Rząd daje pieniądze z programów „Dobry Start” – na wyprawki szkolne oraz z programu Rodzina 500 plus. Korzystajmy z tego dobrodziejstwa; nie utraćmy wsparcia. Trzeba składać wnioski w odpowiednich terminach – przypomina Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. Najszybciej na „Dobry Start” zareagowały miasta: Gdańsk, Tczew i Gdynia.

Fot. Kazimierz Netka.

Rodziny mogą liczyć na pomoc z budżetu państwa.

Za nieco ponad miesiąc zacznie się rok szkolny. Najwyższy czas wyposażyć dzieci w przedmioty niezbędne do nauki. Niemało to kosztuje, ale rząd na każde dziecko w wieku szkolnym daje 300 złotych. Jedyny warunek: trzeba złożyć wniosek o przyznanie tego wsparcia. Najpóźniej 30 listopada. Kto tego terminu nie dotrzyma – nie dostanie pieniędzy. Podobnie jest z wypłatami zasiłków 500+, jeśli chodzi o możliwość uzyskiwania tego wsparcia w następnych miesiącach. O szczegółach mówili, podczas konferencji prasowej: Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski oraz Krystyna Kobylińska zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Pomorskiego urzędu Wojewódzkiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Programy „Dobry Start” oraz Rodzina 500 plus to niezmiernie istotne elementy polityki rodzinnej rządu – powiedział Mariusz Łuczyk – wicewojewoda Pomorski. – Dzięki nim polskie rodziny są wspierane w wychowaniu dzieci.  Do dnia dzisiejszego przekazaliśmy już samorządom z województwa pomorskiego 51 198 900 zł na realizację świadczeń “Dobry Start” oraz  883 386 zł na nowy okres świadczeniowy programu 500 +

Nabór wniosków o wypłatę świadczeń z programu Dobry Start oraz Rodzina 500+ na nowy okres świadczeniowy już trwa. W  lipcu wnioski składać można tylko online przez portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „empatia”: https://empatia.mpips.gov.pl/ oraz przez bankowość elektroniczną.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wnioski o świadczenia w formie papierowej można składać od środy, 1 sierpnia. Od tej daty rodzice mogą także wysyłać wypełnione dokumenty pocztą. Niezależnie od przyjmowania wniosków papierowych wciąż będą również akceptowane te składane w formie elektronicznej. Złożenie wniosku w lipcu lub sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do 30 września. Kto złoży wniosek po tym terminie, będzie musiał czekać na wypłatę do 2 miesięcy. Bardzo ważne: aby skorzystać ze świadczeń w ramach programu „Dobry Start” czyli uzyskać wyprawkę w kwocie 300 złotych, wniosek należy złożyć najpóźniej do 30 listopada. Kto złoży wniosek później, pieniędzy nie dostanie.

Niezbędne dokumenty są do pobrania pod adresami :

https://www.mpips.gov.pl/DobryStart/wzor-wniosku-o-swiadczenie

https://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze/

Od 1 do 30 lipca w Pomorskiem złożono 73 000 wniosków o przyznanie wyprawek szkolnych. W sumie, uprawnionych do tego wsparcia jest w Pomorskiem 339 000 dzieci, w tym 4 200 będących w pieczy zastępczej, czyli podlegających pod powiaty.

Na wdrożenie programu w Pomorskiem rząd przekazał około 580 000 złotych. Zgodnie z sugestiami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, obsługa programu „Dobry Start” jest realizowana przez osoby, które w samorządach zajmują się wypłatami 500+ oraz świadczeń rodzinnych. Na każdy wniosek rząd przekazuje samorządom 10 złotych na obsługę, w tym 80 procent, czyli 8 złotych na zatrudnienie. Duże gminy, mając te pieniądze, mogą zatrudniać dodatkowe osoby do zajmowania się programem „Dobry Start”. Mniejsze mogą radzić sobie w inny sposób, na przykład zawierać umowy – zlecenia z pracownikami.

Pierwsze środki w ramach programu „Dobry Start” wypłacono w Pomorskiem już 11 lipca. Pierwszymi są Gdańsk, Tczew i Gdynia, które już po dwóch dniach od otrzymania pieniędzy, zaczęły wypłacać wyprawki szkolne. Cały ten program pomocy w Pomorskiem będzie kosztował ponad 105 milionów złotych. Na każde dziecko przeznaczono w całym kraju jednorazowo po 300 złotych netto. Pieniądze te nie mogą być przedmiotem egzekucji komorniczej. Można złożyć tylko jeden wniosek, ale zdarza się, że na to samo dziecko wnioski składają obydwoje rodziców i dlatego, każdy jest weryfikowany m.in. na podstawie adresu i numeru PESEL.

Jeśli chodzi o program Rodzina 500+, to żeby była ciągłość w wypłacaniu tego wparcia od października, rodzice muszą w sierpniu złożyć odpowiedni wniosek.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *