polską wieś. Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała konkurs „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, żeby pokazać rodakom, dlaczego warto wypoczywać na wsi – poinformował nas Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej w Warszawie.

Celem akcji „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” jest identyfikacja i popularyzacja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich.

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

Po pierwsze, doświadczenia w kreowaniu i zarządzaniu produktami turystycznymi na wsi będą dla innych cenną wskazówką w rozwoju i wprowadzaniu w życie własnych pomysłów. To przedsięwzięcie, wraz z działaniami związanymi z promocją laureatów, pozwoli stworzyć pierwszy w Polsce katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej. Będzie on skierowany do osób, które świadczą usługi dla turystów lub planują rozpocząć taką działalność.

Po drugie, tego typu katalog będzie miał cele promocyjne. Będą to rekomendacje dla turystów, ułatwiając im wybór najlepszych ofert. Konkurs przyczyni się do podniesienia standardów branżowych oraz dostarczy argumentów, które potwierdzą słuszność wyboru obszarów wiejskich jako miejsca wypoczynku – uzasadnia Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej, w swym komunikacie podając wypowiedzi:

– Cieszy nas to, że w już do pierwszej edycji Konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” zgłosiło się aż 115 podmiotów, działających na terenach wiejskich. Jestem przekonany, że konkurs przysłuży się podniesieniu standardów branżowych oraz sprawi, że coraz więcej turystów właśnie obszary wiejskie będzie wybierać jako miejsce wypoczynku – mówi wiceminister Jarosław Stawiarski, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

Do konkursu mogli zgłaszać się: właściciele gospodarstw, podmioty prowadzące działalność turystyczną na terenach wiejskich, lokalne organizacje turystyczne, instytucje administracji samorządowej, lokalne grupy działania (LGD), organizacje i stowarzyszenia turystyczne, a także firmy z branży turystycznej. Każdy mógł startować w jednej z czterech kategorii związanych z wypoczynkiem u rolnika, z wypoczynkiem na wsi, z kompleksową ofertą uzupełniającą pobyt na obszarach wiejskich lub ze szlakami kulinarnymi.

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

– Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego, autentycznego ludowego folkloru, zwyczajów i obyczajów utrwalonych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Posiada wiele rejonów wiejskich cechujących się pięknym, niejednokrotnie wręcz dziewiczym środowiskiem przyrodniczym, a równocześnie zróżnicowanym krajobrazem, nieskażonym środowiskiem, oryginalną fauną i florą, wolnych od tłumu, mechanizacji i urbanizacji. Wykorzystanie tych zasobów i rozwój turystyki stanowi szansę rozwoju, nie tylko dla indywidualnych gospodarstw rolnych i mieszkańców wsi, ale również dla całej społeczności lokalnej – mówi Rafał Romanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

– Polskie obszary wiejskie kojarzone są z gościnnością, dziedzictwem kulturowym, wspaniałą kuchnią i bogactwem natury. Organizowany przez nas konkurs to świetna okazja do wymiany doświadczeń między osobami zarządzającymi różnymi produktami turystycznymi, synergii ich działań i dalszego rozwoju. Zgłoszenia do konkursu były na bardzo wysokim poziomie. To pokazuje, że oferta polskiej wsi jest coraz bardziej profesjonalna i kompleksowa – dodaje Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Kapituła konkursu, w skład której weszli zewnętrzni eksperci oraz przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz regionalnych organizacji turystycznych, w swoich ocenach brała pod uwagę jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi i naturalnymi zasobami wsi.

Obiekty nagrodzone w konkursie zostaną objęte specjalną promocją, w ramach której znajdą się m.in.: wydawnictwo albumowe w nakładzie 10 tys. egz., wsparcie blogerów specjalizujących się w turystyce, artykuły prasowe oraz prezentacja na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej, a także w mediach społecznościowych.

Źródło ilustracji: Polska Organizacja Turystyczna

Ze 115 zgłoszeń we wszystkich kategoriach Kapituła wybrała 12 dobrych praktyk.

Kategoria – Wypoczynek u rolnika:

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

1. miejsce – Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” – www.ziolowydzbanek.pl ; 2 – Gospodarstwo Agroturystyczna Ola – www.ola.agrowczasy.afr.pl ; 3 – Pod Srebrną Górą – www.srebrna-gora.pl

Kategoria – Wypoczynek na wsi:

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

1. miejsce – Agroturystyka Malowane Wierchy – www.malowanewierchy.pl ; 2 – Agroturystyka Polesie – www.polesie.info ; 3 – Villa Greta – www.villagreta.pl

Kategoria – Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej:

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

1. miejsce – Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady – www.lawendowaosada.pl ; 2 – Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich – www.osadasredniowieczna.eu ; 3 – Zagroda Młynarska w Uniejowie – www.termyuniejow.pl

Kategoria – Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich:

 

Fot. z Archiwum Polskiej Organizacji Turystycznej

1. miejsce – szlak kulinarny „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” www.swietokrzyskakuzniasmakow.pl ; 2 – szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki” – www.podkarpackiesmaki.pl ; 3 – szlak kulinarny „Kaliskie Smaki” – www.facebook.com/kaliskiesmaki .

 

Źródło ilustracji: Polska Organizacja Turystyczna

Pełna lista półfinalistów oraz szczegóły związane z konkursem dostępne na stronie: nawsinajlepiej.polska.travel – zachęca Grzegorz Cendrowski – rzecznik prasowy Polskiej Organizacji Turystycznej.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.