Krakowskie kino płynie do Gdańska. 20 lat po premierze „Historii kina w Popielawach”, zaczęła się historia kina w nurcie Wisły… Unikatowa promocja zainicjowana przez Urząd Miasta Krakowa; darmowe seanse filmowe mają rozsławić Małopolskę.

Fot. Kazimierz Netka.

Unikatowe wydarzenie kulturalne na wodzie. Z nurtem Wisły, odwiedzając róże miasta, z dawnej stolicy Polski ku Bałtykowi podąża niezwykły zestaw pływający.

Objazdowe kino ma już długą historię. Do małych miejscowości, odległych od dużych miast, kiedyś dojeżdżało ono autobusami PKS. Teraz, owo kino w Polsce, odradza się w niezwykłej formie, a jest to kino… opływowe. Odwiedza przede wszystkim większe miasta,m położone nad Królową polskich rzek. Inicjatywa ta zrodziła się pod Wawelem, a jej pierwsza , czyli tegoroczna edycja, zakończy się nad Bałtykiem, na Motławie, przy przystani kajakowej Żabi Kruk….

 

Źródło ilustracji: Organizator rejsu i Urząd Miejski w Gdańsku

Natchnieniem do tego przedsięwzięcia był film Jana Jakuba Kolskiego „Historia kina w Popielawach” – powiedział nam Ireneusz Kaczmarek – pracownik Urzędu Miasta Krakowa. – 7 – 8 lat temu wpadł mi pomysł, by zrobić kino, które pływa. Spróbowałem to zrealizować

To pomysł na unikatową promocję Krakowa, ale też Wisły – na tle której, widzowie, siedząc na brzegu rzeki, mogą oglądać wyświetlane przez nas filmy.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Wisła to bardzo trudna rzeka – opowiada Ireneusz Kaczmarek, oceniając dotychczasowy dystans tego kulturalnego rejsu, od Krakowa do Tczewa. Podczas trzech pierwszych odcinków, czyli trzech miast, rejs kina odbywał się przy bardzo trudnej pogodzie, ale dzięki wysokiemu poziomowi wody w rzece, mogli płynąc i w terminie odwiedzać miasta. Teraz przed nimi meta, w stolicy województwa pomorskiego, tuż u ujścia Wisły do morza.

Gdańsk solidnie przygotowuje się do przyjęcia niezwykłego kina ze stolicy Małopolski. Zadbał o promocję tego wydarzenia. Oto komunikat, który przekazał nam Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Kino płynie Wisłą z Krakowa do Gdańska

W piątek i sobotę, 17 i 18 sierpnia będziemy mogli oglądać ambitne filmy na wodzie, dzięki inicjatywie „Kino Kraków Płynie”.  To szczególny rodzaj objazdowego kina plenerowego, które zakotwiczy na przystani Żabi Kruk. Projekcje filmów rozpoczną się o godz. 21.00 – na zamontowanym na barce ekranie. Wstęp za darmo!

Inspiracją do przemierzenia Wisły – królowej polskich rzek – i połączenia tego z pokazami filmowymi, w kilku nadwiślańskich miastach, były oczywiście filmy.

– Pomysł na kinowy rejs Wisłą do Gdańska zrodził się z fascynacji dawnymi motywami kina objazdowego, w połączeniu z ideą wykorzystania niezwykłego, choć trochę zapomnianego potencjału najdłuższej i najpiękniejszej z Polskich rzek. Kino na wodzie… widownia na brzegu, a wszystko to w dość nietypowej scenerii, dalekiej od dusznych i przepełnionych sal kinowych – mówi o projekcie jego organizator Ireneusz Kaczmarek.

 Gdańsk jest ostatnim przystankiem na rzecznej trasie pływającego, krakowskiego kina. Wcześniej gościło ono kolejno w Krakowie, Sandomierzu, Kazimierzu Dolnym, Warszawie, Włocławku, Toruniu, Grudziądzu i Tczewie.

– Kiedy planowaliśmy miejsca, które chcemy odwiedzić w ramach projektu, od razu było dla nas jasne i pewne, że pragniemy przypłynąć do Gdańska – mówi organizator, pomysłodawca, Ireneusz Kaczmarek. – Rejs kinowy to oczywiście, może nie wprost, z jednej strony projekt promocyjny Miasta Kraków, ale z drugiej strony okazja do spotkania z ludźmi mieszkającymi nad Wisłą oraz Motławą i realizacji projektu, którego nikt wcześniej nie próbował.

 

Źródło ilustracji: Organizator rejsu i Urząd Miejski w Gdańsku

Podczas gdańskiej odsłony projektu „Kino Kraków Płynie” zaprezentowane zostaną:

W piątek, 17 sierpnia

„Wenus w futrze” (2013 r.) – dramat w reżyserii Romana Polańskiego. Film ten jest adaptacją sztuki Davida Ivesa, nawiązującej do głośnej powieści Leopolda Sacher-Masocha o tym samym tytule. Film w 2014 roku zdobył Cezara (w kategorii najlepszy film). Został uhonorowany również za wybitną muzykę.

„Last Vegas” (2013 r.) – amerykański film komediowy w reżyserii Jona Turteltauba. W rolach głównych obsadzono legendy amerykańskiego kina: Michaela Douglasa, Roberta De Niro, Kevina Klina oraz Morgana Freemana. Fabuła filmu nawiązuje do hitu „Kac Vegas” z 2009 roku. Billy (Michael Douglas), Paddy (Robert De Niro), Archie (Morgan Freeman) oraz Sam (Kevin Kline) to przyjaciele z dawnych lat. Kiedy Billy, jedyny kawaler w grupie przyjaciół, ogłasza swoje zaręczyny, cała czwórka udaje się do Las Vegas, by uczcić to wydarzenie, no i oczywiście przeżyć niezapomniany wieczór kawalerski.

W sobotę, 18 sierpnia

„Zagubieni” (2015 r.) – obraz Petra Zelenki, twórcy „Guzikowców” i „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra związana z czeskim kompleksem „nieuczestniczenia we własnej historii”. Główny bohater – Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej.

„La la Land” (2016 r.) – amerykański komediodramat muzyczny w reżyserii Damiena Chazelle’a. Tytuł filmu stanowi grę słów i odnosi się do miasta Los Angeles, miejsca akcji filmu, oraz idiomu z języka angielskiego „be living in la la land”, oznaczającego „bujać w obłokach”. Film miał swoją premierę na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji 31 sierpnia 2016 r. Jest to historia pianisty jazzowego Sebastiana (Ryan Gosling) i początkującej aktorki Mii (Emma Stone), którzy starają się osiągnąć sukces w swoich dziedzinach. Ich losy krzyżują się wielokrotnie. Film ten to z jednej strony brawurowy musical utrzymany w konwencji złotej ery Hollywoodu, jak i sentymentalna historia opowiadająca o uczuciu pary marzycieli. Produkcja ta została doceniona zarówno przez widzów, jak i krytyków, uzyskała przychylne recenzje i zdobyła 6 Oscarów, 7 nagród Złotych Globów oraz 5 nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Miejsce seansów filmowych: Przystań Żeglarska „Żabi Kruk” w Gdańsku. Projekcje rozpoczynają się o godz. 21.00. Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy! Prosimy o zabranie koców – radzi Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *