O miejscach gromadzenia się przestępców będą wiedzieli wszyscy obywatele
W Suwałkach – pierwsze regionalne spotkanie poświęcone tworzeniu mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego. A w Gdańsku Brzeźnie już dwa lata temu mieszkańcy się przekonali, jak bardzo potrzebny jest taki dokument…
Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy w Polsce potrzebna jest mapa miejsc niebezpiecznych na osiedlach, niech porozmawia z mieszkańcami Gdańska Brzeźna. To urokliwe i zdawałoby się – spokojne osiedle, wcale takim nie było. Miejmy nadzieję, że już teraz życie potoczy się tam bez zagrożeń kradzieżami, napadami, zabójstwami. Dwa lata temu, Brzeźnianie powołali straż obywatelską by chronić swe panie przed bandytami. Wskazywano wówczas miejsca, gdzie rozbójnicy najczęściej atakują, Ambicją straży obywatelskiej, policji, straży miejskiej było schwytanie złoczyńców. Prawdopodobnie to się udało.
Na zdjęciu: Takie ostrzeżenia kolportowano w Gdańsku Brzeźnie w styczniu 2014 roku. Fot. Kazimierz Netka.
Niestety, spokój w Gdańsku Brzeźnie trwał krótko. Wkrótce znowu zaczęły się napady… Do strasznej tragedii doszło wiosną 2015 roku, gdy mężczyzna w jednym z bunkrów w Gdańsku Brzeźnie zamordował swą córeczkę…
Miejsc groźnych jest niemało także na innych osiedlach. Bandyci nie boją się kamer, a jednego złodzieja sfilmowano jak okrada śpiącego na ulicy. Zdarzenie to miało miejsce na Dolnym Mieście w Gdańsku. Dlatego, na pochwałę zasługuje pomysł Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczący sporządzania specjalnych map zagrożeń. Informowaliśmy już o tej inicjatywie, dwukrotnie. W poniedziałek, 18 stycznia 2016 roku, Biuro Prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) powiadomiło o najnowszych dokonaniach. Oto treść tej informacji:
Mapa bezpieczeństwa Polski – ruszyły konsultacje społeczne
– Chcemy jak najlepiej rozpoznać zagrożenia, jakie występują w różnych miejscach w Polsce – powiedział wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński w Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach. W województwie podlaskim rozpoczął się pierwszy etap konsultacji mapy bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Mapa określi skalę i rodzaj zagrożeń występujących w naszym kraju. Pozwoli również na racjonalne rozmieszczenie struktur terenowych policji oraz kierowanie sił i środków w miejsca, gdzie konieczne będzie zwiększenie bezpieczeństwa. – Bezpieczeństwo obywateli i państwa jest jednym z najważniejszych priorytetów rządu. Będziemy robili wszystko, aby w Polsce było bezpiecznie – powiedział wiceminister Jarosław Zieliński.
Zgodnie z zapowiedziami MSWiA, mapa bezpieczeństwa i porządku publicznego będzie powstawała przy aktywnym udziale lokalnych społeczności. Opierać się więc będzie m.in. o debaty i konsultacje społeczne, zaangażowanie organizacji pozarządowych, wojewodów, samorządów, lokalnych mediów oraz innych zainteresowanych osób, które posiadają wiedzę na temat zagrożeń na danym terenie. – Proces konsultacji będzie się odbywał w całym kraju. Zaczynamy dzisiaj w Suwałkach w województwie podlaskim – poinformował wiceszef MSWiA. Wiceminister Jarosław Zieliński przypomniał, że mapa bezpieczeństwa była już tworzona dla Warszawy w czasach, kiedy prezydentem stolicy był śp. Lech Kaczyński. – W oparciu o te doświadczenia i ten wzór chcemy teraz opracować mapę dla całej Polski – podkreślił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
Wiceminister Jarosław Zieliński w ubiegłym tygodniu polecił komendantowi głównemu policji przygotowanie do 21 stycznia br. szczegółowego sposobu postępowania w zakresie tworzenia mapy bezpieczeństwa. – Zwróciłem się również do wojewodów, aby zaangażowali się w tworzenie mapy bezpieczeństwa oraz zaprosili do pracy samorządowców. Chcemy, aby ta mapa była naszym wspólnym dziełem – podkreślił wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Mapa ma zawierać informacje m.in. o przestępstwach pospolitych i kryminalnych (m.in. bójki, pobicia, gwałty, zabójstwa, kradzieże) oraz drogowych. Ponadto uwzględnione zostaną wybrane kategorie przestępstw gospodarczych i narkotykowych.
Takie zestawienie pozwoli na określenie rodzajów zagrożeń w terenie oraz poczucia bezpieczeństwa Polaków, zarówno tych zamieszkujących duże miasta, jak i mniejsze miejscowości. Na jej podstawie łatwiej będzie zidentyfikować niebezpieczeństwa, a następnie zaplanować racjonalne działania w miejscach, gdzie jest to uzasadnione. Chodzi tu m.in. o rozlokowanie środków, liczbę funkcjonariuszy i ich odpowiednie przeszkolenie, a nawet podjęcie decyzji o odtworzeniu lub utworzeniu nowych komisariatów czy posterunków.
W spotkaniu w Suwałkach wzięli również udział: przedstawiciele wojewody i samorządów, kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, komendanci miejscy i powiatowi policji województwa podlaskiego oraz przedstawiciele Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej – informuje Biuro Prasowe MSWiA.
Zachęcamy do przekazywania wiadomości na temat niebezpiecznych miejsc. Najlepiej: mailem, pod adres: redaktor@pulsarowy.pl . Pomysłodawcy są przekonani, że we wskazywanie zagrożeń włączą się instytucje państwowe i samorządowe, organizacje pozarządowe. Każda wiadomość, sugestia, uwaga, zostaną przeanalizowana i uwzględniona w opracowaniu map. Będziemy na bieżąco publikować wiadomości na temat dokonań MSWiA oraz innych instytucji i urzędów.Przyłączmy się do tej akcji, jeśli nie chcemy, by terroryzowano nas wulgarnym słownictwem, nie demoralizowano dzieci, nie napadano, nie narkotyzowano…
Kazimierz Netka